צילום דייוויד כהן / FLASH90     

בעקבות נבדק שחלה: ענקית התרופות השהתה את הניסוי בחיסון לקורונה

יצרנית התרופות אסטרהזניקה השהתה את הניסויים בבני אדם של החיסון שהיא מפתחת נגד נגיף הקורונה, אחרי שאחד הנסיינים פיתח תסמיני מחלה. כעת נבדק אם מדובר בתופעת לוואי של החיסון. אסטרהזניקה נמצאת בשלב השלישי והמתקדם ביותר של הניסויים

 • למה להעיב על רגעי האושר?

  תוכן מקודם

 • שמיים סגורים: שערי דמעות לא ננעלו בליזענסק

  תוכן מקודם

 • גרמניה: הסכים לנתח יהודייה וחזר בו

  תוכן מקודם

 • בנם של קדושים: נכד לרבי אלימלך מליז'ענסק מבקש עזרה

  תוכן מקודם

ענקית התרופות "אסטרהזניקה", שהחלה בשבוע שעבר בארה"ב את השלב השלישי והמתקדם בניסוי הקליני בבני אדם לחיסון לקורונה, מפסיקה את ההליך בשל מחלה לא ידועה שהתפרצה אצל אחד הנסיינים. מדובר בהליך שכיח כאשר מבצעים ניסויים קליניים בבני אדם ומטרתו לוודא שמנות החיסון שניתנות לא גורמות לתגובות קשות.

"כחלק מהניסויים המבוקרים שלנו ברחבי העולם של החיסון שפותח ביחד עם אוניברסיטת אוקספורד, החלטנו לעצור במטרה לבחון נתונים בטיחותיים", מסרה החברה באופן רשמי. "זהו צעד שגרתי שקורה כשישנה מחלה לא ברורה שמתפרצת באחד מהניסויים".

החברה היא אחת מתוך שלוש חברות בלבד בארצות הברית, אחרי "פייזר" ו-"מודרנה", שנמצאות בשלב השלישי והמתקדם של ניסויים קליניים בבני אדם. דובר החברה אישר כי הנסיין שפיתח את המחלה הוא בריטי אך למרות זאת כלל הניסויים שלה ברחבי העולם הופסקו באופן מיידי.

רק אתמול הצטרפה "אסטרהזניקה" לשמונה חברות אחרות שחתמו על אמנה במסגרתה הן מתחייבות שלא לחפש אחר אישור ממשלתי לחיסוניים הפוטנציאליים שהן מייצרות. הן הבטיחו שיחכו עד לקבלת נתונים מהימנים מספיק שיוכיחו כי החיסונים שלהן הם בטוחים, זאת כדי לוודא שהנגיף יפסיק להתפשט.

לפי דיווח בניו יורק טיימס, הנסיין, אזרח בריטי שחוסן במדינתו, לקה בדלקת במערכת העצבים ובכך עלה החשד כי נדבק בנגיף, שבדרך כלל מעודד תהליכים דלקתיים בגוף. לפי הדיווח, עדיין לא ברור אם קיים קשר ישיר בין החיסון של אסטרהזינקה לבין הידבקותו של הנסיין, אך גם חברות אחרות שמפתחות חיסונים לקורונה עוקבות אחר סימנים דומים שעלולים להעיד על כשל בחיסון.

מניותיה של החברה צנחו בתוך שעות ב-8%, בעוד המניות של החברות המתחרות, מודרנה ופייזר עלו. תשע חברות, ובהן אסטרהזניקה, הודיעו בתחילת השבוע כי יתחייבו לעמוד בתקנים לבטיחות הנבדקים ולאמינות השימוש בחיסונים. הודעת החברות הגיעה לאחר ביקורת שעלתה על הזמן הקצר שבו הבטיחו החברות להוציא לשוק את החיסונים, ברקע לחץ פוליטי שהופעל עליהן..

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן