הורים רבים לבנות מהערים המעורבות והפריפריה מתריעים כי הצבא מחייב נערות שומרות מצוות להתייצב ל'מבחן דתיות'. רבנים קוראים להימנע משיתוף פעולה והכנת רשימות של תלמידות המוסדות החרדיים, משום שהדבר עלול לפגוע בתלמידות מבתים מסורתיים

בתקופה האחרונה חל כרסום ממשי בסטטוס קוו שנוצר בעקבות המערכה ההיסטורית שנוהלה לגבי חוק גיוס בנות. כך עולה מפניות רבות של הורים מערים מעורבות וערי הפריפריה, המדווחים על פגיעה משמעותית במעמדן של בנות חרדיות ודתיות, אשר בשונה ממה שהיה קיים עד כה, מוזמנות ל'מבחן דתיות', המכונה בפי לשכות הגיוס של צה"ל 'ראיון דת', שמטרתו לבחון כל תלמידה לגופה אם היא אכן 'מספיק דתיה' כדי ליהנות מהפטור שמעניק החוק לבנות דתיות מפני חובת הגיוס לצה"ל, אשר כידוע פסקו מרנן ורבנן גדולי הדורות כי עניין זה הנו ב'ייהרג ואל יעבור'.

בידיעה מיוחדת בנושא שמתפרסמת הבוקר ב'המבשר' ו'המודיע' מצוטטים רבני ערים שפניות רבות בנושא הצטברו על שולחנם. "אם בעבר היה די בהצהרה של כל בת באשר היא, שהיא שומרת שבת וכשרות בבית ומחוצה לו, כדי לפטור אותה מהגיוס לצה"ל, כיום המצב שונה לחלוטין, בעיקר בערים המעורבות ובאזורי הפריפריה".

"זה התחיל בראיונות דת למקרים בודדים. ומבחינתם והוראתם של גדולי ישראל שליט"א אין שום הבדל בין בת חרדית לכזאת שאינה מוגדרת כך. האיסור הנו ב'יהרג ואל יעבור', והוא כולל כל בת לעם ישראל, אבל לא יכולנו להתנגד לכך יתר על המידה, שכן הסטטוס קוו וגם החוק קובע שהפטור הנו לבנות שאינן נוסעות בשבת ושומרות כשרות".

"בתקופה האחרונה אנחנו עדים לתופעה חמורה מאוד" בנות דתיות רבות שהצהירו כדת וכדין וע"פ החוק הצהרה שבהכרה דתית נקראות להתייצב בלשכת הגיוס, גם לאחר שהן מגישות תצהיר על כך שהן דתיות. בלשכת הגיוס הן עוברות מבחנים ומבדקים שמטרתם לבדוק כביכול אם הן 'מספיק דתיות' כדי לזכות בפטור מגיוס. מתוך הבנה שהדבר לא יעבור בשלום בירושלים ובבני ברק, הם מנסים לעשות זאת בעיקר ודווקא בערים מעורבות שבהם אין ריכוז חרדי משמעותי, מתוך מחשבה מוטעית שמהמקומות הללו הם יצליחו לכרסם אט אט במצב הקיים כבר עשרות שנים.

"בחלק מהמקרים, הבנות הללו מקבלות בסופו של דבר את הפטור, לאחר התערבות של ארגונים המסייעים להן. אבל הפטור הזה מגיע רק אחרי שהות ממושכת שפוגע בשלוות הנפש, ומזעזע את בני המשפחות ואת הבנות למשך פרקי זמן של חודש חודשים ואף יותר, תוך כדי איום של הפרת חוק ואיום בתחילת תהליך גיוס למי שמסרבת לבא ללשכת הגיוס לראיון דת".

עוד קובלים הרבנים בידיעה שמתפרסמת הבוקר ביומני 'אגודת ישראל' כי, "מה גם, שבמהלך המבדקים הללו, הם מחפשים אחר החוליות החלשות, בנות שנבהלות בקלות כשמציגים אותן 'כאילו' כרמאיות שמנסות להפר את החוק וכדו', מתוך מטרה לגייס אותן בניגוד לפטור שמוקנה להן על פי החוק".

רבני קהילות והשכונות אליהם פונים ההורים והבנות מערי הפריפריה אומרים כי הם עומדים חסרי אונים מול המגמה המתרחבת והחשש הגדול שהמצב שנוצר ייהפך לעובדה מוגמרת, מבקשים להיפגש עם חברי הכנסת לפעול בהתאם להוראתם של גדולי ישראל שליט"א ולהביא פתרון מידי, או לחלופין לצאת למחאה אדירה שתרעיד את אמות הספים, ותזכיר למי שאולי שכח, שגזירת גיוס הבנות היא דבר שהציבור החרד לדבר ה' לא יחשה ולא ישתוק לגביו בשום אופן, במיוחד לאחר שכבר הכריעו מרנן ורבנן ארזי הלבנון אדירי התורה בדורות הקודמים, כי העניין הנו כאמור בגדר של 'ייהרג ואל יעבור'.

סגן שר החינוך מאיר פרוש העוסק בנושא זה של הצלת בנות ישראל מהגזירה החמורה של הגיוס לצבא, מסביר כי "הסיבה לניסיונות המחודשים של צה"ל לגייס בנות דתיות וחרדיות, מקורה בפרשנות חדשה שהעניק בג"ץ לחוק הפוטר את הבנות הדתיות מגיוס לצבא, במסגרתה קובע בג"ץ כי גם לאחר החקיקה בנושא, לצה"ל עדיין קיים מרחב של 'שיקול דעת' שמאפשר לו להחליט אם לגייס בת שומרת תורה ומצוות, למרות ההצהרה שלה שהיא אכן כזאת".

"לצערנו אנחנו נמצאים במלחמת מאסף נגד בג"ץ במגוון תחומים. שופטי בג"ץ מפרשים חוקים כראות עיניהם, ומשנים את משמעותם כך שלפעמים החוקים הללו נעקרים מכל תוכנם. פעלנו להעביר את פסקת ההתגברות, כדי שתהיה לנו אפשרות לבטל בכנסת את ההחלטות הללו של בג"ץ, אבל מדובר במהלך מורכב מאוד, ועד אז אנחנו פשוט סותמים פרצה אחרי פרצה, באמצעות חקיקת תיקונים חדשים לחוק שעוקפים את הפרשנות של בג"ץ".

פרוש מדגיש כי גם בנושא זה של גיוס בנות יש לפעול כדי להחזיר את המצב לקדמותו בהתאם לחוק ולסטטוס קוו שהיה קיים עשרות שנים: "אנחנו נמצאים עכשיו שבוע לפני הבחירות. אנו מקווים שליהדות התורה יהיה את מלא הכח הנדרש בכדי להסדיר את הענין באופן שכל בת שאינה נוסעת בשבת ושומרת על כשרות, תוכל לקבל את הפטור וכפי שהיה מקדמת דנא".

הרבנים ביקשו עוד להתריע על מגמה של בידול בנות המתחנכות במוסדות חרדיים לבין שאר מוסדות החינוך, באמצעות בקשות 'תמימות' כביכול לשיגור רשימות של בנות המוסדות החרדיים לידי הגופים הרלוונטיים בצבא: "אסור לנו להסכים למהלך כזה, ומנהלי המוסדות חייבים להימנע מהכנת ושליחת רשימות כאלו, כי המשמעות שלהן היא שמי שלא מופיעה ברשימה היא כביכול אינה שומרת תורה ומצוות, ומשכך עליה להיות מחויבת בגיוס לצה"ל. חשוב לדעת שמלבד הבנות החרדיות יש גם בנות למשפחות מסורתיות וגם נערות בעלות תשובה שמעוניינות להימנע משירות צבאי בגלל האיסור החמור שיש בדבר, ואל לנו להשאיר אותן מאחור על ידי הכנת רשימות שיועברו ישירות לשימוש לשכות הגיוס".