הקורונה בעזה. צילום: Abed רחים חטיב / פלאש 90

התפרצות קורונה בעזה: ישראל שוקלת להגיש סיוע בתנאי לעצירת טרור הבלונים

הקורונה ברצועה: מנהיג החמאס ברצועה יחיא סינוואר מנסה לזכות בהקלות כלכליות ולסיוע בציוד רפואי להתמודדות עם הקורונה. בשלב זה ישראל אינה נערכת לסיוע לרצועה, גורמי ביטחון: "אם יהיה שינוי והחמאס יחדל לחלוטין מהפרחת בלוני טרור, בישראל צפויים לשקול בחיוב סיוע במאבק בקורונה"

הקורונה ברצועת עזה ממשיך להתפשט, ונראה שלעומת החודשים האחרונים שבהם הצליח החמאס לבלום את ההידבקות, המצב עכשיו שונה לחלוטין. בסוף השבוע האחרון נרשמו ברצועה 182 חולים פעילים, 145 מתוכם נמצאים מחוץ למתקני הבידוד. לעומת זאת בגל הראשון לא היה אפילו מקרה אחד כזה ברצועה.

משבר הקורונה ברצועה מגיע על רקע המתיחות הביטחונית עם ישראל והניסיונות של מנהיג החמאס ברצועה יחיא סינוואר לזכות בהקלות כלכליות ולסיוע בציוד רפואי להתמודדות עם הקורונה.

בשלב זה ישראל אינה נערכת לסיוע לרצועה, אך גורמי ביטחון שצוטטו הבוקר (ראשון) ב'מעריב' אומרים כי אם יחזור השקט לרצועה וחמאס יחדל מטרור הבלונים, ייבחן הנושא. התפרצות של מגיפת הקורונה בעזה עומדת בניגוד לאינטרס הישראלי, ובגל הראשון סייעה ישראל לרצועה באמצעים שונים. אולם, כאמור, רק אם יהיה שינוי והחמאס יחדל לחלוטין מהפרחת בלוני טרור, בישראל צפויים לשקול בחיוב סיוע לרצועה במאבק בקורונה.

אמש פורסמו דיווחים בעזה שלפיהם השגריר הקטרי מוחמד אלעמאדי, שיצא אתמול מעזה, חזר לאחר מספר שעות לרצועה עם תשובות לדרישות חמאס מהצד הישראלי. תוכן ה"תשובות מישראל" לא פורסם. בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דווח מפי גורם בכיר כי "השיחות הגיעו למבוי סתום לאחר ארבעה ימים שבהם השגריר הקטרי היה ברצועה".

איסמעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, פרסם לפנות בוקר הודעה שמתייחסת למגעים. הנייה אמר כי הנהגת חמאס "עוקבת מקרוב אחר המצב הנוכחי ברצועת עזה ומאמצי התיווך שנועדו לשבור את המצור". הנייה הביע אמון במאמצי התיווך: "אנחנו סומכים על המצרים ואני מודה לשגריר הקטרי מוחמד אלעמאדי ואנחנו עוקבים אחרי השיחות שמתרחשות".

"אנחנו מקיימים מגעים ומאמצים בנושא מתוך כוונה להגשים את רצון עמנו לסיום המצור, במיוחד לאור כניסת נגיף הקורונה לעזה", הוסיף. הנייה האשים את ישראל ואמר: "הבעיה המרכזית היא הכיבוש הישראלי שמסרב לבקשות העם שלנו ולא משנה את עמדתו. ההחלטה שלנו היא להמשיך לפעול להסרת המצור חסר ההצדקה, על כל צורותיו – החלטנו לסיים את המצור על עזה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן