צילום: יונתן סינדל / Flash90     

נגיד בנק ישראל נגד תוכנית המענקים של נתניהו: "חשוב לסייע למי שצריך"

נגיד בנק ישראל הפרופסור אמיר ירון התייחס הבוקר לתוכנית המענקים של ראש המשלה נתניהו ואמר כי היא אינה יעילה. בנוסף הזהיר הנגיד מפני סגר נוסף: "אם יהיה עוד סגר, זה יעלה לנו 40 מיליארד שקלים נוספים". פרופ' ירון אמר, "מודה ששמעתי על התוכנית הזו מהתקשורת"

גם בבנק ישראל מותחים ביקורת על תוכנית המענקים של ראש הממשלה ושר האוצר: נגיד בנק ישראל, פרופסור אמיר ירון, אמר הבוקר (חמישי) בריאיון לגל"צ: "חשוב יותר לסייע למי שצריך". פרופ' ירון שלדבריו שמע לראשונה על התוכנית מכלי התקשורת, הסביר כי לדעתו "יש דרכים טובות ויעילות יותר להגדיל את הביקושים".

לדבריו, "מתחילת המשבר אנו בבנק ישראל עשינו שורת צעדים שנועדו לתמוך בציבור ובכלכלה, לשמור על השווקים לאפשר סביבת אשראי נוחה, עסקים ומשקי בית, ריבית של 0.6 אחוז. השבוע החלטנו על דחייה נוספת בתשלומי המשכנתה עד 2021, אנחנו גם שותפים בקבלת ההחלטות של רה"מ ושר האוצר וחלק גדול מההחלטות שהתקבלו הן בתמיכתנו".

הנגיד מדגיש עם זאת, כי "ביחס להחלטה שעליה הוחלט אתמול בערב, אני חושב שיש דרכים טובות ויעילות יותר לסייע ולהגדיל את הביקושים. למשל, באופן חד פעמי ורטרואקטיבי בהעלאת שיעורי דמי האבטלה למובטלים, עצמאים ומי שיצא לחל"ת באחוז יותר גבוה – 90 אחוז מהשכר. יש רשת ביטחון ואנחנו צריכים להגדיל ביקושים, אבל אני חושב שיש דרכים יעילות יותר".

"הגירעון כנראה ייסגר סביב 13% בסוף שנת 2020 – וזה בעולם שבו לא יהיה סגר שני שהוא שני שליש מהסגר הראשון שהיה", העריך פרופ' ירון. "אם יהיה סגר נוסף – זה יעלה לנו ב-40 מיליארד ש"ח נוספים. מאמין שכשנצא מהאירוע הזה נחזור לצמיחה שלנו".

הנגיד ציין, כי הוא לא חלוק על נתניהו שמדובר במשבר שלא היה כמותו, אך לדבריו "צריך למצוא דרכים להגדיל ביקושים מעבר לרשת ביטחון שנותנת ודאות. צריך לנסות להוריד את אי-הודאות הכלכלית ככל האפשר, רשת הביטחון נותנת חלק מזה אבל צריך לתת תקציבים גם להגדלת ביקושים וצמיחה. הנושא הוא כמה לתת ואיפה המיקוד היעיל ביותר".

הוא הוסיף, כי "הנושא המרכזי הוא להתניע את הכלכלה. אנחנו בווקטור שמחייב למצוא פתרון בריאותי יחד עם הפתרון הכלכלי. הם הולכים בד בבד. ולכן צריך לפעול לאיזושהי ודאות בתחום הבריאותי, יצרו פה איזושהי ודאות מסוימת מבחינת רשת הביטחון. כרגע יש מספר נושאים שקשורים להגדלת ביקושים וצמיחה, חלקם מופנים ישר לצרכן. נשאלת השאלה האם במקרה הזה זה הולך באופן ישיר. האם אפשר למקד את זה דווקא באלה שזקוקים לזה ומיד יצטרכו את זה. ביפן וקוריאה נתנו ואוצ'רים שאיתם אפשר ללכת בתקופה מאוד מסוימת לתחומים מאוד מסוימים. מזון בלאו הכי לוקחים, אז זה לתחומים אחרים. יש עניינים תפעוליים. גם פה הקונטקסט של התפעוליות חשוב אבל למרות זאת אפשר היה למקד את זה טיפה טוב יותר".

עם זאת, הנגיד לא סבור שישראל מאבדת שליטה מבחינה כלכלית, אך הוסיף כי אנחנו בהחלט "יכולים לשלם על זה". לדבריו, "יש דיונים אצל רה"מ עם האוצר, המועצה הלאומית לכלכלה ואנשי הבנק. קודם כל להוריד את אי הוודאות הכלכלית, נוצרה רשת ביטחון. אחרי זה השאלה הגדולה – בתנאי אי ודאות מאוד גדולים כיצד בכל זאת אפשר להגדיל ביקושים ולהפעיל את מנגנוני הצמיחה בסביבה שיש פעילות כלכלית שאנשים לא בהכרח קונים בצורה סטנדרטית וזו בעיה שמתמודדים איתה בכל העולם.

"בנק ישראל עצמאי והבעתי את דעתי באופן עצמאי, רה"מ שומע את הדעות השונות ובסופו של דבר אנחנו היועצים וזו אחריות שלהם לקבל את ההחלטה שהם מקבלים".

נתניהו הכריז: מענק של אלפי שקלים למשפחות – מאות ש"ח לכל אדם • צפו

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן