Yonatan Sindel/Flash90

סגן שר הבריאות: "אם לא יהיה שינוי במספרים, ייתכן שנחמיר את הסגר"

יואה קיש אמר: "כל השבוע שעבר, כולל נתונים שיש לנו עכשיו, מדברים על כך שבגדול המספרים התייצבו, אבל הם התייצבו על מספר גבוה מאוד. זה לא קשור לחיסונים ולא לכלום. אתה לא יכול במספרים כאלה להמשיך לשלוט בתחלואה ומזה גם נובעות, לצערי, תחלואה קשה ותמותה"

 • סוף טראגי ל-13 שנים של תרדמת

  תוכן מקודם

 • כ"ק אדמו"ר מרמחסטריווקא: מצווה לעזור להם!

  תוכן מקודם

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

 • גרמניה: הסכים לנתח יהודייה וחזר בו

  תוכן מקודם

סגן שר הבריאות יואב קיש אמר היום (ראשון): "אם לא נראה שינוי דרמטי בדמות ירידה משמעותית במספרים – שמאוד קשה להאמין שנראה בשבוע – נצטרך להישאר בסגר לשבוע נוסף", קיש הוסיף: "אני מניח שביום רביעי יהיה דיון, עד אז יהיו לנו את מספר הימים שעדיין לא ראינו. מה שראינו עד עכשיו זו התייצבות" – את הדברים אמר ל'ווינט'.

"כל השבוע שעבר, כולל נתונים שיש לנו עכשיו, מדברים על כך שבגדול המספרים התייצבו, אבל הם התייצבו על מספר גבוה מאוד. זה לא קשור לחיסונים ולא לכלום. אתה לא יכול במספרים כאלה להמשיך לשלוט בתחלואה ומזה גם נובעות, לצערי, תחלואה קשה ותמותה".

קיש התייחס להצהרה של חולדאי לפיה הוא יפתח בקרוב את התרבות בעירו: "אני שומע אמירות הזויות כמו של רון חולדאי שהוא מחליט על דעת עצמו שהוא מנהל את התרבות, אז אנחנו בבעיה קשה. אני מבין שיש לו בחירות ושהוא על סף אחוז החסימה, אבל לא על חשבון הקורונה".

"אני מסתכל על מכלול הדברים ואני אומר בצורה הכי ברורה: קודם כל נחליט מה נכון בריאותית ולשם נכוון. אולי אפילו נחמיר".

הוא נשאל מה יהיו ההחמרות האפשריות: "גם הסגר הזה, בוא נגיד ככה, בתקופות שהיו לנו תחלואה אולי אפילו פחות גבוהה, ידענו לעשות מגבלות וסגרים יותר משמעותיים שהורידו את התחלואה יותר טוב. אני אגיד לך עוד מילה שחשוב להבין איפה הבעיה. אני קורא לסגר הזה 'סגר המוטציה הבריטית'".

"דרך אגב, זה בכל העולם. אנחנו בשינוי של המחלה, המחלה הופכת להיות הרבה יותר מדבקת, לא יותר מסוכנת, אבל מתפשטת הרבה יותר. לכן כל העולם בסגרים ולכן גם קשה מאוד להוריד את המספרים. כי מה שחשבנו שהיה מוריד בעבר את המספרים מול הווירוס הרגיל, מול המוטציה הבריטית הרבה יותר קשה. עכשיו, אנחנו יודעים שהמוטציה הבריטית נמצאת כבר בישראל במספרים משמעותיים. ולכן אני חושב שהאירוע הוא כל כך מורכב, כל כך קשה, ולכן גם יכול להיות כמו בתחילת הדברים שנאלץ להמשיך לעוד שבוע סגר".

על כוח האדם בבתי החולים: "חיזקנו ולקחנו את כל כוח האדם הפנוי. אני כן יכול לומר לך שהתקציב והקרב עכשיו על התקציב שמנהלים בתי החולים מול האוצר, יחד איתנו, מיותר לחלוטין. פה האוצר צריך להגיד 'עזבו, קחו, תנהלו את המגפה וקחו מה שאתם רוצים, אחר כך נדבר'. חבל שהיום הם מתעסקים בבתי החולים הפרטיים בקרבות על תקציב. אני פונה מפה לשר ישראל כץ שיתערב ויגמור את האירוע הזה כבר היום.

על המקרה המצער שאירע באיכילוב, אמר: "תשמע, בוא רגע נעזוב את ישראל ונראה מה קרה באירופה ובארה"ב. יש בתי חולים בעולם המערבי שאומרים 'אל תביאו לנו אמבולנסים עם חולי קורונה'. יש פה קריסה ועומסים עצומים על מערכות בריאות בכל העולם והמשמעות היא שבאמת הטיפול בחולים נפגע. אנחנו מנסים להימנע מהדבר הזה ככל שאפשר. בגלל זה אנחנו בסגר. זה לא סתם. הציבור צריך להבין את זה. יש עומסים, יש לחצים, יש תחלואה גבוהה מאוד – גם בבתי החולים".

העיתונאי אטילה שומפלבי שאל: אתה חושב שבעתיד, בגלל עומס וקריסה של הצוותים הרפואיים, חולים ישלמו בחייהם?

קיש: "זה קרה באיטליה, זה קרה בספרד, זה קורה בארה"ב, זה קורה בעולם. אז, אני, אנחנו ובמשרד הבריאות וכל מערכת הרפואה במשרד הבריאות עושים הכול כדי שלא נהיה שם. האם זה קרה בעולם? כן, זה קרה. אני לא יודע בדיוק עוד מה קרה שם. היה רק תחקיר ראשוני. אבל שחיקת הצוותים אכן קיימת, העומס קיים. זה לא שיש רק חולה אחד בטיפול נמרץ וכל הצוותים מסתכלים עליו לראות מה קורה. המצב הוא קשה, עמוס, מורכב ואני לא יודע מה קרה שם בדיוק, הנושא ייבחן לעומק. אבל להגיד לך האם הצוותים יש עליהם עומס והם נשחקים? התשובה היא כן, זה בוודאות, בלי קשר למקרה".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן