צילום: פלאש 90

מנכ"לית ועדת הבחירות: "אנחנו עובדים על מתחמי 'הצבע וסע' עבור חולים ומבודדים"

עדס פירטה את ההיערכות לבחירות בתקופת הקורונה, והעריכה כי ניתן יהיה להסתפק ביום הצבעה אחד בעזרת הגדלת כמות הקלפיות, צמצום הצפיפות בכל קלפי ואמרה כי קלפיות יוצבו בבתי אבות. משרד הבריאות: "לא ניתן לאשר יציאה של אדם חולה. צריך רעיונות חדשים"

 • כ"ק אדמו"ר מרמחסטריווקא: מצווה לעזור להם!

  תוכן מקודם

 • הרב אלבז מבקש למען אב חולה: "כל המשפחה נהרסת"

  תוכן מקודם

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

 • מצממר: ישמח האב ביוצאי חלציו בגן עדן

  תוכן מקודם

הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח, קיימה היום ישיבה בנושא היערכות לבחירות בתקופת הקורונה, בהשתתפות מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס שאמרה כי בנוגע לדו"חות ביקורת כי הוועדה מפיקה לקחים בין השנים. "אנו גוף שחוקר ולומד ומסיק תוכ"ד בזמן שיש לנו בין מערכת לבחירות אך בתקופות האחרונות היו לפעמים רק ימים בין אחד לשני. איפה שלא התקדמנו בתיקונים בעקבות המלצות ומסקנות שלנו, זה היה בגלל המלצות לתיקוני חקיקה שלא התקדמו בוועדת שרים לחקיקה".

בנושא ההיערכות לבחירות בתקופת קורונה, אמרה: "לקראת בחירות בעידן הקורונה, עלתה הסוגיה האם לקיים יום בחירות אחד או יותר. אנחנו חושבים שניתן יהיה לקיים יום אחד, אבל צריך לדלל את העומסים בקלפיות. כל משימה נעמוד בה – אך בתוך 90 יום לא פחות. נערך לאפשרות שלקראת יום הבחירות נצטרך להכין ערכות קלפי נוספות לחולים ומבודדים. עלינו לשמור על אוכלוסייה של מבוגרים ולכן בחנו הקמת קלפיות בבתי אבות ותוספת של 500 קלפיות כאלו".

עוד חשפה כי "אנחנו עובדים על תכנית למתחמי הצבע וסע עבור חולי קורונה ומבודדים. אנחנו מפתחים עמדת הצבעה שתבוא אל כל הרכב והחולים לא יהיו בקרבת מקום של אנשים. מנסים להיפגש עם צוות משרד הבריאות בעניין ע"מ לדעת מה נכון לעשות, אך כל הפגישות הן מבוטלות ואין לנו כל מענה. המספר של 50,000 עובדי ועדת הבחירות יגדל בצורה משמעותית. גם לגביהם, אנחנו רוצים לבצע בדיקות לכולם כדי שלא יהיה לנו מצב שלא יהיו עובדים ביום הבחירות, אך גם לגבי זה, אין לנו מידע אם נוכל כי אין מענה ממשרד הבריאות".

עוד הוסיפה כי "עלות של כל קלפי עם מזכיר אחד היא בסביבות 16,000 ₪, נוסף לכך יש עלויות מיגון, מחיצות וכו'. בהחלט נצטרך תוספת לתקציב אבל זה המחיר לבריאות הציבור. לא נרצה חלילה ש14 יום אחרי הבחירות גרף החולים רק יעלה".

סגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר אודי קלינר, אמר בדיון שיש לבחון את נושא ההצבעה לחולים כיוון שלא ניתן לאפשר לאדם חולה להסתובב בחוץ ולכן חלופת ההצבעה באמצעות "דרייב אין" כשאר יבוא לבד איננה אפשרית, "לא ניתן לתת לחולה לבוא לבד למתחם הצבעה בלי שידענו היכן הוא היה בדרך. ועדת הבחירות המרכזית צריכה להיערך למגיפה ולא להמתין כיוון שמדובר בנושא ידוע המונח מזה זמן רב "על השולחן". צריך למצוא חלופות אחרות של הצבעה".

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, הגיבה: "מי שקובע את הסדרי ההצבעה וכיצד תתבצע, זו הוועדה. זה לא הזמן למהפכות במודל עצמו של הבחירות. וזה גם לא ריאלי בכלל להקים מערך שלנו ללוות חולים ומבודדים בכל הארץ. משרד הבריאות לא יכול לתת הנחיות שלא יכולות להיות בביצוע".

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח: "מטרת הדיון היא להציף בעיות ולשים אותם על שולחן הכנסת כדי שאנחנו נוכל לפתור אותן בזמן הנכון. יש לפעול לשנות את החקיקה ולאפשר הוספת כתובת שניה – זה יימנע תנועה מיותרת של אנשים וצמצום החשש להדבקה. יש בבחירות האלו אלמנטים של בריאות הציבור ואנו צריכים לדאוג לכך. עבודת ועדת הבחירות היא חיונית והיא הבסיס לאמון בדמוקרטיה. בארצות הברית יש אובדן אמון בעצם ההליך הדמוקרטי. אנחנו גם על הקו של להפוך את הבחירות לדה לגיטימציה. זה רוח עולמית מנשבת ועל כן, הוועדה תפעל ותיתן את הגיבוי הרחב ביותר לוועדת הבחירות המרכזית".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן