צילום: Hadas Parush/Flash90

משרד הבריאות מעדכן את ההנחיות: "תזונת המוצקים – רק מגיל חצי שנה"

משרד הבריאות מפרסם הנחיות עדכניות לתזונת תינוקות. לצד דחיית גיל הטעימות, מומלץ להרחיק את התינוקות מהמסכים בשעת ארוחה • מומחית לתזונה: "עיקר השינויים - בגלל מגיפת ההשמנה" • וגם: מדוע צריך להרתיח את מי השתייה לתינוק, גם אם זה מים מינרליים ועד מתי צריך לעשות זאת?
 • ההבטחה הזאת נותנת לי כח לשרוד

  תוכן מקודם

 • מחריד: ההודעה שגרמה לצוות הפגיה לפרוץ בבכי.

  תוכן מקודם

 • עזרו לאבא ואמא לשמור עלי

  תוכן מקודם

 • היום זה קורה! טורניר הטריוויה הענק של הקיץ בהנחיית המוזיקאי יואלי דיקמן

  תוכן מקודם

לראשונה זה כמעט עשור, מעדכן משרד הבריאות את ההנחיות לתזונת תינוקות. בראש ההמלצות – דחיית ההתחלה של גיל הטעימות ותזונת מוצקים מגיל ארבעה חודשים לגיל חצי שנה. השינוי בא לאחר שארגון הבריאות העולמי מצא כי חשיפה מוקדמת של תינוקות למזון מוצק מעלה סיכון להשמנה. כך פורסם הבוקר (ראשון) ב'ישראל היום'.

כמו כן, לראשונה מופיעה בתדריך התזונה לפעוטות המלצה להימנע ממתן מאכלים "אולטרה־מעובדים" דוגמת משקאות ממותקים, חטיפים (כולל אלה המיועדים לתינוקות), ממתקים, דגנים ממותקים, ופירות מרוסקים מונגשים בשקית לשתייה או למציצה.

הנחיה חדשה נוספת היא להרחיק את הילדים מהמסכים בשעת הארוחה. חשוב שהתינוקות לא יהיו חשופים למסכים בזמן האכילה, ואף ששאר בני המשפחה האוכלים איתם לא ישתמשו במסכים.

אשר לשתייה, מציינים במשרד הבריאות כי אין לתת לתינוקות משקאות ממותקים או משקאות כגון "תה לתינוקות" שעלולים לגרום ל"עששת הבקבוק" ולהשמנה. משקאות אלו עלולים לגרום לתחושת שובע אצל התינוק ולהחליף צריכה של מרכיבי תזונה חיוניים.

כמו כן, את מי השתייה לתינוק צריך להרתיח עד גיל חצי שנה בלבד, גם כאשר מדובר במים מינרליים, מים מסוננים או מים מטוהרים. הסיבה: לאחר שישה חודשים התינוק חוקר את סביבתו, נחשף לחיידקים, וממילא לא נמצא בסביבה סטרילית. עם זאת, מים שמשמשים להכנת תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) מומלץ להרתיח עד גיל שנה.

למשפחות שבהן אחד מבני הבית סובל מאלרגיה, מומלץ לפנות לסיוע לפני גיל חצי שנה כדי לתכנן את החשיפה למרכיבי המזון השונים. לא מומלץ להוציא באופן גורף מזונות גורמי אלרגיה מתפריט של נשים הרות או מיניקות, משום שהדבר לא נמצא כמפחית אלרגיה.

לתינוקות במשפחה בעלת תזונה צמחונית או טבעונית מומלץ לעבור הדרכה תזונתית על ידי דיאטנית. ההנחיות גובשו על ידי מומחים לתזונה, האיגוד הישראלי לרפואת ילדים ופרופ' רונית אנדוולט, מנהלת המחלקה לתזונה במשרד הבריאות, ופורסמו על ידי ד"ר שרון אלרעי־פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד.

לדברי פרופ' אנדוולט, עיקר השינויים קשורים למלחמה במגיפת ההשמנה והיא אמרה כי: "צריך להתאים את ההנחיות לעולם המשתנה. הורים מושפעים מפרסומות, מולכים שולל, וחושבים שהממתקים הם מזון. ברגע שחושפים תינוק למזון אולטרה־מעובד עם הרבה סוכר וטעמים, קשה למנוע ממנו את זה. הוא ירצה את זה שוב וזה יוצר התמכרות, וזה גורם להשמנה ולדפוסי אכילה לא בריאים".

עוד אמרה: "אני מוטרדת מכך שבשנים האחרונות התחילו לייצר מזונות מעובדים לילדים – בעיקר פירות שמוגשים בצורה של משקה שהתינוק יכול להחזיק ביד ולשתות. זה לא מלמד את הילד ללעוס ולא חושף אותו למרקמים שונים, וזה קריטי להתפתחות הילד – שפתית, מוטורית וקוגניטיבית. ההורים צריכים להיות קשובים לסימני רעב ושובע, ולא לתת מזון בתצורות של משקה לשתייה. הדבר גורם סיכון לבררנות אכילה: ילדים לא ירצו להיחשף לפירות ולירקות, כי קיבלו מזון ממותק ובתצורות".

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן