Yossi Aloni/Flash90

דיווח: בממשלה יקדמו את הארכת הסגר וסגירת נתב"ג פרט לצרכים חיוניים

בממשלה ובמשרד הבריאות מנסים לקדם את האפשרות לאסור את היציאה לחו"ל פרט לצרכים חיוניים ולהרחיב את חובת הבידוד במלוניות לחוזרים ממדינות נוספות. אדלשטיין צפוי להציע לנתניהו להאריך את הסגר ביותר משבוע זאת לאור נתוני התחלואה

 • באופן אישי: גדול הדור מעיין במקרי הצדקה של ועד הרבנים

  תוכן מקודם

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

 • הריני ממנה לשליח את מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א להעביר עבורי את המתנות לאביונים

  תוכן מקודם

 • המכתב שנשלח ממחלקת לב: "לילדים שלי אין אפילו תחפושת"

  תוכן מקודם

שר הבריאות יולי אדלשטיין יציע לנתניהו להאריך את הסגר ביותר משבוע. השניים צפויים לדון הערב (שני) על האפשרויות להורדת התחלואה לקראת הדיון בממשלה. ההצעה של אדלשטיין נובעת מן הקושי לכאורה להוריד את המספרים, למרות שניכרת מגמה של ירידה בחולים הקשה ולמרות שמעל שני מיליון בני אדם התחסנו, חלק משמעותי מהם גם בפעם השנייה – כך דווח ב'חדשות 12'.

על פי הדיווח במקביל, מנסים לקדם את האפשרות לאסור את היציאה לחו"ל פרט לצרכים חיוניים ולהרחיב את חובת הבידוד במלוניות לחוזרים ממדינות נוספות פרט לברזיל ולאמירויות. הכניסה לארץ דרך נתב"ג נחשבת לאחת ממחוללות התחלואה, או לכל הפחות – ממייבאות התחלואה הגדולות, ובשל קשיים פוליטיים ההחלטה בנושא לא התקבלה.

עוד דווח ב'חדשות 12' כי גורמים משפטיים ופוליטיים התווכחו היום בנוגע לנטילת ה'אשמה' שבגינה כל כך הרבה חולים הגיעו לארץ דרך נמל התעופה. בלשכת שר הבריאות האשימו גורמים משפטיים בעיכוב ההחלטות, בעוד שגורמים משפטיים טענו את ההפך.

במשרד המשפטים טוענים כי אכן יש בעיה לחייב בבדיקה את הנוחתים בנתב"ג משום שלא ניתן להכריח אותם לבצע בדיקה במקום. וכרגע השרים מעוניינים לחייב את המגיעים לבצע את הבדיקה בארץ המוצא, קרי לפני העלייה למטוס בחזרה לישראל. לאפשרות השנייה לא הייתה התנגדות במשרד המשפטים.

מלשכת שר הבריאות נמסר כי: "לצערנו, על אף דרישותיהם של שר הבריאות ושל שרת התחבורה לחייב גם ישראלים בהצגת בדיקה שלילית לקורונה כתנאי לכניסה לארץ, נמסר כי יש קשיים משפטיים. אנחנו שמחים על ההבנה של היועץ המשפטי לממשלה בצורך למצוא פתרון כדי לא לייבא לישראל עוד מוטציות".

כזכור, שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס הבוקר למצב התחלואה של נגיף הקורונה. בראיון שהעניק ל'גל"צ' אמר השר כי בכוונתו לדרוש מחר בישיבת הממשלה את הארכת הסגר השלישי זאת לאור העלייה הנמשכת בנתוני התחלואה. הוא הוסיף כי יביא לישיבה הצעה נוספת לפיה מי שלא חייב לטוס מסיבות הומניטריות או דיפלומטיות – לא יטוס.

בפתח דבריו התייחס אדלשטיין לנתוני התחלואה ואמר: "כל עוד שהאחוזים נמצאים איפה שהם נמצאים, מספר הבדיקות לפעמים יורד לפעמים עולה ולכן להסתכל על כמה חולים מדי יום לא נכון, כשאתה רואה בקביעות 8-9 אחוז מהנבדקים נמצאים מאומתים אז אנחנו במצב ממש קשה, ונתון נוסף שלא יכול לשקר בשום צורה זה החולים הקשים שגם שם אין שום ירידה ויש עומס רב על הצוותים הרפואיים".

על השאלה בכמה זמן צריך להאריך את הסגר השיב אדלשטיין, "לא יודע להגיד במדויק. אנחנו עושים הערכות כל יום אבל בהחלט נבוא עם דרישה להארכה, אסור להיות פופוליסטיים ולהגיד שרק נאריך את הסגר בכמה ימים, כי לא בטוח שכמה ימים יספיקו. זה בדיוק מה שהסברנו כשהגענו ל-R כזה גבוה שייקח זמן לרדת ממנו. אז רואים שה-R יורד משמעותית אבל לוקח זמן לרדת מ-9,000 נדבקים בכל יום".

אדלשטיין נשאל מדוע אין חובת בדיקה לשבים מחו"ל והשיב, "כי מבחינה משפטית הייתה התנגדות לאורך תקופה לחיוב בדיקות ביקשנו זאת לפני כמה חודשים דווקא לא הייתה התנגדות פוליטית אלא קושי משפטי, עכשיו כשכבר הגענו לכל מיני מוטציות ובעיות נוספות נפתרה הבעיה הזו ונחייב סוף סוף בדיקה של כל החוזרים מחו"ל".

"אפשר לחייב בקלי קלות אזרח זר לעשות בדיקה, אנחנו יותר קיצוניים ופשוט לא מכניסים אזרחים זרים. מבין שלא נוח לשמוע את התשובה אבל זה קושי משפטי לא מדיני. אמרו שאי אפשר להעביר תקנות שאזרח ישראלי שחוזר ארצה יעבור בדיקה. אבל עכשיו הבנתי שזה נפתר, גם היועמ"ש וגם הגורמים המשפטיים במשרד התנגדו".

אדלשטיין הוסיף כי "אני לא סברתי שצריך חוק שקובע שהדבר הראשון שאזרח שחוזר ממדינה אדומה עושה זה הולך ונבדק, לא ברור לי למה צריך חוק בשביל זה. גם עכשיו כשיהיה חוק וחובה קורא לכל אחד ואחת שהאחריות היא משותפת של כולנו, לא צריך חוק כדי ללכת להיבדק או להתחסן. לא כל דבר צריך לבוא עם שוטרים ואזיקים".

אדלשטיין התייחס לנושא האכיפה במגזר ואמר כי "לצערי הרב גם בתקשורת החרדית זכיתי לקיתונות של השמצות, הלוואי וכולם היו נוהגים כמונו אנחנו צריכים להבין שהמחלה אצל כולם אי אפשר לומר שזה אצל החרדים או הערבים או תל אביב, שהיא אחת הערים המובילות כרגע, לצד המגזר החרדי. לא עוזר להפנות אצבע מאשימה לאחרים. שמנו בסגר וכתר לא מעט יישובים גם בחברה החרדית גם בערבית וגם ערים "רגילות" אם אפשר להתבטא כך שיש כל מיני אוכלוסיות. אי אפשר להתייחס רק לאכיפה".

אדלשטיין התייחס לקריאתו של ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בדבר כוונתו לפתוח את מוסדות התרבות למרות הסגר ותקף: "אמירה של פוליטיקאי קטן שמדשדש בסקרים ורוצה לקבל כותרת על חשבון בריאות הציבור. הוא מספיק שנים בעירייה כדי לדעת שאין לו שום סמכות לפתוח את התרבות. אם רב חרדי היה אומר דבר כזה היית מזדעזע. הוא נהיה לי סמכות רפואית?"."

"בעוד עשרה ימים כנראה עוד נהיה בסגר ולא ייפתחו שום מוסדות תרבות. גם ביום שלמחרת הסגר הם לא ייפתחו", הבהיר השר. "יש הבדל בין שר האוצר או שר הבריאות שאומרים מתאריך זה וזה אפשר לפתוח חנויות, לבין עבריין שאומר 'אני פותח את החנות שלי' כשאסור. זה ההבדל. הוא מדבר שטויות".

על ההפרות של שרת התחבורה מירי רגב ולשכתה אמר אדלשטיין: "כעסתי עליה מאוד, קיבלתי ממנה התנצלות והעברתי לה מכתב שמבהיר שזה לא אמור לקרות. חבל שזה קרה".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן