David Cohen/Flash90

בעקבות המוטציה החדשה: נתניהו שוקל להטיל סגר שלישי כבר בימים הקרובים

מחשש מההתפשטות המהירה של מוטציית הקורונה שהתגלתה בבריטניה, רה"מ בוחן סגר שלישי. אחרי שהישיבה היום הסתיימה ללא החלטות, בקבינט שוקלים: השארת המצב הקיים, ריסון מהודק או סגר עם תאריכים מוגדרים מראש. נתניהו: "המוטציה הזו היא קורונה ב', צריך סגר מלא"

כתבות נוספות בנושא:

עם כניסתו לתפקיד רב המרכז הרפואי שיבא, תל השומר התקבל הרב יואב חנניה אוקנין שליט"א בחמימות ואהדה בבתיהם של גדולי ישראל שליט"א
המטה החרדי - משרד הבריאות עלה קמפיין חיסוני הילדים תחת הסלוגן: ״ילד בריא עדיף״
"יש מקום לחשש גדול ואמיתי": וריאנט חדש ומדבק מדאיג את החוקרים
גל חמישי בפתח? כך נערכים ב"רפואה ושמחה" להכפיל את העזרה לחולים

בעקבות גילוי הזן החדש של נגיף הקורונה בבריטניה, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל להטיל סגר כלל בישראל כבר בימים הקרובים – כך אמרו היום (ראשון) גורמים בלשכתו. ב'כאן חדשות' דווח כי התייעצויות בנושא יתקיימו ביומיים הקרובים עד לכינוס הקבינט הבא – ככל הנראה ביום שלישי. ב'חדשות 13' דווח כי ראש הממשלה מעוניין לקיים ביממה הקרובה ישיבת ממשלה שתחליט על הטלת סגר מלא ורחב – כמה שיותר מהר.

לדבריו נתניהו, "המוטציה הזו היא קורונה ב', צריך סגר מלא". ב'חדשות 12' דווח כי נתניהו צפוי לדון בנושא עם כמה גורמים מקצועיים כבר הערב. ראש הממשלה מתלבט אם לכנס מחר את קבינט או הקורונה, או לכנס ישר את הממשלה כולה, שכן לה הסמכות לאשר מהלך של סגר. יצוין שגם אם נתניהו ידחוף למהלך של סגר בדיונים, לא בטוח שזה מה שיוחלט – ייתכן שתהיה לכך התנגדות בקרב השרים.

בדיון הקבינט מוקדם יותר היום, שבסופו לא התקבלו החלטות בנוגע להחמרת ההגבלות, הוצעו שלוש חלופות למאבק בתחלואה: ריסון מהודק, החמרה באכיפה תוך כדי שמירה על האוכלוסייה שבסיכון וסגר מלא מתוכנן מראש. בישיבה נרשמה התנגדות רבה בקרב חברי הקבינט נגד אפשרות של ריסון מהודק שלטענתם יוביל גם הוא בסופו של דבר לסגר ורק יפגע יותר בכלכלה.

שר הביטחון בני גנץ ושרי כחול לבן הציעו לקבל בעוד שבועיים החלטה על סגר מלא למשך שבועיים-שלושה, והכול בהתאם להתקדמות בחיסונים ולעלייה בתחלואה. נתונים מפיקוד העורף מראים שהרוב המוחלט של הנפטרים הם בני 60 ומעלה. אם תוך חודש וחצי רובם יתחסנו, צפוי שינוי דרמטי – ועל רקע זה קיבל גנץ החלטה זו. זאת גם הייתה ההמלצה של המשנה לראש המל"ל איתן בן דוד – לקפוץ ישר לסגר ולוותר על ריסון מהודק.

כזכור, הדיון בקבינט הקורונה שנערך מוקדם יותר נחתם ללא הסכמות על הגבלות. בכירי משרד הבריאות והמל"ל דרשו להיכנס לריסון מהודק, בהתאם להחלטות קודמות של הקבינט. מנגד, רוב השרים סירבו להחליט כעת על הפסקת הסחר או על צמצום הפעילות של מערכת החינוך. כך למשל שר המדע יזהר שי, שמרכז את ההתמודדות עם הקורונה מטעם כחול לבן, אמר כי יש להתמקד בסגרים דיפרנציאליים.

עוד דנו בקבינט על מוסדות החינוך. שר החינוך יואב גלנט הציע שמוסדות החינוך יישארו פתוחים גם בערים כתומות ואדומות, למעט בתי ספר שבהם יימצאו 5 מאומתים ומעלה. גם שר המדע יזהר שי תמך בפתיחת בתי הספר: "בכל מקרה, מערכת החינוך צריכה להישאר פתוחה, בכל הארץ, לאורך כל התקופה, כולל בימים שבהם נהיה בסגר, אם נגיע לשם".

נתניהו התייחס מוקדם יותר הערב לישיבת קבינט הקורונה שנערכה היום ואמר כי כי "אתמול שמענו מגורמים בארגון הבריאות העולמי על המוטציה החדשה של נגיף הקורונה ושמענו גם את הצהרתו של ראש ממשלת בריטניה בוריס גו'נסון על התפשטות הנגיף עם המוטציה בארצו".

"כינסתי מיד אתמול בלילה צוות שרים כדי לדון בזה וכינסתי את הקבינט היום כדי להחליט החלטות חשובות. על פי המידע שיש בידינו, המוטציה הזאת מתפשטת הרבה יותר מהר מהנגיף הרגיל אבל היא לא קטלנית יותר וגם אין לנו שום סימן שהחיסון שיש בידינו לא מתגבר עליה. כרגע זה המידע שיש לנו, אנחנו כמובן עוקבים".

"בשעה שאנחנו יוצאים היום לדרך עם מבצע החיסונים הענק, יש לנו גם אתגר נוסף שאנחנו חייבים לטפל בו: אנחנו עושים הכל כדי למנוע את כניסת המוטציה לישראל. קיבלנו היום החלטה קשה אבל היא מחויבת המציאות. סגרנו את השמיים לכל הטיסות לישראל מבריטניה, מדנמרק ומדרום אפריקה. אלה המדינות שבהן נוכחת המוטציה. במידת הצורך אנחנו נוסיף מדינות נוספות".

"כל מי שיחזור מהמדינות הללו יכנס לבידוד וחשוב מאוד שייבדק. בייחוד עכשיו, כשהחיסון בידינו וכשאנחנו רואים את האור בקצה המנהרה, חשוב שנמשיך לשמור על הכללים. אנחנו נמשיך לקבל את ההחלטות הנכונות למען בריאותכם ולמען מדינתנו", דברי נתניהו.

בהודעה משותפת ממשרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות נמסר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום (ראשון) את קבינט הקורונה לדיון דחוף בנושא גילוי הזן החדש של נגיף הקורונה במספר מדינות. קבינט הקורונה אישר את הצעת ראש הממשלה, שר הבריאות וצוות המל"ל ומשרד הבריאות:

1. חוזר ששהה בבריטניה, דנמרק ודרום אפריקה ב-14 הימים שקדמו להגעתו לישראל, למעט מי ששהה עד 12 שעות בשטח שדה התעופה של אותה מדינה ובו בלבד, ישהה בבידוד במלונית מטעם המדינה.

2. לפעול מיידית למניעת כניסת זרים לישראל, בשלב זה מבריטניה, דנמרק ודרום אפריקה (צמצום החריגים והגבלת צוותי תעופה).

3. משרד הבריאות יפעל מיידית לאתר ישראלים שכבר נכנסו לישראל מהמדינות הנ״ל בשבועיים האחרונים ויזמנם לבדיקות.

ההחלטה נכנסת לתוקף מייד למשך 7 ימים. "מטרת ההחלטה היא למנוע את הגעת הזן החדש מחו״ל לישראל. במקביל נבדקת האפשרות שהזן החדש כבר בישראל – במידה וכן: מניעה מיידית של התפשטותו בישראל", נמסר. עוד הוסיפו כי "בנושא המשך הצעדים למניעת התפשטות נגיף הקורונה בישראל, יתקיימו התייעצויות נוספות ותתקבל החלטה בהקדם האפשרי".

הכתבות המעניינות ביותר

בנט לעולם: "אל תיכנעו לסחטנות הגרעינית של איראן" • צפו
החגיגות לחתן הערבי במנהרות: החשוד נעצר לחקירה פלילית • צפו
התרגיל של האופוזיציה: תתמוך בחוק האיכונים, אבל עם תנאי מביך
הסקר: "בנט וסער קיוו ל'אפטר שוק' - אך הם מתרסקים ונתניהו מתחזק"
שמחה פרידמן בסינגל חדש: "לוחות בהר"
כאשר ישא האומן את היונק: כ"ג שנים להסתלקות האדמו"ר רבי יוחנן מטאלנא זצ"ל
פרחי ירושלים בסינגל לזכר אלי קיי הי"ד: הלב בוכה בשקט
המרדף של ארה"ב אחרי הסכם הגרעין עם איראן - יש סיכויי להצלחה?
ישי מאיר במשאפ חדש: "אש"
"ומירושלים ליבנה": שרידי מבנה מימי הסנהדרין נחשפו ביבנה • צפו
"אם אתם מאירים את שלי" תורמים לקופת הצדקה של גדולי ישראל וזוכים לישועה
בעקבות התבטאויותיו: המתמודד היהודי לנשיאות צרפת אריק זמור יורד בסקרים
מעמד מרגש: הרבי מפינסק קרלין הדליק נר ראשון למאות בנות 'בית לפליטות' • צפו
יחליפו את מסוקי היסעור: רכישת מסוקי התובלה לחיל האוויר אושרה בוועדה
מזקני חסידי בעלזא בירושלים: הלך לעולמו הרה"ח רבי אברהם לוי ז"ל
דיווח: אזרח חזר ארצה ממדינה אדומה ונמלט מבידוד במלונית
טיפים להימנע מנזילות ורטיבויות
המומחה מדרום אפריקה: "בקרוב יהיו 10,000 מאומתים באומיקרון ביום"

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו