David Cohen/Flash90

עוצר סופ"ש, סגר מתוכנן או הגדלת קנסות: בקבינט נערכים להטלת הגבלות

במקביל להקלות שנכנסו לתוקף וברקע העלייה במקדם ההדבקה, נתניהו הורה על תכנון צעדים נוספים שיקטינו את התחלואה. התוכנית תוגש לקבינט הקורונה ביום ה'. גורמים במשרד הבריאות: נצטרך לחזור אחורה מהר מהצפוי, צריך להגדיר נקודת עצירה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה היום (שלישי) את המל"ל לגבש שורת הגבלות חדשות, שיובאו לקבינט הקורונה ביום חמישי – כך דווח ב'חדשות 13'. זאת ברקע ההקלות שנכנסו לתוקף היום, ובעקבות העלייה במקדם ההדבקה – שכבר הגיע ליותר מ-1 באוכלוסייה הכללית. ב'חדשות 12' דווח כי אחת ההצעות שעלו וזכו לתמיכה בקבינט היא הטלת סגר חלקי או מלא בסופי שבוע.

האפשרויות שנבחנות במל"ל הן עוצר לילי, סגרים מקומיים או הגדלת קנסות, כאשר ייעשה ניסיון להתחשב ככל האפשר במודל הרמזור ולייצר הגבלות דיפרנציאליות לאזורים שונים בהתאם לרמת התחלואה. ההערכה היא שלמרות התכנון לאשר הגבלות נוספות, כיתות ה'-ו' ייפתחו כמתוכנן, בהתאם למתווה שהוצג השבוע. פתיחת כיתות י"א-י"ב, שמתוכננת ממילא רק לשבוע שלאחר מכן – תיבחן מחדש בהתאם לנתוני התחלואה.

מי שירכז את ההצעות להגבלות חדשות הוא ראש המל"ל מאיר בן שבת. הוא ביקש ממשרד הבריאות להגיש אותן כבר עד מחר. במשרד הבריאות מבהירים מנגד שרשימת ההגבלות האפשריות מוגבלת. הצעה אחת שעלתה על הפרק היא סגר נקודתי שיודיעו עליו מראש לציבור. במערכת הפוליטית מתנגדים לזה באופן רחב.

עוד הצעה שעלתה גם במל"ל וגם בקרב שרים אחרים בקבינט, לדוגמה מהשר יזהר שי שקידם אותה כבר מחודש יוני, זה הטלת סגר חלקי או מלא בסופי שבוע. קיימים לא מעט מודלים שמראים שסגר כזה יאפשר להתמודד עם מקדם ההדבקה הגדל ולהוריד אותו ב-3-4 עשיריות. כך, להביא את מקדם ההדבקה לסף שהציב משרד הבריאות – 0.8 מצומצם.

בכירים בקבינט שצוטטו בדיווחים הביעו תמיכה במגבלה הזאת, אם תאושר, וטוענים כי היא הרבה יותר הגיונית מהטלת עוצר לילי. לדבריהם, בסופי שבוע יש יותר אינטראקציות ויותר תנועתיות של אנשים. עם זאת, ראש הממשלה נתניהו לא מתלהב מהרעיון.

גורמים במשרד הבריאות אומרים שישראל תצטרך לחזור אחורה בעוד שבועיים-שלושה, ובוודאות לא יתאפשרו הקלות נוספות. במשרד הבריאות מבהירים כי ידרשו מהדרג הפוליטי להגדיר רגע מסוים בו יצטרכו לעצור בשל העלייה בתחלואה. יעדים מן הסוג הזה, לא מקדם הדבקים ולא של מספר מאומתים או אחוז בדיקות חיוביות, לא הוגדרו אתמול על ידי הקבינט, שהחליט למרות הכול לפתוח ולאפשר הקלות נוספות.

הקבינט החליט אתמול על הצעדים הבאים:

1. להרחיב ולייעל את השימוש בהכרזה על "אזורים מוגבלים". יקוצר פרק הזמן להכרזה על יישוב "אדום" כ"אזור מוגבל". תבוצע אכיפה מחמירה ובקרה קפדנית יותר גם על תנועת אנשים מהיישוב ואליו, לרבות לצרכים חיוניים.

2. להגדיל את הסיוע ובמקביל להטיל הגבלות גם על יישובים "כתומים". בין השאר יקודם סגר לילי ביישובים כתומים (בנוסף ליישובים אדומים).

3. להחמיר את הקנסות על מפירי הנחיות הבריאות, בדגש על התקהלויות מכל סוג – ולהשלים את הליכי החקיקה.

4. להתנות את העבודה בתחומים מסויימים (בדגש על עבודה עם קהל) בקיום בדיקות תדירות. תוכן עבודת מטה בנושא.

5. השרים אלקין ושי יציגו המלצות לשימוש בכלים דיגיטליים לייעול מאמצי קטיעת שרשראות ההדבקה.

חינוך:

– ביום ג', 24 בנובמבר, מערכת החינוך תחדש את הלימודים הפרונטאליים בכיתות ה'-ו'.
– כעבור שבוע יפתחו כיתות י"א-י"ב.

זאת בתנאים הבאים–

א. בישובים "ירוקים" ו"צהובים" בלבד
ב. שליטה ובקרה ע"י משל"ט משרד החינוך לאיתור מהיר של נדבקים/ מגעים וקטיעת שרשראות הדבקה. במקביל יקודמו נהלים שיאפשרו בדיקת הצוותים החינוכיים וקביעת שגרה מחייבת לקיום בדיקות.

איים ירוקים לתיירות:
העיר אילת ואזור התיירות בים המלח יורשו לקיים שגרת פעילות מיוחדת שתאפשר הפעלת מלונות ותיירות בהתאם לתכנית "איים ירוקים לתיירות".

מסחר:

א. מרכזי הקניות הפתוחים (כגון "ביג") יפתחו החל מיום ממחר, ג', ובהתאם לתנאים שנקבעו לחנויות הרחוב.
ב. נציגי משרד הבריאות יחד עם נציגים ממשרדי האוצר והכלכלה, וכן נציגי הקניונים, יגבשו מתכונת לפתיחה מצומצמת ניסיונית ("פיילוט") שתאפשר פיקוח אפקטיבי על מילוי הנחיות הבריאות וצמצום מגעים והתקהלויות. הניסוי יבחן גם את השווקים. בכפוף להצלחת הפיילוט ולרמת התחלואה הכללית יוחלט על מועד פתיחת הקניונים.

בנוסף, הוחלט כי משרד הבריאות יגבש המלצות לצעדים נוספים להורדת רמת התחלואה, ויציג אותן בהקדם. הקבינט ציין כי במקרה של עלייה משמעותית בתחלואה – יבוטלו הקלות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו