הדס פרוש / Flash90

בגלל שגיאה בהזנה: אנשים בריאים קיבלו הודעה שהם חולים בקורונה

תקלה במערכת: למספר נבדקים מקופות החולים נמסר באפליקציה שלשום בלילה כי נדבקו בקורונה, אך למחרת קיבלו הודעה טלפונית מהקופה שבישרה כי חלה טעות בהזנת תוצאות הבדיקה. מקור הטעות: הזנה שגויה של פרטי הנבדקים ובקידוד התוצאות

מחדל: אנשים בריאים התבשרו בשעות הערב כי הם חולים בקורונה ובבוקר למחרת הם קיבלו הודעה כי חלה טעות בתוצאות הבדיקה ו"לא חליתם" – כך דווח הבוקר (שלישי) ב'ווינט'. ע"פ הפרסום למספר נבדקים מקופות החולים נמסר באפליקציה שלשום בלילה כי נדבקו בקורונה, אך למחרת קיבלו הודעה טלפונית מהקופה שבישרה כי חלה טעות בהזנת תוצאות הבדיקה. מקור הטעות: הזנה שגויה של פרטי הנבדקים ובקידוד התוצאות.

שלשום בלילה קיבלו חלק מקופות החולים את ההודעה לפיה מעבדת הקורונה בבית החולים וולפסון שלחה תוצאות שאינן תקינות. שתיים מהקופות סיפרו ל'ווינט' כי לכ־40 מבוטחים הוזנה תוצאה שגויה. "אנחנו לא יודעים מדוע נגרמה הטעות", אומר גורם במעבדות הרפואיות, "זו יכולה להיות טעות הקלדה של גורם אנושי".

אחד הנבדקים שקיבל תוצאה שגויה סיפר כי "הרופא התקשר לגבי התוצאות ואמר 'אל תתייחס'". לטענתו, "ברגע שתוצאות הבדיקות מוזנות באופן ידני למחשב, עלולות לקרות תקלות" שכן התוצאות מועברות מהמעבדה למשרד הבריאות ומשם לקופה. "בכל אחת מהתחנות הללו יכולה להיווצר טעות”.

מבית החולים וולפסון נמסר אתמול: "הייתה תקלה נקודתית שנמשכה שעתיים בשידור נתונים של בדיקות שהתבצעו ב־19־22 במארס. הממשק עם משרד הבריאות לא היה פעיל ולכן נדרש דיווח בדיעבד. הבדיקות במעבדה בוצעו כהלכה, התוצאות מהימנות, והאנשים קיבלו במועד תשובות נכונות. ברגע שהתגלתה התקלה היא תוקנה מיד".

לפני יותר משבוע נחשף באתר 'ווינט' מחדל הבדיקות, במסגרתו תוצאות שקיבלו קופות החולים ממשרד הבריאות התגלו כשגויות. בעקבות הפרססום אמר גורם במערכת הבריאות. "מתהפכת לנו הבטן מאז אתמול, אם מדובר על טעות דגימה קטנה, זה זניח, אבל אם מדובר על תקלה מתמשכת, זה אירוע דרמטי. אתם מבינים מה יקרה אם יבינו שחלק מהחולים הם לא חולים ומי שמסתובב ברחוב כן חולה?".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו