הח"כ הציג לפרויקטור את מתווה בתי הכנסת: "הבטיח לבחון את הדברים ברצינות"

ח"כ אריאל קלנר נפגש עם פרופ' נחמן אש והציג בפניו את המתווה שגיבש לפתיחת בתי הכנסת: "הדגשתי בפני הפרוייקטור שהמתווה ייתן מענה לקהל מסורתי-דתי נרחב המשווע למענה לקראת ימי החורף בצל הקורונה. אני מצפה להודעה על יישומו בקרוב"

 • הגר"י זילברשטיין שליט"א וראשי מפעל הש"ס בבית מרן שר התורה לקראת מגבית חג מתן תורה!

  תוכן מקודם

 • "אני הייתי שם" העולם יתחלק ל-2 אלו שהיו איתי יחד בזוועה ואלה שלא

  תוכן מקודם

 • תלמד דף גמרא" תגובתה העוצמתית של אלמנת ישראל אנקווה ז"ל

  תוכן מקודם

 • "הוא היה אבא אוהב וחם" היתומים ממאנים להנחם

  תוכן מקודם

ח"כ אריאל קלנר נפגש הבוקר (רביעי) עם הפרוייקטור פרופ' נחמן אש והציג בפניו את המתווה שגיבש לפתיחת בתי הכנסת. "הפגישה הייתה עניינית, דנו במתווה ובפרטיו: פתיחת בתי כנסת לפי מ"ר, חובת איוורור ועטיית מסיכות, מתן תמריץ לערים אדומות להפוך לירוקות ועוד. הדגשתי בפני הפרוייקטור שהמתווה ייתן מענה לקהל מסורתי-דתי נרחב המשווע למענה לקראת ימי החורף בצל הקורונה. הפרוייקטור הבטיח לבחון את הדברים ברצינות דרך הצוותים הרלוונטיים ואני מצפה להודעה על יישומו בקרוב", אמר קלנר לאחר הפגישה.

על פי ההצעה שגיבש ח"כ קלנר, יאושר כל בית כנסת בעיר על ידי העירייה, ובמקביל יכשירו העיריות מקומות נוספים לתפילה בשבת כדוגמת בתי ספר ואולמות. במידה שישנם בתי כנסת שבהם כמות המתפללים גדולה יפוצלו המניינים ויוכשרו מתחמים מקורים בשטחם. התפילה תתאפשר רק על ידי קבלת אישור מטעם מהנדסה העירייה שבו יצויין לכמה מתפללים מותר להיכנס למקום. כמו כן, בעת קבלת אישור תפילה מטעם העירייה ייכתב שמו של אחראי קורונה וסגנו.

כמות האנשים בבית הכנסת תחושב על פי מתפלל לכל 5 מטרים רבועים, כשבחישוב ייכלל שטח אולם התפילה בלבד, ללא השטחים הציבוריים הנוספים כדוגמת שירותים ומטבח. חלוקת האנשים בתוך בית הכנסת תהיה בקפסולות של עשרה מטפללים במרחקים של מינימום שני מטרים אחד מהשני. בכל מקלט, ללא קשר לגודלו, וכן מבנה עם כיוון אוויר אחד בלבד, יתאפשר רק לעשרה בני אדם להתפלל.

המתווה נכנס לפרטי פרטים של התפילה בבית הכנסת. בין היתר מובהר כי בימת החזן ובימת ספר התורה יופרדו זו מזו, החזן יבצע את כלל התפילה ולא רק את חלקה, הקורא בתורה יהיה גם קורא ההפטרה ועולה לתורה יעמוד במרחק של שני מטרים מהקורא ללא מגע עם ספר התורה. לא ייזרקו סוכריות בתוך המתחם ולא יחולק מזון או משקה בשטח בית הכנסת. בלא ייעשה שימוש בטליתות ציבוריות, ואם כן יעשה בטלית שימוש הוא יונח למשך 72 שעות ללא שימוש בשקית. מדפי הסידורים והחומשים ייסגרו לציבור באמצעות בד אטום או ניילון, וכל חלונות בתי הכנסת יישארו פתוחים. כמובן שלצד הנחיות אלו חלה חובה על עטיית מסכה כנדרש וכן חיטוי ידיים של כל מתפלל. המתווה, בכל אופן, יהיה תקף רק בערים שאינן אדומות ובאלו התפילות ייערכו במתכונת הנוכחית. בית כנסת שלא יעמוד בכללים ייסגר למשך 21 יום.

ח"כ אריאל קלנר הסביר מדוע יזם את המתווה: "משבר הקורונה הוא לא רק משבר בריאותי וכלכלי אלא גם פוגע בחוסן הנפשי והקהילתי ובאורח החיים הדתי והמסורתי", "אין שום סיבה שדין בית כנסת קטן וסגור בעיר אדומה יהיה כדין בית כנסת גדול ופתוח בעיר ירוקה. אני קורא לפרוייקטור הנכנס פרופ' נחמן אש לאמץ את המתווה שגיבשתי מתוך התייעצות עם מומחים וקשב לצרכי הציבור בשטח".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן