מקלב טוען: קופות החולים חוסכות כסף על חשבון החולים

בדיון שהתקיים עקב דו"ח מבקר המדינה אמר חבר הכנסת מקלב: "נכון שישנה מחלוקת עניינית אבל כרגע מי שמפסיד מכך הם החולים ועלינו להגיע להסכמות בהקדם"

בדיון שנערך בוועדה לביקורת המדינה סביב דו"ח מבקר המדינה אשר מלין על מצב שירותי הבריאות בישראל קרא חבר הכנסת אורי מקלב לנציגי קופות החולים ומשרד הבריאות להגיע לסיכומים בהקדם.

"הרמה הרפואית היא מהטובים בעולם אך המחוסר ברופאים ומצב השירות בקופות החולים ירוד ומי שסובל מזה הם החולים זאת למרות הגדלת התקציבים על ידי משרד הבריאות, רק לאחרונה הייתי בביקור בבית חולים מרכזי בארץ והמצב שראינו שם היה מזוויע, היו שם חולים ששהו ימים שלמים בחדר מיון, חולים נמצאים יחד עם חולים אחרים ללא שום הפרדה או וילון, ישנם חולים רבים אשר שוכבים במסדרונות בית החולים וקשה עד מאוד לרופאים והאחיות לתפקד, התורים לרופאים מקצועיים ופענוחי בדיקות בקופות החולים לוקחות זמן רב" טען חבר הכנסת מקלב.

הוא הוסיף, "נכון שישנה מחלוקת עניינית אבל כרגע מי שמפסיד מכך הם החולים ועלינו להגיע להסכמות בהקדם, זהו מצב אבסורדי כאשר חולה ממתין זמן רב עד לביקור רופא ממוחה או טיפול מיוחד, קופות החולים מתייעלות וחוסכות כספים על גבם של החולים בישראל".

ליבת המחלוקת היא סביב תקצוב שירותי הרפואה בישראל, כאשר תקציב הבריאות אומנם עלה לאור הגידול באוכלוסייה ותוחלת החיים, אך קופות החולים נשארות מאחור ואינם מאשרות ימי אשפוז לחולים, רן רידניק, אחראי בריאות באגף התקציבים באוצר, אמר בדיון: "הממשלה ערכה שינוי עדיפויות אמיתי בתקציב הבריאות, הגידול בתקציב משקף את הגידול באוכלוסייה ותוחלת החיים, וההיקף הקיים בהחלט מעודד חלופות אשפוז. לאור הגידול בתקציב אנו מצפים מהקופות לעמוד בהסכמים עליהם הן חתומות".

רן פלוטניק, כלכלן משרד הבריאות, השיב כי "לאור התקציב הנדיב ופעילות קופות החולים עד כה – חלקן ודאי יסיימו את השנה, אמנם לא ברווח, אך גם לא בגרעון". לדבריו, בשנת האחרונה העניק המשרד לקופות החולים תוספת לבסיס התקציב מאות מילוני שקלים וכן בשנים הקרובות".

במהלך הדיון בוועדה לביקורת המדינה, הדגישה ח"כ קארין אלהרר כי המצב ילך ויחריף, שכן התקציב הקרוב לא מציג את תוספות הכרחיות לקיצור תורים, לא מתייחס לקצב ההזדקנות באוכלוסייה ולא כולל את מחיר יום האשפוז. אמנם יש תוספת בתקציב – אך במקביל המחסור גדול בהרבה. "המדדים לתקציב קופות החולים מעוות מאז ומעולם – מושפע מהעדכון הדמוגרפי אך לא כולל את ההזדקנות האוכלוסייה, אלא רק את הגידול שלה, ומדד הבריאות אינו כולל עלות ימי אשפוז, כאשר תשלום הקופות לבי"ח הוא כ-40% מתקציבן".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *