Gershon Elinson/Flash90

אדלשטיין על בתי הכנסת: "נוצר אבסורד שבסלון אפשר להיות 10 ובביה"כ אסור"

על ההלוויה ההמונית למנהיג הרוחני הדרוזי אמר שר הבריאות: "אירוע חמור מאוד. עם כל ההבנה על הצער הגדול בלכתו של מנהיג רוחני - אני מבקש לשמור על הנחיות כמו שצריך". ההלויה נערכה במג'דל שמס הנמצא תחת סגר, אדלשטיין הזהיר כי אירוע כזה יכול להאריך את הכתר
 • ודאי כל התורמים יזכו למידה כנגד מידה שצאצאיהם יהיו בריאים בנפשם

  תוכן מקודם

 • 31 יתומים נישאים בחודש תמוז

  תוכן מקודם

 • ביתר: אברך בן 32 קיבל התקף לב ונפטר בבית החולים

  תוכן מקודם

 • "לא להתעלם מלחץ בחזה" הרהורים בעקבות האסון של דים

  תוכן מקודם

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר הערב (מוצ"ש): "כל השיח הפופוליסטי לפתוח את המשק ייקבור את כלכלת ישראל ובעלי העסקים". אדלשטיין טען כי הגישה בה הוא נוקט, של פתיחה איטית של המשק, היא הדבר האחראי לעשות. "הגישה השנייה היא פופוליסטית", טען אדלשטיין. "אני ותיק מאוד בפוליטיקה. יכולתי לומר שצריך לפתוח הכל וכשנגיע לסגר בתוך כמה שבועות להגיד זה לא אני".

שר הבריאות התייחס גם לחטיפת גופתו של המנהיג הדתי השייח' חסן אלחלבי אמש, וההלוויה ההמונית שנערכה לו היום, בהשתתפות אלפים מבני העדה הדרוזית, לדבריו "זה אירוע חמור מאוד. עם כל ההבנה על הצער הגדול בלכתו של מנהיג רוחני – אני מבקש להימנע מביקורי ניחומים ולהתחיל לשמור על הנחיות כמו שצריך", אמר. היישוב מג'דל שמס, שבו נערכה ההלוויה, נמצא תחת סגר, השר ציין כי ההפרות שהתרחשו שם היום עלולים להוביל להתארכות הסגר.

על פתיחת בתי הכנסת אמר אדלשטיין: "נוצר מצב אבסורדי שבסלון שלי אני יכול לכנס עשרה אנשים ולהתפלל, ובבית הכנסת אסור". לגבי המסעדות הוסיף אדלשטיין: "נמאס לי משיח השנאה, בואו נפסיק להסתכל אחד על השני. בשבת היו הפרות בכל המגזרים בלי יוצא מן הכלל. יחד עם זאת, צריך לזכור שבכל המגזרים הרוב שמרו על כל הכללים".

כזכור, עשרות דרוזים פרצו אמש לחדר המתים בבית החולים זיו בצפת ולקחו את גופתו של השייח חסן חלבי שמת מסיבוכי הנגיף זמן קצר לאחר שפונה מביתו. אלפי תושבים ממג'דל שמס, היישוב שנמצא תחת סגר, ויישובי הסביבה השתתפו בהלוויה שהתקיימה תחת פיקוח של המשטרה ופיקוד העורף.

בבית החולים זיו בצפת מתחו ביקורת חריפה על המשטרה, שלטענתם עמדה חסרת אונים במהלך האירוע. "עשרות דרוזים משולהבים החלו לפרוץ פנימה כשמולם רק המאבטח והקב"ט. מהצד השני עמדו שלושה שוטרים שעמדו בצד והביטו במתרחש מבלי לעשות דבר", סיפר גורם מבית החולים, "הם שברו את כל מחסומי הברזל, ריסקו את עמדת המאבטחים, ירדו למרתף, פרצו לחדר המתים וחטפו את הגופה של השיח' מהמקרר", הוסיף הגורם.

במשטרה טוענים כי הכוח שנשלח למקום ניהל משא ומתן עם הדרוזים המוחים והצליח להגיע עימם להסכמה ולהתפזרותם מהמקום. עוד נמסר בשלב מסוים קיבל הכוח הודעה כי עשרות שייח'ים הגיעו למרתף אולם כשירדו למרתף ראו ארבעה אנשים מהצוות הרפואי מוסר לידי הדרוזים את הגופה. דבר זה, נטען, גרם לבלבול שהעברת הגופה נעשתה באישור.

הנהגת העדה הדרוזית קראה לשמור על הנחיות משרד הבריאות, ובהודעת אבל משותפת שפרסמו עם משפחת השיח, קראו לא להגיע למג'דל שמס לטקס האשכבה. "האירוע שהתרחש בבית החולים זיו בצפת איננו על דעת הנהגת העדה ובני משפחת המנוח, שהיה בעל מעמד דתי בכיר בקרב בני העדה וראוי לכל כבוד. ההלוויה מלכתחילה תוכננה להיערך הבוקר", מסרו.

המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, השייח' מוואפק טריף, התייחס לסערה. "היה מי שהפיץ שמועות שיוציאו את הגופה באופן לא ראוי ושפוגעים בכבוד המת", הסביר השייח' טריף בריאיון לכאן רשת ב. "מי שהפיץ רצה לעשות בלגן, יש אינטריסנטים – פוליטיקאים ולאומנים – שרוצים לפגוע ולחבל. היה שם הכל".

פרויקטור הקורונה, פרופסור רוני גמזו, הגיע היום יחד עם מי שחליף אותו, פרופסור נחמן אש ואיימן סייף לביקור בכפר פוריידיס. אליהם התלוו ראש מטה הקורונה בחברה הערבית ונציגים נוספים ממערכת הבריאות. במהלך הביקור השיקו גמזו, אש וסייף את מבצע "מגן הבית" פוריידיס וקראו לציבור הערבי ללכת להיבדק. בנוסף, הוא התייחס להלוויה הגדולה במג'דל שמס ואמר: "כל מי שהשתתף בהלוויה צריך ללכת להיבדק".

ח"כ ג'דיר מריח (יש עתיד) גינתה את האירוע ומסרה כי "מגנה בתוקף את האירוע שהתרחש בבית החולים זיו שבצפת. התנהגות זו אינה מייצגת אותנו ולא הולמת את מעמדו הרם של השייח הנכבד המנוח. כולנו חייבים להישמע ולנהוג בהתאם להנחיות משרד הבריאות".

סגן שר הבריאות, ח"כ יואב קיש, תקף בביקורת חריפה בחשבון הטוויטר שלו: "איך הם לא מבינים שצעדה כזו באיזור הכי מודלק במדינה זה פשוט אסון? 'הצליחו לסדר' את המשטרה, אבל לא 'יצליחו לסדר' את הוירוס. יעלה להם ולנו במאות נדבקים, חולים קשים ולצערי מן הסתם גם מתים. מתסכל ועצוב".

ח"כ בצלאל סמוטריץ כתב בטוויטר: "‏מדאיג – כן, חריג – למרבה הצער בכלל לא. חלק גדול מהדרוזים בצפון מתנהלים כבר מזמן כמו מדינה בתוך מדינה. זה המשך ישיר של הלינץ' בבית ג'אן לפני כמה חודשים ושל אזלת היד המשטרתית שם. זה יתפוצץ לנו בפנים הרבה יותר מהר והרבה יותר חזק ומסוכן ממה שאנחנו חושבים".

כתבות קשורות

גדולי ישראל וכמחצית מבני ה-60+ הנמנים על לקוחות מאוחדת התחסנו במנה השלישית
מחקר חדש: מה הקשר בין אדם דתי לתחלואה בקורונה ומה היתרון של ישראל
נתונים מעודדים: מרבית המחוסנים שחלו בקורונה לא הדביקו אנשים אחרים
המדריך ששווה לכם כסף: העו"ד מסביר כיצד ואיך ניתן להגיש תביעות נזיקין
רשלנות רפואית: הרופאים התבלבלו במטופלת - והשתילו לה עדשה של חולה אחר
התקדמות משמעותית במחקר בדרך למציאת תרופה ישראלית נגד הקורונה
לפני 60 שנה היה קבור 3 ימים בהריסות רעידת אדמה; השבוע עבר ניתוח
העיריה תחלק למבוגרים ציוד ייחודי ללא עלות למניעת נפילות
מנכ"ל משרד הבריאות: "אדרוש מקבינט הקורונה חזרה מלאה של התו הירוק"
הדיאטנית והיועצת למגזר החרדי במשרד הבריאות מגישה המלצות הכנה לצום
4 טיפים חשובים: איך לעבור את הצום בקלות? ואיך נכון לאכול אחריו?
משרד הבריאות מזהיר מפני עומס חום קיצוני שצפוי בימים הקרובים

2 תגובות

 1. כמה מפתיע ש"השוטרים הגיבורים" שנלחמים מלחמת חורמה לעצור נשים שלא דוברות עברית ילדות בנות 14 ילדים בני 10 זורקים על נערים בני 15 חביות כי הם לא שומרים על ההנחיות. כמה דרוזים שבאו לקחת גופה (בטוח שהיה להם מסכות…) הם לא מצלחים לעצור ממש מפתיע

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן