אייכלר: "להוריד את ימי הבידוד לשמונה ימים – בידוד לשבועיים פגיעה בזכויות אדם" • צפו

ועדת החוץ והביטחון התכנסה היום לדיון בנושא איכוני השב"כ. במהלך הדיון אמר אייכלר: "בבריטניה הפסיקו לחלוטין את הבידוד והחליפו את זה בבדיקות ואילו אצלנו בישראל יש מקרים שהחולה כבר הבריא ויוצא לחופשי ואילו המבודדים במשפחה עדיין לא יכולים לצאת מהבית"
 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

 • "הן בכו מכאבי בטן, אני בכיתי כי לא היתה להן אמא"

  תוכן מקודם

 • היום זה קורה! טורניר הטריוויה הענק של הקיץ בהנחיית המוזיקאי יואלי דיקמן

  תוכן מקודם

 • "סבל יומיומי שלא ניתן להעלות על הדעת" גיטי כהן שוברת שתיקה

  תוכן מקודם

חבר ועדת חוץ וביטחון ח"כ ישראל אייכלר דרש בוועדה להוריד את ימי הבידוד לשמונה ימים: "הקלות שבה מכניסים אנשים לבידוד לשבועיים, היא פגיעה בזכויות אדם". לדבריו: "בבריטניה הפסיקו לחלוטין את הבידוד והחליפו את זה בבדיקות יומית שבעה ימים. ברוב המדינות מסתפקים בעשרה ימים בלי מעקב ואכיפה. ואילו אצלנו בישראל החולה שבגללו כולם נכנסו בבידוד, משוחרר ביום העשירי ויוצא לחופשי ואילו המבודדים במשפחה ובעבודה, עדיין לא יכולים לצאת מהבית עד 14 ימים ולילות".

אייכלר הוסיף: "לפי כל המומחים הסיכוי להידבק אחרי שמונה ימים הוא מזערי ממש. על הוועדה להוריד את זמן הבידוד לשבעה או שמונה ימים. אפשר לעשות זאת בהדרגה. אבל במקום להתווכח על האיכונים, תדאגו לחופש התנועה וחופש העיסוק למבודדים בריאים ".

את הדברים אמר חבר הכנסת אייכלר במהלך דיון של ועדת החוץ והביטחון, לדיון בבקשת הממשלה להאריך את השימוש באיכוני שב"כ במסגרת המאבק נגד התפשטות נגיף הקורונה. במהלך הדיון בוועדה היו"ר האוזר צידד בהארכת השימוש בטכנולוגיה הפולשנית, חרף פגיעתה בפרטיות ובחופש התנועה, ובצל הטענות לירידה ביעילותה.

יו"ר הועדה ח"כ צבי האוזר אמר: "הוועדה שמה לה למטרה לצמצם את הפגיעה בחופש התנועה והעיסוק והפגיעה בכלכלת המשק". יצוין כי האוזר עצמו אמר שהוא יודע שאין חלופה אזרחית לאיכונים.

סגן שר הבריאות, יואב קיש, התייחס לאפקטיביות של השימוש באיכונים של השב"כ: "הכלי של השב"כ הוא סופר דומיננטי במאמץ למאבק בקורונה. אנחנו נבקש את הארכת החוק לשימוש באיכונים כל עוד אין חלופה. ברגע שתהיה חלופה אפקטיבית ברמות האלה, אנחנו נפסיק את השימוש בכך".

בדיון עלה כי 73 אלף איש נדרשו להיכנס לבידוד בשבוע שבין 12 ל-18 בנובמבר, מתוכם כ-9,000 אותרו בעקבות כלי השב"כ. לטענת יו"ר הוועדה ח"כ האוזר, "אנו מגיעים לכ-9,000 אנשים שמאוכנים רק על ידי השב"כ ונכנסים לבידוד. כלומר, השב"כ מאתר 15% בסך הכל מהמבודדים ובאשר לחולים הוא מאתר רק 5% בשבוע". לדבריו, "יש פה פער, דעתי איננה נוחה ממנו, מעיד על בעייתיות בהמשך שימוש. צריך לבחון את יעילות הכלי לעומק" – כך דיווח העיתונאי יקי אדמקר ב'וואלה'.

הוועדה התכנסה כדי לדון בהחלטת הממשלה להאריך את השימוש באיכונים בשלושה שבועות נוספים. על פי החוק, ועדת החוץ והביטחון יכולה לאשר את ההכרזה, לא לאשר אותה, או לאשר אותה לתקופה קצרה יותר.

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן Hide picture