Yonatan Sindel/Flash90

נומה: "התחלואה בישיבות תחת שליטה – הבדיקות שם בסדר עדיפויות נמוך"

פרויקטור הקורונה החרדי הציג את נתוני התחלואה: 738 חולים ביממה האחרונה, 15% בדיקות חיוביות, 8% מכלל המאושפזים, 368 נפטרים. 35 חולים קשה, 26 במצב הקריטי. לטענתו, "האכיפה בחלק מהמקומות לא מספיק יעילה, הפוליטיקה משפיעה"

כתבות נוספות בנושא:

בזכות הקורונה: החלה ירידה בפעילות נגיף השפעת במדינת ישראל
120 חולי קורונה נפטרו לאחר שסירבו לקחת את התרופה של פייזר
הורים לילדים עם מחלת עצמות נגד ועדת סל התרופות: "לחסוך ייסורים, ניתוחים וגמדות"
משרד הבריאות חשף: עודפי התקציב של קופות החולים לא עוברים למטופלים
 • רק 550 ש"ח לזוג ללילה + א. בוקר במלון כינורות

  תוכן מקודם

 • 48 יתומים מחכים רק לכם!

  תוכן מקודם

 • כלה יתומה משחזרת: אני יודעת שהתפילות של אבא שמרו עלי מלמעלה

  תוכן מקודם

 • על מה זועק המקובל ר' גמליאל רבינוביץ? צפו

  תוכן מקודם

ראש דסק חרדים ב'מגן ישראל' אלוף (מיל׳) רוני נומה הציג הערב (ראשון) בתדרוך לתקשורת החרדית את מצב התחלואה במגזר: "זה עדיין לא מה שהיה בחגי תשרי, אבל זה מדאיג", פתח. פילוח חולים ביממה האחרונה: 2,514 חולים במגזר הכללי, 738 במגזר החרדי, 724 ערבי. לפני שלושה שבועות היו 5% בדיקות חיוביות בחרדי, עכשיו 15%. חרדים הם 8% מכלל המאושפזים, אך יש גם אשפוזי בית שלא נספרים.

11% מסך הנפטרים מקורונה הם חרדים, 368 נפטרים. 35 חולים קשה במגזר החרדי, 26 מהמגזר במצב הקריטי. רוב התחלואה במגזר בגילאי 10 עד 19. 13-14 מהחולים במוטציה (מתוך 18) הם מהמגזר בחרדי. לדבריו, "יש זינוק גדול בתחלואה בקרב ילדים חרדים, בנוסף לתחלואה לא סימפטומטית".

בהתייחס לתחלואה במוסדות החינוך אמר כי 60% מהתחלואה בקרב החרדים היא של ילדים ונערים בגילים 10 עד 19, שברובם הם א-סימפטומיים, שלאחר מכן חוזרים לבתים ומדביקים שם את המבוגרים יותר. הוא קרא להקפיד במוסדות הלימוד על "הדברים הקטנים שאפשרו לנו את ההישגים ב'זמן חורף' – מיגון, אוורור והקטנת משקי זמן". לדבריו, "אין פטנט, אין קוסמות בעניין הזה".

במענה לשאלת כתבנו יעקב מלמד לא שלל את האפשרות שהתחלואה בישיבות קשורה למוטציה, אך ציין כי "לא רואים שהמספרים חריגים ביחס לעבר, אנחנו לא יודעים לדעת את התרומה של המוטציה לדבר הזה". הוא הודה בקריסה חלקית של מערך הבדיקות: "אנחנו עושים כמאה אלף בדיקות, יש לנו בחלק מהמקומות בעיות עם העברת המידע, היה גם החלפה של ספקים תוך כדי, יש לנו בחלק מהמקומות תשובות שניתנות אחרי זמן ארוך מידי וברור שזה מקשה על קטיעת ההדבקה".

הפרויקטור החרדי הפריך את הטענות על "התפרקות מתווה הקפסולות" ואמר כי "יש כעת כ-500 מאומתים בלבד בישיבות מתוך יותר מ-40 אלף תלמידים במתווה. התחלואה מרוכזת ב-12 ישיבות מתוך מאות ישיבות סך הכל. התחלואה תחת שליטה. כל זמן שזה בתחומי הפנימיות וחבר'ה צעירים בלי זליגה אל הקהילה הכל בשליטה".

במענה לשאלת 'חדשות JDN' על העיכובים בתוצאות הבדיקות בישיבות אמר כי "סדר העדיפות השתנה, עושים בדיקת איגום, אז זה לקח כמה ימים. אבל התחלואה שם נשלטת כי הם בקפסולות בישיבות. הבדיקות של הישיבות חזרו רק אחרי 4-5 ימים כן הן נמוך יותר בסדר העדיפויות. אלו צעירים בקפסולות שמבודדים מהקהילה ולכן העדיפות פחותה כשיש עומס גדול על מערך הבדיקות".

על העלייה בתחלואה במגזר אמר כי "שינוי המגמה בציבור החרדי, שהיה לאורך שבועות ירוק בוהק, הופך לאדום. מה שאנחנו יכולים לומר מניתוח של הנתונים ומשיח עם אנשים הוא שיש תחושת שאננות. חתונות מתקיימות, אבל יש הבדל אם האוכלוסייה המבוגרת מגיעה לפרק זמן ארוך, ללא מסכה, או שמגיעים לפרק זמן קצוב ועוזבים. זה מה שקובע אם האוכלוסייה בסיכון נדבקת או לא".

בתדרוך הוסיף נומה כי "יש מקומות שהיינו רוצים לראות יותר אכיפה. משרד החינוך מודעים לדברים האלה ומשטרת ישראל מודעת לדברים האלה. האכיפה בחלק מהמקומות לא מספיק יעילה". לטענתו, "אנחנו במערכת בחירות והדברים האלה משפיעים. מי שיגיד שזה לא משפיע חוטא לאמת".

בנוגע לחיסונים אמר: "הציבור החרדי מוביל בתהליך ההתחסנות במדינת ישראל. צריך לומר את זה חרף כל האתגרים שנאמרו בהתחלה. מנהיגים הלכו והתחסנו, ובהקשר הזה יש תהליך מאוד מבורך. יש לנו קצת בעיות לוגיסטיות בביתר עילית ובמקומות אחרים כדי לשנע את החיסונים. אני מקווה שנצליח לטפל בזה בתקופה הקרובה ונראה את המספרים שאנחנו רואים בבית שמש, ירושלים, אשדוד ועוד".

נומה נשאל האם יש כוונה לסגור את בתי הכנסת במקרה של החמרת הסגר. "אני מעריך שיהיו מגבלות", אמר. "כבר עכשיו יש מגבלות. קראנו לציבור להתפלל בחוץ והיו מקומות שיצאו החוצה להתפלל. אני מעריך שיהיו הגבלות על מספר אנשים במקומות סגורים". עם זאת, הוסיף: "בימים שבשגרה בתי הכנסת לא מתגלים כמוקד הדבקות. אנשים מגיעים לפרק זמן יחסית קצר, לא כמו בראש השנה וביום הכיפורים שנמצאים שם ימים שלמים, ומקפידים על מסכות, ולכן לא רואים שם תרומה גדולה לתחלואה".

הכתבות המעניינות ביותר

וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים - י"ח בשבט ה'תשפ"ב
בַּמֶּה אֲבָרֶכְךָ • שולחן הטהור חמשה עשר בשבט בחצה"ק נדבורנה
צִלְּךָ נָאֶה • האדמו"ר מטשערנאוויץ ערך את שולחנו בעיר חריש
מרן גאב''ד ירושלים קיבל פירות מ'קופת מרן' בשליחות הנגידים
תיעוד: ט''ו בשבט אצל האדמו''ר מהרי''ד מלעלוב
‏‏שמחת הברית לנכד האדמו"ר ממודז'יץ • גלריה
המתיחות באירופה - ביידן מאיים על פוטין: "פלישה לאוקראינה תהיה אסון לרוסיה"
201 אלף מאומתים ב-3 ימים: ישראל בדרך לחסינות עדר לאחר הגל החמישי?
קהילת ‘קרעסטיר’ בשכונת ד’2, התכנסה לערב גיבוש לרגל ט”ו בשבט
בהפגנה מול ביתו של ראש עיריית ירושלים: שוטר דוחף באלימות את ח"כ מוסי רז
כ"ץ לפעילי ליכוד: "נתניהו בדרך החוצה, יותר מהר משאתם חושבים"
אחרי שהדיון נדחה: הממשלה צפויה לאשר הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות
במבצע בזק: הרש"פ הקימה בתי קבע במאחז ערבי הסמוך לישוב כוכב השחר
פֵרוֹת הָאִילָן • ט"ו בשבט בחצר הקודש באסטאן ביתר
וּפִרְיוֹ מָתוֹק לְחִכִּי • חמשה עשר בשבט אצל האדמו"ר ממבקשי השם
המשבר בקואליציה נמשך: מרצ דורשת לעכב את חוק האזרחות - "הנוסח לא מקובל"
השיחה היומית: הרב שמעון שפיצר • לחקוק קרי"ש בלבו במיוחד בשעת הקושי
התרגשות בשכונת גוש שמונים ירושלים: לראשונה הוכנס ס"ת לביהכ"נ המרכזי 'זכרון זאב'

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture