היתושים התגלו בשדה אליהו, בשדרות, באקה אל גרביה ותלמי אלעזר • בחודש האחרון דיווח משרד הבריאות על 18 מקרים של חולים בקדחת הנילוס

בבדיקות שגרתיות שקיימו מומחי האגף לבקרת חומרי הדברה ומזיקים במשרד להגנת הסביבה בשיתוף עם מומחי משרד הבריאות, אותרו בשבועיים האחרונים יתושים נגועים בנגיף קדחת הנילוס המערבי בבריכות הדגים בשדה אליהו, בשדרות, בתעלת הביוב בכניסה הצפונית לבאקה אל גרביה ובבריכות הדגים ליד תלמי אלעזר.

​בתקופה זו של השנה, ישנה נוכחות של נגיף קדחת הנילוס המערבי בארץ ועל הרשויות המקומיות בכל רחבי הארץ, להגביר פעולותיהן להפחתת מפגעי היתושים על ידי הרחבת פעולות הפיקוח וההדברה של היתושים בשטחן.

סמנכ"ל משאבי טבע במשרד להגנת הסביבה, אלון זסק מסר כי עם קבלת תוצאות המעבדה ממשרד הבריאות, עדכן המשרד להגנת הסביבה את הרשויות המקומיות בתחומן נמצאו היתושים הנגועים ואת הרשויות הסמוכות להן והנחה אותן להרחיב את היקף הפיקוח וההדברה של היתושים שבשטחן.

ד"ר אורי שלום ראש האגף לבקרת חומרי הדברה ומזיקים במשרד להגנת הסביבה מציין כי ישנו חשש להימצאותם של יתושים נגועים באזורים נוספים בארץ וקורא לציבור לפעול להפחתת כמות היתושים ע"י ייבוש מקורות מים בשטחם, בחצרות, בגגות ובמקלטים ולהודיע לרשות המקומית על כל מפגע יתושים בשטח הציבורי. כמו כן, יש להתגונן מעקיצות יתושים ע"י התקנת רשתות בחלונות הבית ומריחת תכשירים דוחי יתושים – בכל עת שנמצאים באזור נגוע ביתושים.

18 מקרים של הידבקות במחלה רק בחודש האחרון

בחודש האחרון דיווח משרד הבריאות על 18 מקרים של חולים בקדחת הנילוס. עד כה זוהו 42 מקרים של קדחת מערב הנילוס, מהם 14 משוערים.
מדי שנה נצפית עליה בתחלואה בקדחת הנילוס בחודשים אוגוסט – אוקטובר. ואכן 38 מתוך 42 חולים אובחנו החל מחודש אוגוסט. מרבית החולים ממרכז הארץ, ובעיקר מאזור רחובות ורעננה.

image001

מחלת קדחת הנילוס המערבי נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים. ברוב המקרים בהם מתפתחת מחלה היא קלה ומתבטאת בחום ובכאבי ראש ושרירים. בחלק קטן מהחולים, המחלה עלולה להסתבך ולגרום לדלקת מוח ואף למוות. מאחר ולא קיים חיסון לבני אדם, מניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית לשבור את מעגל העברת המחלה לאדם.

בישראל מופעל מערך בין משרדי לאיתור מוקדם של נגיף קדחת הנילוס המערבי על ידי ניטור הנגיף ביתושים. איסוף היתושים בשדה מתבצע על ידי המשרד להגנת הסביבה, זיהוי היתושים ובדיקות הנגיף מתבצעות במעבדות משרד הבריאות.

(צילוםראשי: אגף מזיקים והדברה במשרד הבריאות)