Yonatan Sindel/Flash90

דיווח: משרד הבריאות לא ידרוש סגר או הגבלות בחנוכה – "המספרים לא מצדיקים"

הערכה: במשרד הבריאות ימליצו לא להמשיך את פיילוט הקניונים שמסתיים ביום ראשון, בכדי לאפשר את המשך קיום הלימודים. חוקרים טוענים שאפשר להימנע מסגר וישראל לא במצב חירום. בכירים במערכת הבריאות: "אם לא נפתח עוד תחומים, אפשר לשלוט בתחלואה"

משרד הבריאות צפוי להמליץ לציבור להתכנס רק במסגרת המשפחה הגרעינית במהלך חג החנוכה, אך מסתמנת הסכמה פנימית במשרד שלא לבקש מהקבינט להטיל מגבלות נוספות או עוצר לילי בחנוכה – כך דווח ב'חדשות 12'. עם זאת, כלל גורמי המקצוע ובהם פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש, חוששים מהדלקת הנרות ההמונית ומההתקהלויות הרחבות והמפגשים המשפחתיים.

על פי הדיווח של ירון אברהם, במשרד הבריאות מתקיימים בימים האחרונים התייעצויות ודיונים פנימיים באשר לשאלת ההגבלות החדשות שיוצגו לקבינט הקורונה. בכירי המשרד החליטו שלא לדרוש הטלת סגר לילי בחנוכה. "המספרים לא מצדיקים את הטלת ההגבלה החמורה הזאת", אמרו והטילו ספק במידת יעילותו של מהלך כזה.

בכירים במשרד הבריאות אמרו בדיון שהתקיים בנושא כי מדובר בימים מכריעים מבחינת מגמת התחלואה. "או שנצליח לשכנע את הדרג הפוליטי שאי אפשר לפתוח עוד מעבר למה שפתחנו, או שנצטרך לסגת אחורה ואולי אפילו ללכת לצעדים קשים", הזהירו. "אם לא נפתח עוד ונמשיך בסגרים הדיפרנציאליים, אנחנו יכולים להשתלט על התחלואה ואולי אפילו להוריד את המספרים למטה".

ב'כאן חדשות' דווח כי ההערכה היא שבמשרד הבריאות ימליצו לא להמשיך את פיילוט הקניונים שמסתיים ביום ראשון. בשל ההתקהלויות והתורים והעלייה הכללית במספר החולים בכל הארץ. על פי הדיווח, במשרד מעוניינים להשאיר את מערכת החינוך פתוחה, ואומרים כי לא ניתן לפתוח אותם במקביל. לפי ההערכות, סדרי העדיפויות של משרד הבריאות הם קודם כל חינוך ואחר כך "שופינג".

ב'ווינט' דווח כי חוקרי האוניברסיטה העברית הציגו את תחזית שיעורי התחלואה בקורונה לתקופה הקרובה, שממסקנותיה עולה כי בניגוד לדבריו של פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש, ישראל כלל אינה נמצאת במצב חירום. "בשלב זה זמני התגובה הארוכים ושולי הביטחון מאפשרים התאמת מגבלות", כתבו החוקרים בתחזיתם. עם זאת, החוקרים הוסיפו: "זליגת התחלואה ממוקדי הדבקה גורמת להאצת התחלואה מחוץ למוקדי ההדבקה". לדבריהם, "בשלב זה נמשכת הירידה במספר החולים החדשים במצב קשה, עקב תמותה ושחרור".

אחת המסקנות העיקריות של החוקרים היא כי "במצב התחלואה הנוכחי יש עוד זמן רב עד שיהיה צורך לדבר על סגר מלא, ולכן ניתן למנוע הגעה אליו באמצעות פעילות להורדת התחלואה. המשך הפעילות הנוכחית מוביל לעליית תחלואה והתפשטות המגיפה". על פי נתוני החוקרים ובהתאם למגמה בימים האחרונים, בעוד ששיעורי התחלואה בחברה הערבית מתחילים להיבלם, שיעורי התחלואה בחברה הכללית דווקא נמצאים בעלייה.

ב'חדשות 13' דווח כי מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, אמר בשיחה עם מנכ"לי קופות החולים כי היעד שמציב משרדו הוא לחסן את אוכלוסיית הקשישים ועובדי מערכת הבריאות עד חודש פברואר וכי הוא מעריך שהחיסון של פייזר יהיה הראשון שיגיע ארצה.

עוד אמר המנכ"ל כי יוכשרו סטודנטים לסיעוד שייתנו חיסונים, לצד אפשרות לפרמדיקים. כמו כן, החיסונים יובלו בבלוקים של 1,000 למרפאות או למתחמים ייעודיים של קופות החולים. ‏בנוסף, יצא קמפיין הסברה לציבור של המשרד לצד הקופות ובהשתתפות מומחי חיסונים, לטובת הורדת החשש מההתחסנות. "חשוב שגם אישי ציבור יתחסנו בפומבי", אמר לוי.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו