צילום: Yonatan Sindel/Flash90

לא למחוסנים בלבד: האיחוד האירופי משיק 'תו ירוק' ומאיים: "נלאים חברות חיסונים"

בניגוד לישראל, התו הירוק של באיחוד האירופי לא יהיה למחוסנים בלבד אלא גם למי שיציג בדיקת קורונה שלילית • בגלל קצב החיסונים הנמוך, באיחוד האירופי שוקלים לקחת את השליטה בייצור וחלוקת מנות החיסון מחברות התרופות, ולהלאים אותם
 • מרגש: מסעו של גר הצדק- מהרי הקווקז להרי ירושלים

  תוכן מקודם

 • "הן בכו מכאבי בטן, אני בכיתי כי לא היתה להן אמא"

  תוכן מקודם

 • הילדים של עם ישראל: שרה נחמן ושילה מתחננים אלינו לעזרה

  תוכן מקודם

 • עזרו לאבא ואמא לשמור עלי

  תוכן מקודם

האיחוד האירופי הודיע היום (רביעי) כי בכוונתו להשיק דרכון ירוק, שישמש את אזרחי מדינות האיחוד שקיבלו את החיסון נגד קורונה במלואו. אך ברקע מבצע החיסונים הכושל ביבשת, טענו כמה מהמדינות כי הדבר יהווה אפליה כלפי מי שלא התחסן.

לכן, הוחלט בנציבות האיחוד האירופי כי התו יינתן גם למחלימים ולמציגי בדיקות קורונה שליליות. "לכל אזרחי האיחוד האירופי יש זכות בסיסית לתנועה חופשית באיחוד, וזה נכון אם הם מחוסנים או לא. הדרכון הירוק הדיגיטלי יקל על מימוש זכות זו, גם באמצעות בדיקות ואישורי החלמה".

על פי נתוני המרכז האירופי לבקרת מחלות ומניעתן, פחות מ-5% מאזרחי אירופה חוסנו לחלוטין על רקע עיכובים במסירה ובייצור חיסונים. עם זאת, אורסולה פון דר ליין, ראש האיחוד האירופי אמרה היום כי "עד סוף הקיץ 70% מהאוכלוסייה הבוגרת באירופה – תתחסן".

במקביל, בעקבות הדאגה מקצב החיסונים ולאחר ההאשמות מצד ראשי המדינות – באיחוד איימו על חברות התרופות שיקחו את השליטה על ייצור ושינוע מנות החיסון. על פי אחד הסעיפים בחוקה, במקרה שיש בעיות באספקה של מוצר חיוני – האיחוד יכול לקחת שליטה על תהליך הייצור והאספקה.

הנציבות הציעה להכיר באופן אוטומטי בכל החיסונים שאושרו על ידי הסוכנות האירופית לתרופות, אך היא גם הציעה לממשלות אפשרות לכלול במתווה חיסונים אחרים כמו "ספוטניק V" הרוסי או "סינובאק" הסיני, שלא קיבלו אישור לשימוש באיחוד האירופי.

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן