Olivier Fitoussi/Flash90

טרם הדיון במל"ל: אדלשטיין ורגב סיכמו על החזרת הרכבות בשבוע הבא

שר הבריאות ושרת התחבורה סיכמו סופית כי הרכבת תשוב לפעילות בשמונה ביוני. חום ייבדק לנוסעים בכניסה לתחנות. רגב: "החזרה תסיר את הלחץ על מערכות האוטובוסים". ההחלטה טעונה עדיין אישור של המועצה לביטחון לאומי, שיקיים היום דיון בנושא

 • "ישראל זרק אותי למעלה ונפטר" העדות המזעזעת של בנימין

  תוכן מקודם

 • טעים להתחדש - שוקו תנובה באריזה חדשה! שוקו תנובה הטעים שכולנו מכירים, באריזה ומתכון חדשים!

  תוכן מקודם

 • החברותא של גרינבוים מספיד:"היה קופץ משמחה בעת הלימוד"

  תוכן מקודם

 • באו לשחק ואולי תזכו במארז מפנק של מוצרי תנובה עד הבית, אז למה אתם מחכים? >>

  תוכן מקודם

משרדי הבריאות והתחבורה הגיעו להסכמה על חידוש פעילות תנועת הרכבות במלואה החל מ-8 ביוני. זאת, בתום ישיבה בנושא שהתקיימה היום (חמישי). אולם, ההחלטה הסופית אינה נמצאת בסמכותו של משרד התחבורה, אלא בסמכות של המועצה לביטחון לאומי (המל"ל) – וזו טרם פרסמה את ההחלטה. זו צפויה להתקבל בצהריים, בתום דיון מכריע בנושא.

השרה מירי רגב אמרה כי "הציבור מייחל ומצפה לחזרת הרכבת שהפעלתה תסיר את הלחץ על מערכות האוטובוסים ותאפשר נגישות תחבורתית לאזרחי ישראל. אנו נעקוב ונוודא כי הציבור שומר על הכללים, תוך הקפדה על הריחוק החברתי, חבישת מסכות ומניעת כניסת נוסעים עם חום למתחם התחנות".

מטעם רגב נמסר כי כבר שלשום הגיעה למרכז השליטה של רכבת ישראל על מנת להנחות את הנהלת הרכבת להיערך להפעלה מלאה ביום שני ולוודא שהנהלת הרכבת פועלת על פי הנחיות משרד הבריאות ונערכת ליישום כללי הבטיחות בדגש על חבישת המסכות, חיטוי התחנות והקרונות ובדיקות החום לנוסעים. על ציבור נוסעי הרכבת לעקוב אחר הפרסומים בכלי התקשורת ובאתר הרכבת, כדי ללמוד על לוחות הזמנים העדכניים של קווי הרכבת.

ב'וואלה' דווח כי גם ברכבת ישראל כלל לא מכירים הנחיה או החלטה כזו. הפעולות שאותן ציין משרד התחבורה בהודעת השרה הן אלו שכבר הוצעו בעבר אך לא נמצאו כמספקות. חידוש תנועת הרכבות התעכב פעמיים. בתחילה הוא נדחה מ-17 במאי עד ל-1 ביוני, וביום ראשון שעבר נדחה שוב ל-8 ביוני. אם אכן הסיכום יאושר על ידי המל"ל, החידוש לא יעוכב בפעם השלישית.

ראש תחום חטיבת הבריאות במשרד הבריאות, רותי גרוס, אמרה השבוע בדיון בוועדת הכלכלה בכנסת שפתיחת הרכבת נדחתה מה-17 במאי ל-8 ביוני בגלל שלמשרד היו דרישות שהיה קשה לעמוד בהם, כמו שמירת מרחק ואכיפת שימוש במסכה בנסיעה. היו"ר מרגי שאל מה יקרה ב-8 ביוני וגרוס השיבה: "ביום חמישי יתקיים דיון עם המטה לביטחון לאומי (מל"ל) האם באמת הרכבת תיפתח. אם התחלואה תמשיך לעלות יצא שכרנו בהפסדנו".

עוד הוסיפה גרוס כי "לא נמצאו מחקרים מרובים לגבי הדבקה בתחבורה קרקעית, בניגוד לתחבורה אווירית. היו כמה מקרים בסין שבהם הייתה הדבקה אפילו ממרחק של 4.5 מטר וזה נשאר על משטחים. אחרי שבוצעו מחקרים מקצועיים נמצא שאף אחד מהנוסעים שלבשו מסיכות פנים לא נדבקו".

בהתייחס להחזרת הרכבת לפעילות אמר אסרף כי הוא סיכם זאת באופן אישי עם המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, ב-17 במאי, אך באותו ערב קיבל המשרד הודעה דרך החדשות ששר הבריאות חזר בו. היו"ר מרגי אמר בתגובה כי אם משרד התחבורה לא יכין מתווה ברור לשמירה על בריאות הציבור יש לו חשש כבד שהרכבת לא תיפתח.

בלי חילולי שבת: רכבת ישראל ניצלה את משבר הקורונה לשדרוג 40 תחנות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן