צילום: דוברות הכנסת שמוליק גרוסמן

אשר נגד פיילוט הקניונים: "לא נסכים שיישאר ככה – חייבים לפזר אותו נכון" • צפו

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' גרוטו בדיון בוהעדת חוקה "נבוא עם הצעה לתיקון התקנות עם פיזור אחיד של אנשים שיאפשר כניסה של יותר מ-10 אנשים לחנויות". לדבריו, "אם הפיילוט יצליח נערוך דיון בקבינט אך אנחנו חושבים שניתן יהיה להרחיבו לכל הקניונים"

יו"ר ועדת החוקה יעקב אשר הודיע הבוקר (שני) בדיון על פיילוט הקניונים: "לא נסכים לאשר הארכה של הפיילוט כמות שהוא, חייבים להרחיב אותו ליותר קניונים ולייצר פיזור גיאוגרפי נכון יותר, אי אפשר לדחוק את כל אזרחי ישראל ל-15 קניונים".

הוא הוסיף כי "אני מבקש להבהיר על דעת כולנו שאנחנו לא מתכוונים להמשיך לאשר את הפיילוט ביום ראשון הקרוב כמות שהוא. הדרישה שלנו היא להגדיל באופן רציני את הפיילוט ולהוסיף את הקניונים הקטנים ולייצר פיזור נכון יותר גיאוגרפית, ואם תהיה תוספת מכובדת, ניתן לשקול עוד קניון או שניים מהגדולים. זה יוצר תמהיל".

פרופ' איתמר גרוטו המשנה למנכ"ל משרד הבריאות אמר קודם לכן בדיון כי "לא הגענו למקדם ההדבקה המתוכנן אך עדיין יש למצוא פתרונות שיאפשרו ללכת קדימה עם החמרה של התו הסגול. התו הסגול היה בסדר וקבע כללים אפידמיולוגיים נכונים אך הבעיה הייתה בציות הציבור ומהצד השני באכיפה, ולכן החלטנו לערוך פיילוט לראות איך זה עובד בתנאים ביחס לעלייה בתחלואה".

"ככל שתכננו את הפיילוט הגענו למסקנה שיש מדדים שניתנים לבדיקה ויש תיקונים שניתן לעשות תוך כדי ולצאת באופן יותר בטוח להפעלת הקניונים בהמשך. אנחנו מודדים את העמידה בהנחיות בעיקר עטית מסכות וריחוק. אני מאמין באכיפה עצמית ע"י בעלי עסקים כך שיש חלק של אכיפה כזה, וחלק מהאכיפה ע"י הרשות והמשטרה".

"החלטנו על פיילוט קצר כשהמטרה היא להגיע למסקנות שמהן ניתן להתקדם. זה לא שביום ראשון נסיר את הפיילוט או נפתח את כל החנויות אלא בעקבות הלקחים נבוא עם הצעה לתיקון התקנות שבו יהיה פיזור אחיד של האנשים, כך שנאפשר בחנויות כניסה של יותר מ-10 אנשים. אם הפיילוט יצליח נערוך דיון בקבינט ואנחנו חושבים שאפשר להרחיב אותו לכל הקניונים".

עוד אמר: "אנחנו לא מתעקשים על אפס סיכונים וזה קשור גם להדבקה הכללית. לדעתי איון מקום לשלב ביניים ויש קשר למצב התחלואה כי פתיחת 200 קניונים זה שונה מ-15, זה להוסיף עוד אגורה שבסוף הופכת לשקל וזה עלול לחייב אותנו לחזור אחורה למצב שאף אחד לא רוצה".

יו"ר הוועדה ח"כ אשר הגיב לדבריו: "הפיילוט בוחן האם הכללים עובדים בתוך מתחם הקניון. אם נראה בסופ"ש שהאכיפה העצמית טובה ושהפיילוט הצליח בכך שהחליף את האכיפה הסטנדרטית של המשטרה וגופי הפיקוח שכנראה לא כ"כ מצליחה, וההתנהגות הייתה לפי הכללים, מה קשור כרגע מקדם ה-R? לפחות היית מציג תכנית שאחרי שלב הצלחה ראשוני מעלים ל-40 חנויות ולאחריו ל-60, תן לנו אופק. לצמצם את הכמות הסבירה של קניות במדינה מ-200 ל-15 קניונים, זו פרצה שקוראת ללחץ שאכן הגיע. צריך ללכת על משהו סביר עם פריסה נכונה, לרווח".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture