צילום: יוסי זליגר / Flash90     

פרופ' סדצקי לצה"ל: "המעבדות לא מצליחות להתמודד עם עומס הבדיקות"

ראש שירות בריאות הציבור במשרד הבריאות מבקשת את הסיוע של צה"ל: "מצב התחלואה כיום מחייב את מערכת הבריאות לבצע מספר גדול של בדיקות לאבחון קורונה והמעבדות לא מצליחות להתמודד עם עומס הבדיקות עקב מחסור בכוח אדם"

 • עצוב: טיפל בילדים תשושי נפש ונכנס לדיכאון עמוק

  תוכן מקודם

 • ככל אשר יורוך: עם ישראל נענה לקריאתו של הרב יעקב הלל שליט"א

  תוכן מקודם

 • עיסקה עם גדולי הדור! הזדמנות של פעם בשנה

  תוכן מקודם

 • פגישה שבוטלה פעמיים והצילה חיים

  תוכן מקודם

על רקע העלייה החדה במספר הבדיקות, שהגיעה ביום לשלישי לכמעט 20 אלף בדיקות, פנתה ראש שירות בריאות הציבור במשרד הבריאות פרופ' סיגל סדצקי, לאלוף אהרון חליוה ראש אגף המבצעים בצה"ל, וביקשה להאריך את שיתוף הפעולה שבמסגרתו מסייעים חובשים לעובדי המעבדות. היא כתבה ש"המעבדות לא מצליחות להתמודד עם עומס הבדיקות".

במכתב כותבת סדצקי כי, "חלק מהותי בהתמודדות עם המגפה הינה יכולת מוגברת של בדיקות מעבדה וזיהוי הנדבקים בנגיף. התהליך מבוצע כיום ב- 38 מעבדות שונות ברחבי הארץ. בגל המגיפה הראשון, מעבדות רפואיות רבות נאלצו להפסיק את חלק ניכר מהבדיקות אותן הן מבצעות בשגרה ולהפנות את המשאבים, כולל אנשי צוות, לבדיקות קורונה. אם חזרת רוב המעבדות לפעילות שגרתית כ"א שעמד לרשותנו בעת ההתפרצות הראשונה ירד בכמותו באופן משמעותי".

ראש שירותי הבריאות הציבור מוסיפה כי, "התחלואה כיום מחייב את מערכת הבריאות לבצע מספר גדול של בדיקות לאבחון קורונה והמעבדות לא מצליחות להתמודד עם עומס הבדיקות יחד עם ביצוע הבדיקות השגרתיות עקב מחסור בכוח אדם. הגיוס של חובשי צה"ל לטובת המעבדות ולעזרה בביצוע הבדיקות מסייע למדינה להתמודד עם מצב החירום החדש".

במכתב היא מציינת כי, "מנהלי המעבדות נתנו משוב חיובי על עבודת החיילים שהוקצו לעבודה במעבדות וציינו לטובה את מסירותם, יכולת הלמידה הגבוהה שלהם ונחישותם לסייע במשימות ובמילוי התפקיד שניתן להם".

"המעבדות, בסיוע משרד הבריאות, ממשיכות במאמצי גיוס עובדים במעבדות המוסמכות ואף ביצעו התאמות רגולטוריות מסוימות המאפשרות לסטודנטים ולאנשים אחרים בעלי ניסיון רלוונטי לאייש את המעבדות. עם זאת, עקב המחסור הלאומי בעובדים מוסמכים, מאמצים אלה טרם הצליחו לייצר נפח משמעותי של כ"א לטובת המשימה".

לסיום כותבת פרופ' סדצקי, "אנו מבקשים את המשך הסיוע של צה"ל, להעניק הארכה לשלושה חודשים לתכנית הרפואה הצבאית על מנת לאפשר זמן רב יותר למעבדות לגייס כוח אדם ולהערך לכמות הבדיקות הנדרשת".