אילוסטרציה. צילום: Yossi Zeliger/Flash90

תופעה מדאיגה: כ-41% מהישראלים ששהו בבידוד הפרו אותו

נתונים חדשים של מפקדת אלון מגלים כי 41% מהישראלים בבידוד הפרו אותו, ועוד אלפים מסרו מידע חלקי בחקירות. בין הסיבות המרכזיות לכך - האכיפה הדלה של הבידודים והענישה המקילה על מי שמפר את ההנחיות. גורמים בכירים: "תופעה מדאיגה שאין לנו פתרון". הרמטכ"ל כוכבי: "לא נצליח ללא משמעת ציבורית"

נתונים חדשים מלמדים כי שיעור ניכר מהישראלים שחלו בקורונה לא מדווחים אמת על מי שהיו איתם במגע, ורבים מפירים את הנחיות הבידוד – כך דווח ב'ישראל היום'.

מנתונים שנאספו במפקדת "אלון" בפיקוד העורף ומוכרים לכל הגורמים שעוסקים בקורונה בממשלה ובמערכת הבריאות, מתברר כי כ-41 אחוזים מהישראלים הפרו השבוע את הבידוד שהם היו מחויבים לשהות בו. מדובר בנתון המתייחס ל-20 בספטמבר, יום ראשון השבוע, שבו היו אמורים לשהות כ-340 אלף ישראלים בבידוד, אולם מתברר כי כ-140 אלף מתוכם עשו זאת באופן חלקי או כלל לא.

ב'ישראל היום' דווח כי בין הסיבות המרכזיות לכך – האכיפה הדלה של הבידודים והענישה המקילה על מי שמפר את ההנחיות. מתברר כי המשטרה מצליחה להגיע מדי יום רק לכחצי אחוז בממוצע מבין חייבי הבידוד. גם הקנס שמקבל מי שנתפס בהפרת תנאי הבידוד – 5,000 שקלים – נמוך מאוד בהשוואה לעולם, ואינו מרתיע מפני המשך התופעה.

עוד דווח כי היעדר שיתוף הפעולה של הישראלים עם הנחיות הקורונה אינו מסתכם בכך. שיעור מטריד ממי שנדבקו בקורונה אינם מוסרים פרטים מלאים ומדויקים על מי שבאו איתם במגע קודם שאומתו כחולים. מדובר בעניין קריטי: החקירות האפידמיולוגיות הן הרכיב המכריע בקטיעת שרשרות ההדבקה, והצלחתן תלויה בשיתוף הפעולה של האזרחים. החקירה נועדה לאתר את המגעים המוקדמים שקיימו החולים כדי לאפשר לבודד ולבדוק גם אותם, ובמקרה שגם הם נדבקו – לבדוק ולבודד את מי שבאו איתם במגע.

מחקרים שנערכו בחודשים האחרונים בעולם מלמדים שחקירה יעילה אמורה לדווח על בין 18 ל-40 מגעים שאותם קיים החולה קודם שנחשף כמאומת. הנתונים בישראל אמורים להיות דומים, אבל אלה המדווחים נמוכים בהרבה. נכון ל-21 בספטמבר, יום שני השבוע, מבין כלל החקירות האפידמיולוגיות שנערכו, דיווחו 43.2 אחוזים שקיימו מפגש עם בין אדם אחד לארבעה אנשים; 22.4 אחוזים דיווחו שהיו במגע עם 9-5 אנשים; 13.4 אחוזים דיווחו שהיו במגע עם 10 אנשים ויותר; ו-21 אחוזים טענו שלא היו במגע עם שום אדם.

המידע על הפרות הבידוד נאסף משלל מקורות. גורמים בכירים אמרו כי נתונים דומים קיימים גם לגבי ימים אחרים, וכי היקף הפרות הבידוד "מדאיג מאוד". לדבריהם, אין מידע מהו שיעור המבודדים שהם גם חולים פעילים בקורונה, אך מדובר ב"תופעה מדאיגה מאוד, שאין לה פתרון".

3 תגובות

אם מתיחסים לאנשים כילדים, יתנהגו כילדים.

אם מתיחסים לאנשים כפושעים, יתנהגו כפושעים.

אם מתיחסים לאנשים כמבוגרים אחראים …

זה דבר שעוד לא ניסו.

מה שמדאיג בעיקר זה ההתנהלות החובבנית של המדינה בכל הנושא שגורמת לאנשים לאבד את האימון.

איך לא?
זה ממש בבחינת תפסת מרובה לא תפסת…..
14 יום ביגוד זה חסר פרופורציה, ואי אפשר לעמוד בזה לכן הציבור לא שומר…..
ברב מדינות העולם הבידוד הוא רק 72 שעות כש בהן עושים 2 בדיקות, אחת 24 דעות אחרי החשיפה והשנייה לאחר עוד 48 שעות. אם הבדיקות שליליות. נגמר הבידוד.
זה הרבה יותר הגיוני! ומעשי!

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *