אילוסטרציה. צילום: Yonatan Sindel/Flash90

רשלנות רפואית: הרופאים התבלבלו במטופלת – והשתילו לה עדשה של חולה אחר

תביעה על רשלנות רפואית קשה נגד ביה"ח אסותא אשדוד. רינה פחימה בת ה־73 הגיעה לעבור הליך שגרתי, אך בגלל טעות הוכנסה לניתוח בזק נוסף. "הלוואי שאוכל לחזור לחיים שהיו לי לפני המקרה". בתביעה נכתב כי, "במהלך הניתוח התרשלו הנתבעים כלפיה בצורה בוטה"
 • לא סתם ברכה זו גזירה לכל דבר ועניין

  תוכן מקודם

 • "הנני מכירות הרבה שנים שהוא פך שמן טהור ועדיו לגדולות

  תוכן מקודם

 • "איבדנו בעל, אבא וסבא אהוב" משפחת פרוש מתאבלת

  תוכן מקודם

 • מהילדות המאושרת ועד הרגע הנורא מכל

  תוכן מקודם

הסיוט של כל חולה שמגיע לניתוח בבית חולים הוא שיטפלו בו בטעות לפי נתונים של חולה אחר, וזה בדיוק מה שקרה בספטמבר 2019 לרינה פחימה בת ה־73 מאשדוד. פחימה הגיעה לבית החולים הציבורי אסותא אשדוד לעבור ניתוח קטרקט, אך בגלל טעות מצערת הושתלה לה עדשה של חולה אחר.

על פי הדיווח של העיתונאי רן רזניק ב'ישראל היום', הטעות הקשה התגלתה לפחימה לאחר הניתוח, כאשר אחת האחיות פנתה אליה בשם אחר לגמרי משמה האמיתי, והיא נשאלה אם היא באמת בטוחה שזה לא שמה. לאחר מכן התברר שהשם שפנתה אליה האחות הוא שמו של מטופל אחר אשר גם אמור היה לעבור את אותו ניתוח בבית החולים, והעדשה שהוכנה לו הושתלה בטעות בעינה של פחימה.

פחימה הגישה בחודש יוני 2021 תביעת רשלנות רפואית לבית משפט השלום בירושלים נגד בית החולים, וגם נגד הרופא המנתח ד"ר יובל פסח ואחות חדר הניתוח אילנה שקולניקוב. הטענות בתביעה מסתמכות על חוות דעת רפואית, וכן על התיק הרפואי של פחימה שבו נכתב בדו"ח הניתוח כי "לאחר השתלת העדשה התברר שהעדשה אינה הנכונה", ונמצא תיעוד מלא של פרטי המטופל שהעדשה שלו הושתלה אצל רינה בטעות. את התביעה הגישו עורכי הדין אסף ונתנאל פוזנר.

קטרקט (ירוד) הוא אחד הגורמים השכיחים להפרעה בראייה אצל מבוגרים. הוא נגרם מכך שעדשת העין מאבדת את השקיפות שלה. בניתוח לטיפול בבעיה מוצאת העדשה העכורה, ומושתלת לרוב במקומה עדשה מלאכותית המותאמת לנתוני העין של המטופל. כך קרה אצל רינה – היא סבלה מירידה בראייה, אובחנה כסובלת מקטרקט בעין שמאל, והוזמנה לניתוח באסותא אשדוד בתאריך 8 בספטמבר 2019.

ואולם, לפי כתב התביעה, "במהלך הניתוח התרשלו הנתבעים כלפיה בצורה בוטה, בכך שהשתילו בעינה עדשה שיועדה למטופל אחר. לאחר מכן היא הוכנסה באופן היסטרי, חפוז, תוך איבוד עשתונות וללא שיקול דעת לניתוח נוסף – רשלני אף הוא – שלא זו בלבד שלא היה דרך ההתנהלות הסבירה והנכונה, אלא בניתוח הנוסף הורחב החתך הניתוחי, והדבר הוביל לפגיעה קשה נוספת בעינה של פחימה, תוך גרימת נזק כבד ובלתי הפיך לעינה ולמצבה הנפשי".

כתבות קשורות

נתונים מעודדים: מרבית המחוסנים שחלו בקורונה לא הדביקו אנשים אחרים
המדריך ששווה לכם כסף: העו"ד מסביר כיצד ואיך ניתן להגיש תביעות נזיקין
התקדמות משמעותית במחקר בדרך למציאת תרופה ישראלית נגד הקורונה
לפני 60 שנה היה קבור 3 ימים בהריסות רעידת אדמה; השבוע עבר ניתוח
רשלנות רפואית: הרופאים התבלבלו במטופלת - והשתילו לה עדשה של חולה אחר
העיריה תחלק למבוגרים ציוד ייחודי ללא עלות למניעת נפילות
הדיאטנית והיועצת למגזר החרדי במשרד הבריאות מגישה המלצות הכנה לצום
4 טיפים חשובים: איך לעבור את הצום בקלות? ואיך נכון לאכול אחריו?
משרד הבריאות מזהיר מפני עומס חום קיצוני שצפוי בימים הקרובים
במעמד כמאה רבנים: הועידה השנתית לרפואה והלכה של רשת בתי ההוראה המאורות וכללית
לראשונה בישראל: אמבולנס ייחודי ישנע קשישים ללא עלות
טיפולים חדשניים בסרטן הלבלב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן