טראמפ במסיבת עיתונאים: "שיא מקרי המוות לפנינו. במהלך השבועיים הקרובים אנו צופים כי כמות חולי הקורונה שימותו יעלה משמעותית. אם נסיים את המשבר כשכמות מקרי המוות בארה״ב תהיה בין 100 ל-200 אלף בני אדם - זה סימן שעשינו עבודה טובה"


צילום: דוברות הבית הלבן

לאחר שבימים האחרונים נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, פיזר הצהרות אופטימיות ואמר כי הוא רוצה להסיר את רוב הגבלות הקורונה בתוך שבועיים, הלילה (בין ראשון לשני) הוא כבר נשמע אחרת. במסיבת עיתונאים מיוחדת שנערכה על מדשאות הבית הלבן האריך טראמפ את הנחיות הריחוק החברתי הפדרליות – שהיו אמורות להסתיים היום – עד ל-30 באפריל.

מדובר בשינוי חד בטון האופטימי של טראמפ, שרק לפני כמה ימים עוד אמר כי "אפשר לפתוח חלקים מסוימים בארה"ב" והרהר על פתיחת עסקים מחדש בתוך כמה שבועות. טראמפ הסביר כי דבריו על פתיחת העסקים בתוך שבועיים הייתה רק "מטרה לשאוף אליה". הוא הוסיף כי הוא מקווה שארה"ב תתאושש עד ל-1 ביוני, שינוי משמעותי לעומת הצהרותיו הקודמות.

"ככל שתהיו טובים יותר – כך יבוא הסיוט הזה אל סופו", אמר במסיבת העיתונאים. והסיף כי הוא עובד על תכנית אסטרטגית, וביום שלישי יציג את פרטיה. במסגרת ההערכות שמבצע ביחד עם המומחה הלאומי למחלות זיהומיות, אנתוני פאוסי, אמר טראמפ היום כי הצפי, על פי המודלים המקובלים, הוא למעל 2 מיליון מתים במדינה, במידה ולא יבצעו את מדיניות הבידודים. במסגרת אותה הערכה הסביר טראמפ: "אם נשמור על מספר נמוך, נגיד בין 100 ל-200 אלף, שזה מספר נוראי עדיין, מצבנו יהיה טוב".

"נקודת השיא של התמותה מנגיף הקורונה כנראה תגיע בעוד שבועיים", העריך הנשיא. "לכן, אנחנו מרחיבים את ההנחיות". לדבריו, ההחלטה להאריך את ההנחיות התקבלה לאחר ששמע כי 2.2 מיליון בני אדם יכולים למות מהנגיף אם לא יעשו זאת, והוסיף: "עכשיו המספר יהיה הרבה יותר נמוך".

בנוסף רמז נשיא ארה"ב כי ישנם אי סדרים בטיפול במסכות ההגנה לרופאים במדינת ניו יורק, וקרא לחקור כיצד ייתכן שבתי חולים שבעבר השתמשו ב-10,000 מסיכות בחודש נזקקים כעת ל-200,000 מסכות בחודש, לטענת טראמפ ממשלו זיהה מקרים של "אגירה" של ציוד רפואי על ידי בתי חולים ואנשי מקצוע בתחום הרפואה, וקרא להם לשחרר מכונות הנשמה לאזורים שנפגעו באופן הקשה ביותר: "יש כמה עובדי שירותי בריאות, בתי חולים פרטיים ורשתות בתי חולים שאוגרים ציוד רפואי, כולל מכונות הנשמה".

הנשיא לא ציין שמות אך אמר שחלק מבתי החולים נמצאים באזורים שבהם לא מצפים שתהיה התפשטות גדולה של הנגיף. לדבריו, "אלה תחומים שככל הנראה לא יזדקקו למכונות ההנשמה, ואפילו אם כן יש להם יותר מכשירים משהם צריכים. הם צריכים לשחרר מכוונת הנשמה שלא בשימוש, אם יש להם כאלה, והם צריכים לשחרר ציוד רפואי"

הנשיא התייחס אף לבדיקת המעבדה שביצע בעצמו ושתוצאותיה אובחנו כשליליות לנגיף, סביב הדיווחים על חשיפתו ליועצים שנחשפו לחולים מאומתים: "נכון לעכשיו אין לי אף סימפטום ואני מרגיש בסדר. ייתכן ואבצע בדיקה נוספת בהמשך ובמידת הצורך, אך מקווה שלא אזדקק לכך ובכל מקרה מצבי הבריאותי טוב".