צילום: Miriam Alster/FLASH90

הסוף לפייק ניוז: משרד הבריאות עונה על כל השאלות לגבי החיסונים נגד נגיף הקורונה

אתר חדש של משרד הבריאות כולל את כל המידע אודות החיסון נגד נגיף קורונה, שאלות ותשובות. כיצד הציבור יקבל מידע על החיסון? אם החלמתי מהנגיף, האם עלי לקבל חיסון? על איזה שיטה טכנולוגית החיסונים נגד הקורונה מבוססים? האם החיסון יכול להשפיע בכל דרך על ה-DNA שלנו?
 • מזעזע: מה מבקש ילד שסובל בלי הפסקה

  תוכן מקודם

 • בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

 • ההבטחה הזאת נותנת לי כח לשרוד

  תוכן מקודם

 • גזירת מלך רשכבה"ג מרן שה׳׳ת הגר׳׳ח קנייבסקי שליט"א : ׳׳התורמים למגבית 'קופת העיר' עבור כלות עניות בסך 513 ש"ח, יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב.״

  תוכן מקודם

היערכות לחיסונים

מתי החיסונים נגד נגיף הקורונה החדש יגיעו לישראל?

החיסונים ממספר חברות שונות צפויים להגיע מדצמבר 2020 ובמהלך שנת 2021. משרד הבריאות נערך למבצע חיסונים בימים אלה, ויעדכן את הציבור על מועד תחילת המבצע ופרטיו.

כיצד הציבור יקבל מידע על החיסון?

משרד הבריאות יפרסם לציבור המידע הידוע על החיסון לרבות התויות למתן החיסון, הוריות נגד, אופן מתן החיסון, תופעות לוואי אפשריות, וכיצד לדווח עליהן.

כיצד אני יכול להגן על עצמי עד שהחיסונים יהיו זמינים?

חשוב לעטות מסכת פה ואףבכל יציאה מהבית, לשמור על מרחק 2 מטרים לפחות בין האנשים, להימנע מהתקהלות, ולרחוץ ידיים לעתים תכופות.

כמה מנות של חיסון נדרשות?

רוב החיסונים דורשים שתי מנות כדי לקבל הגנה מרבית.

האם אני צריך לעטות מסכה בעת קבלת החיסון?

כן. בכל מגע עם אנשים מחוץ למשק הבית, יש לעטות מסכה.

מדוע לתת חיסון אם אפשר להשתמש באמצעים אחרים כגון ריחוק פיזי, עטית מסכות למניעת הנגיף?

האמצעים הקיימים כפי שנוכחו לדעת לא מספיקים לשם מניעת התפרצות כאשר מבקשים להחזיר את החיים לשגרה מלאה. בלימת הפנדמיה מחייבת שימוש בכל האמצעים הקיימים. חיסון מכין את מערכת החיסון להתמודד עם הנגיף אם הגוף ייחשף אליו. אמצעים אחרים כגון ריחוק פיזי ועטית מסכות מסייעים להוריד את הסיכון להיחשף לנגיף ולהדביק אחרים.

האם אני חייב לעטות מסכה ולשמור על ריחוק פיזי אם חוסנתי בשתי מנות של חיסון?

כן. בשלב הנוכחי, חשוב להמשיך את השימוש בכל האמצעים בידינו כדי לבלום את הפנדמיה, כגון כיסוי פה ואף על ידי מסכה, חיטוי ידיים לעתים קרובות, ושמירת מרחק של 2 מטר מאחרים. הסיבה שאין אפשרות להשתמש בקבלת החיסון בלבד כי טרם התקבל מידע אם קבלת החיסון מונעת הדבקה. השילוב בין אמצעים אלה והחיסון יקנו את ההגנה המרבית נגד הנגיף.

מי יקבל את החיסונים

האם כל אוכלוסיית מדינת ישראל תקבל את החיסון?

רוב אוכלוסיית ישראל תקבל את החיסון. בשלב הראשון, קבוצות מסוימות כגון ילדים ונשים הרות לא תחוסנה בשל חוסר במידע על השימוש בחיסון בקבוצות אלו.

האם יהיו מספיק חיסונים לכל אוכלוסיית מדינת ישראל?

היעד של משרד הבריאות הוא לקבל מספיק חיסונים לכל האוכלוסייה. בתחילת המבצע יבוצע תעדוף.

אם החלמתי מנגיף הקורונה, האם עלי לקבל חיסון?

אין מספיק מידע על משך הזמן בו מחלים מנגיף הקורונה נחשב מוגן, תופעה שנקראת 'חסינות טבעית'. בשלב הראשון אנשים שהוגדרו כמחלימים לא יחוסנו.

טכנולוגיית החיסונים (mRNA)

על איזה שיטה טכנולוגית החיסונים נגד נגיף הקורונה מבוססים?

חיסונים על בסיס חומצה גרעינית (mRNA) הם שיטה להקנות הגנה נגד מחלות זיהומיות. חיסונים מוכרים גורמים לתגובה חיסונית על ידי הכנסת מחולל מומת או מוחלש לגוף. חיסונים על בסיס חומצה גרעינית מלמדים את תאי הגוף לייצר חלבון – או חלק מחלבון – הגורם לתגובה חיסונית בגוף. במהלך תגובה זו, מיוצרים נוגדנים, המגנים עלינו אם נחשפים לנגיף. כעבור זמן קצר (שעות לימים) המולקולה מתפרקת בגוף.

כיצד החיסון פועל?

החיסון נותן מידע לתאי הגוף לייצר חלקיק לא מזיק של חלבון הדורבן (Spike protein). חלבון זה נמצא בחלק החיצוני של נגיף הקורונה. כאשר מזריקים את החיסון לשריר, המידע עובר לתא כדי לייצר חלקיק החלבון.

לאחר מכן, התא מציג את חלקיק החלבון על החלק החיצוני של התא. מערכת החיסון מזהה שהחלבון אינו שייך לאדם ומייצרת נוגדנים, בדיוק כמו שהגוף עושה אחרי הדבקה בנגיף. בסוף התהליך, הגוף למד כיצד להגן מפני זיהום בעתיד. התועלת מהחיסון הינה שמקבלי החיסון יהיו מוגנים נגד תחלואה מנגיף הקורונה וסיבוכיה.

יעילות ובטיחות החיסונים

כיצד נדע אם החיסון מועיל?

ניסויים קליניים שבוצעו על החיסון בחו"ל לפני השימוש בישראל הוכיחו שהחיסון יעיל מבחינת יצירת נוגדנים נגד הנגיף ומניעת מחלה בקרב המחוסנים בהשוואה לאנשים שלא חוסנו.

האם חסינות אחרי הידבקות בנגיף הקורונה נמשכת יותר זמן מחסינות המוקנית על ידי קבלת החיסון?

כיוון שמדובר בנגיף חדש, לא ניתן לדעת את משך החסינות המוקנית בעקבות ההידבקות בו לעומת חסינות המוקנית על ידי קבלת החיסון.

האם החיסון בטוח?

כן. חיסונים על בסיס חומצה גרעינית נבדקים לבטיחות וליעילות כמו כל חיסון אחר.

אבל האם לא מדובר בשיטה לא ידועה?

חיסונים אלה נבדקו במשך עשרות שנים, ויש עניין מתגבר בהם בגלל הקלות היחסית שניתן לייצר אותם במעבדה. עובדה זו מאפשרת סטנדרטיזציה, ייצור ותעשייה בקצב מהיר יותר מחיסונים אחרים. השיטה נחקרה לחיסונים נגד שפעת, זיקה, כלבת ונגיף CMV ונגיפי קורונה כגון SARS ו-MERS.

יצוין שהתפתחויות בעתיד עשוית לאפשר הגנה למספר מחלות ועל ידי כך להפחית במספר הזריקות הנדרש לחיסוני השגרה. בנוסף, מדענים חוקרים את השימוש בשיטה לטיפול ספציפי לתאי סרטן.

האם אפשר לחלות בקורונה מקבלת החיסון?

לא ניתן לחלות מקבלת החיסון משום שהתרכיב אינו מכיל את הנגיף הקורונה או חלק ממנו.

כיצד אני מדווח על תופעות לוואי?

כמו לגבי כל חיסון, חשוב לפנות לרופא המטפל אם מופיעה תופעה כלשהי בסמיכות לקבלת החיסון.

האם החיסון יכול להשפיע בכל דרך על ה-DNA שלנו?

mRNA נעלם תוך מספר שעות. החיסון אינו יכול להשפיע על ה-DNA כי mRNA אינו יכול להיכנס לגרעין התא, המקום בו נשמר החומר הגנטי (DNA) שלנו.

שאלות ותשובות בנושא חיסוני הקורונה – מאת קבוצת העבודה בנושא חיסוני קורונה של האיגוד לרפואת ילדים והחוג למחלות זיהומיות בילדים:

עובדות לגבי חיסונים נגד קורונה המבוססים על רנ"א שליח (mRNA):

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן