Yonatan Sindel/Flash90

אדלשטיין – "קשה לי לראות איך נמנע מסגר כללי"; רופאים – "נזק חמור"

שעות לפני כינוס קבינט הקורונה שצפוי להכריע אילו מגבלות חדשות יוטלו על הציבור בתקופת החגים, שר הבריאות ומנכ"ל משרדו פרופ' חזי לוי סבורים שאין צעדים משמעותיים שניתן לנקוט בהם כדי להימנע מסגר: "העומס בבתי החולים הולך וגדל"

 • 'דקות לפני השקיעה' כך נודע לליבי (25) שבעלה נהרג במירון

  תוכן מקודם

 • החברותא של גרינבוים מספיד:"היה קופץ משמחה בעת הלימוד"

  תוכן מקודם

 • מזעזע: גננת הבחינה בהשפלה חברתית מתמשכת

  תוכן מקודם

 • "הוא היה אבא אוהב וחם" היתומים ממאנים להנחם

  תוכן מקודם

בצל שאלת הסגר בתקופת החגים שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר הבוקר (חמישי) בראיון לגלי צה"ל כי הוא מתקשה להראות מצב שבו נמנע מסגר כללי. "במצב הנוכחי, קשה לי לראות באילו צעדים מערכת הבריאות ואני יכולים לנקוט כדי להימנע מסגר כללי". עוד הוסיף אדלשטיין, "לפני שלושה חודשים נכנסתי לתפקיד ואמרתי 'אם לא נהיה בסדר – נהיה בסגר'. לצערי הרב, צדקתי".

גם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, אמר הבוקר בריאיון בגלי צה"ל: "מתחילים לראות עומס בבתי החולים, הצוותים מדברים על קושי רב מאוד במתן הטיפול המיטבי". פרופ' לוי טען שההגבלות שננקטו עד עכשיו לא עשו את עבודתן ושבוע לפני ראש השנה – נשקלת החמרת הצעדים: "נצטרך לנקוט במגבלות רוחביות קשות יותר, שתשפענה על אורח חיינו".

חזי לוי אף התראיין ל'ווינט' ואמר כי ימליץ לקבינט הקורונה שיתכנס בצהריים על הגבלות רוחביות קשות כולל סגירת מערכת החינוך בחגים: "במצב שאנו נמצאים אנחנו צריכים לסגור את הפעילות לתקופה מוגבלת, עם כל הקושי, אנחנו עם 4,000 מאומתים היום, לאן אנחנו רוצים להגיע?".

"אני לפחות חושב שצריך ללכת לצעדים מחמירים ולהגבלות רוחביות קשות. הצעדים שאנחנו מציעים הם לכל התקופה, יש שאומרים שהגבלת תנועה תהיה מערב חג עד צאת החג. אני חושב שנצטרך לנקוט צעדים חמורים יותר, מכיוון שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להמשיך בתחלואה כזאת כי בקרוב יכול להיות שנגיע למקום שלא יהיה מענה מספק טוב", הוסיף. עוד הזהיר כי ההפגנות בבלפור הן "מנוע להגברת ההדבקה", והדגיש "אמליץ לסגור את מערכת החינוך בחגים".

על הביקורת על משרד הבריאות אמר לוי כי "אנחנו לוקחים אחריות. ישראל חיה כמעט רגיל מהגל הראשון. לא הקפדנו לשמור, וזה נותן את אותותיו בהחלט. ההתמודדות עם התחלואה מתחילה גם בהתנדבות של כולם, כל אחד מאיתנו"

ב'חדשות 12' דווח כי מנגד לדעתם של שר הבריאות ומנכ"ל המשרד, במכתב ששיגרו הבוקר עשרות רופאים וחוקרים לראש הממשלה בנימין נתניהו, הם הפצירו בו שלא להיכנע ללחצים להטיל הגבלות נוספות על הציבור. בפנייתם הציגו החותמים מתווה מפורט להגנה על האוכלוסייה הפגיעה ביותר, תוך מזעור ההגבלות על האוכלוסייה שאינה בסיכון.

"אנו מודעים ללחצים שמופעלים עליך ומדגישים שהמדיניות שישראל בהנהגתך מיישמת הלכה למעשה תביא אותנו לחוף מבטחים בקרוב", כתבו חותמי העוצמה לנתניהו. "סגרים ומגבלות לא רק שאין ביכולתם להעלים את הנגיף, הם אף מביאים איתם נזקים חמורים לבריאותם ולחייהם של אנשים והם מאריכים את הזמן בו הנגיף מועבר בקהילה", הדגישו.

"בזכות המקצועיות, המחויבות וההקרבה האישית שמאפיינים את הצוותים הרפואיים בישראל מאז ומעולם, בזכות השקעה רבת שנים במערכת הרפואית, בזכות האפיונים הדמוגרפיים ומזג האוויר, ובזכות המשך נחוש של מדיניות מעוטת מגבלות, תוכל מדינת ישראל להתגאות בניהול נכון של המגפה", ציינו הרופאים במכתבם לנתניהו.

בתוך כך, אדלשטיין יציג היום לקבינט הקורונה, יחד עם מנכ"ל משרדו פרופ' חזי לוי וממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו, מספר המלצות למתווים להגבלות קשות שיוטלו ברחבי הארץ בתקופת החגים. האפשרויות להגבלות, יכללו ככל הנראה עוצר בכל הארץ בערבי החגים ובחגים עצמם, ועד סגר קבוע למשך כל תקופת החגים. אדלשטיין ולוי תומכים בחלופות המגבילות יותר.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן