צילומים: פלאש 90

דיון על הקנסות וקרב על החנויות: קבינט הקורונה יתכנס היום לישיבה נוספת

על הפרק: קנס של 10,000 ש' למי שיפתח עסק בניגוד לתקנות, 20,000 ש' על פתיחת מוסד חינוך. ראשי 'יהדות התורה' בהתנגדות חריפה להעלאת הקנסות. הקרב בין כץ לאדלשטיין: קבינט הקורונה יכריע האם לפתוח את חנויות הרחוב מיידית או לדבוק במתווה ולהמתין שבוע נוסף

כתבות נוספות בנושא:

עם כניסתו לתפקיד רב המרכז הרפואי שיבא, תל השומר התקבל הרב יואב חנניה אוקנין שליט"א בחמימות ואהדה בבתיהם של גדולי ישראל שליט"א
המטה החרדי - משרד הבריאות עלה קמפיין חיסוני הילדים תחת הסלוגן: ״ילד בריא עדיף״
"יש מקום לחשש גדול ואמיתי": וריאנט חדש ומדבק מדאיג את החוקרים
גל חמישי בפתח? כך נערכים ב"רפואה ושמחה" להכפיל את העזרה לחולים

קבינט הקורונה ישוב ויתכנס היום (שני) בצהריים כדי לבחון את מצב התחלואה ולבדוק אם אפשר להמשיך להסיר הגבלות. עם זאת, בלב הדיון דרישת שר הבריאות, יולי אדלשטיין, להעלות את סכומי הקנסות על מפירי ההנחיות. הממשלה כבר אישרה באופן עקרוני את החוק להגדלת הקנסות, אולם מחר ידונו חברי הקבינט בפרטים.

על פי ההצעה, הפרת איסור הפעלה של מקום הפתוח לציבור או בית עסק – מסכום של 5,000 ₪ כפי שקבוע היום, ל-10,000 ₪. קיום אירוע, מסיבה, כנס, טקס, פסטיבל, מופע בידור או מופע אומנות בניגוד לתקנות – מסכום של 5,000 ₪ כפי שקבוע היום ל-20,000 ₪. הפרת האיסור על פתיחת מוסד חינוך – מסכום של 5,000 ₪ כפי שקבוע היום ל-20,000 ש"ח. פרטי ההצעה יידונו בקבינט הקורונה.

הקרב המסתמן צפוי בין שר האוצר כ"ץ שידרוש פתיחה מיידית של חנויות הרחוב לבין שר האוצר אדלשטיין – שיעמוד מנגד. כ"ץ לא מסתפק בפשרה שהושגה, לפיה החנויות יפתחו ביום ראשון בעוד שבוע – אלא דורש פתיחה כבר ביום שלישי הקרוב. הצעתו בקבינט תיתקל בהתנגדות קשה של שר הבריאות אדלשטיין.

כץ אמר אתמול כי "זה הזמן לקבלת החלטה על פתיחת חנויות הרחוב ביום שלישי הקרוב. הצורך והצידוק קיימים ומנומקים וגם התחלואה יורדת. התעקשות משרד הבריאות מיותרת וחסרת בסיס עובדתי ומובילה לאנרכיה והעדר פיקוח, שרק יגבירו את התחלואה. את מוקדי ההדבקה יש לאתר ולאכוף במקומות אחרים".

אדלשטיין השיב כי "מי שדורש להוביל היום, אחרי העלייה במקדם ההדבקה, לפתיחה פזיזה של המשק, מוביל אותנו בעיניים פקוחות לסגר נוסף ולאסון כלכלי, חברתי ובריאותי. אני מבין את מצוקתם של בעלי החנויות. חובתנו לעזור להם ולספק להם רשת ביטחון כלכלית, לדאוג באמת – לא רק בהצהרות. יחד עם זאת לזכור כי פתיחה מהירה עכשיו משמעה סגר נוסף אחר כך. השאננות תוביל בסופו של דבר לגזר דין מוות לעסקים רבים. עלינו רק לראות מה קורה כעת בגרמניה, אנגליה, צרפת, יוון ומדינות נוספות ולהבין כי ההחלטות על פתיחת המשק אסור שתהיינה תחרות בפופוליזם שעלולה להוביל להרס המשק במקום לשיקומו".

בתוך כך, במפלגות החרדיות מציגים התנגדות חריפת למתווה הכנסות. ראשי 'יהדות התורה' ח"כ יעקב ליצמן וח"כ משה גפני מסרו אתמול כי "הודענו לראש הממשלה כי אנו מתנגדים להעלאת הקנסות, הגבוהים גם כך ובהעדר פתרונות לאזרחים ולסוחרים. באם ההצעה תעבור לאישור הכנסת, חברי הסיעה יצביעו נגד ההצעה בכל פורום אפשרי בועדות ובמליאת הכנסת".

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ יצחק פינדרוס אמר כי "הממשלה חייבת להתחשב בעמדות סיעות הקואליציה ולא לדון בהצעה שלא מקובלת על כל השותפות הקואלציונית. אמרנו וחזרנו, כי נתנגד להעלאת גובה הקנסות, הגבוהים ממילא. בפרט על רקע המצב הכלכלי הקשה בו נתונים אזרחי ישראל בכלל ובעלי העסקים הקורסים בפרט. הממשלה צריכה לגבש פתרונות ולא להגדיל את הקנסות".

יו"ר ועדת חוקה יעקב אשר הוסיף כי "אין שום היגיון להעלות קנסות כשהתחלואה יורדת, גם המשטרה כלל לא ביקשה את ההעלאה הזו מה שמוכיח כי אין לכך שום הצדקה. על משרדי הממשלה להתמקד במתווה הנדרש להפעלת המשק ולבנות אותו באופן שיהלום את שמירת כל כללי הבריאות, ולא לברוח לפינה הנוחה והקלה של אכיפה וקנסות שאולי טוב לנפנף בהן בתקשורת אך הן לא יועילו כלל לעצירת התחלואה".

הכתבות המעניינות ביותר

בְּאוֹרְךָ נִרְאֶה אוֹר • חנוכה בחצר הקודש אשלג
לחמניות שום / ניסי גולדרייך
נֵר לְרַגְלִי דְבָרֶךָ • הגר"ש מרקוביץ בהדלקת נר ראשון של חנוכה
לראשונה מכניסתו לתפקיד: ראש הממשלה בנט הגיע למעון בבלפור
קֹדֶשׁ הֵם • הדלקת נר ראשון של חנוכה אצל הגר"י לעזער מברסלב
תרגיל החקירה שנעשה לחפץ הוסתר מההגנה ולא תומלל: "הרעיבו אותי"
שיעורי הגר"ש רבינוביץ בעל 'פסקי תשובות': הלכות לחנוכה • צפו
הטרור בדרום: שרת התחבורה והשר לבטחון פנים קיימו הערכת מצב
החזן מוטי בויאר מבצע: "יוונים" שהלחין לחצר הקודש סאטמר
בורקס במילוי גבינות ותרד / ניסי גולדרייך
יוני Z ודיג'יי ניסו סלוב בגרסת הרמיקס: "כל יהודי הוא אש"
ביאור פיוט 'מעוז צור' • הרב אברהם מימון • צפו
נֵר מִצְוָה וְתוֹרָה אוֹר: דברי חיזוק לימי החנוכה ושו"ת עם ר"י סלבודקא הגר"י שוורץ
שקד מאיימת על מרצ: "נראה אם יעזו להצביע נגד החוק"
המשנה לפרקליט המדינה לשעבר מסבירה: האם חקירת חפץ לא לגיטימית?
אלהא דמאיר ענינו • הרב פנחס זביחי • צפו
ערבי הודה בתקיפת יהודים ליד הר הבית; התיק נגדו נסגר
תופעה מדאיגה בפלטבוש: נוער שוליים גונב רכבים מבתי הכנסת • צפו
0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

אולי אפשר להחריג חנויות נעליים?
מוצר צריכה בסיסי.
ראיתם מישהו יוצא יחף מהבית?
נקרעו לילדה מתחילת הקורונה הנעליים, גם של שבת. מה עושים?
תלך יחפה ללימודים?

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו