13 יום לאחר המקרה המזעזע בו שוטרים הכו נער מיוחד, והמשטרה דבקה בגרסה השקרית. מאות במחאה יומית נגד המשטרה המבהירים כי לא ישקטו עד להתנצלות. יוזם המחאה ל'חדשות JDN': "המשטרה איימה עלי בתביעה משפטית ופלילית"


הקמפיין מהיום השמיני, שמשיעה את זעקות הילד

13 יום לאחר פרסום התיעוד המזעזע בו שלושה שוטרים מכים באכזריות נער מיוחד הלומד ב'שיח סוד', המשטרה טרם התנצלה וממשיכה לדבוק בגרסה הרשמית והשקרית אותה פרסמו למחרת האירוע. בתיעוד שהתפרסם ברשת נראה שהשוטרים המשיכו להתעלל בנער למרות שעדי ראייה צעקו להם שמדובר בילד מיוחד וגם הוא עצמו זעק כך.

ממשטרת ישראל נמסר ביום האירוע גרסה שהתבררה לאחר מכן כשקרית, "במהלך פעילות המשטרה אתמול לאכיפה של הקמת מדורות העלולות לסכן חיי אדם בשטחים אסורים בשכונת מקור ברוך בירושלים, נתקלו השוטרים באלימות מצד עשרות מתפרעים שכללה זריקות אבנים, חפצים ותקיפת שוטרים".

"מתחקור ראשוני של האירוע עולה שבמהלך הפעילות תקף צעיר את אחת השוטרות. במהלך המעצר החשוד התנגד, התפרע ונפצע בפניו. מיד לאחר מעצרו ועם בירור מוגבלותו החליט קצין המשטרה שנכח בשטח על שחרורו לאלתר והוא טופל במקום ע״י מד״א. יחד עם זאת, נסיבות האירוע נבדקות ויתוחקרו במלואן", לשון הודעת המשטרה אז.

אך בתיעוד נוסף שהתפרסם בערב שלמחרת המתעד את הזירה גם קודם התחלת האלימות המשטרתית מחזק בבירור את גרסת עדי הראייה. בסרטון נראה הבחור עומד ולא מפריע איש כשלפתע ניגש אליו שוטר סמוי וכשהנער (כאמור, מוגבל שכלית) מנסה לברוח מתחילים השוטרים במרדף אחריו, מרדף שמסתיים במעצר אלים בו הנער נפצע ומדם. בנוסף, בסרטון גם לא ניראת כל זריקת אבנים, כפי שטענה המשטרה.

כשנעשו פניות לאחר פרסום הסרטון השני במטרה לקבל תגובה מעודכנת של המשטרה, לאחר שהראשונה התבררה כשקרית, לא התקבלה כזו והפנו לתגובה הקודמת כשהם ממלאים פיהם מים. בעקבות כך ועם חלוף הימים והתנצלות המשטרה טרם הגיעה, יצאו ברדיו 'קול ברמה' במחאה ברשת, המשותפת על ידי עשרות אנשי תקשורת ומאות נוספים, בו נספר מספר הימים שעברו מאז האירוע ללא התנצלות המשטרה.

הקמפיין שהחל חמישה ימים לאחר המקרה, קורא שוב ושוב לאנשי המשטרה להתנצל, תחת הסלוגן "משטרה התנצלי". בין מודעות הקמפיין מובאים ציטוטים של פוליטיקאים המגנים את האירוע ודורשים את הדחת השוטרים, קטעי עיתונות המסקרים את המקרה, ספירת השעות והדקות למקרה והתחייבות השר ארדן שנחשפה ב'חדשות JDN' לעקוב ולוודא שהלקחים יופקו. באחד הימים אף נעשה הספירה באמצעות וידאו המשמיע את זעקות הילד.

מאחורי היוזמה עומד ישראל קליין, מאנשי התוכן ב'קול ברמה', שמספר בשיחה ל'חדשות JDN' על התגלגלות היוזמה, "יוזמת החמאה ברשת היא משימה שלקחתי על עצמי מתוך תחושת שליחות והיא מצליחה לגרום לכך שהנושא לא ירד מסדר היום כמו שקרה בהמון מקרים דומים. למחאה הזו מצטרפת ההחלטה של תכניות האקטואליה בקול ברמה שלא להפסיק לעסוק בנושא של המעצר הנער המיוחד".

עוד הוא מוסיף בהתרגשות כי, "מה שמדהים זה כמה עם ישראל מזדהה עם היוזמה וכבר מספר ימים משתף אותה ברשת. אני מקבל אין ספור שיחות מאזרחים שמחזקים את המהלך, ומעל הכל הורים לילדים מיוחדים שאומרים לי הגיע הזמן שמישהו יציב למשטרה את האמת מול הפנים והלוואי ומשהו ישתנה ביחס לילדים שלנו".

קליין מספר ל'חדשות JDN' כי גורמים בכירים במשטרה הפעילו עליו לחץ להפסיק את הקמפיין, "ביום השני למחאה פנה אלי גורם במשטרת ישראל וסיפר לי שהקביעה בה אני משתמש שהשוטרים הכו את הנער היא שקר וזה מה שחושף אותי לתביעה משפטית ופלילית, כפי שאפשר להבין האיום הלא מרומז הזה לא גרם לי להפסיק בפעילות בנושא".

לסיום הוא מציין כי המטרה היא להביא להתנצלות המשטרה והפקת לקחים, אך המשטרה עדיין בשלה: "במהלך הימים האחרונים כל ניסיון של עורכי האקטואליה ב'קול ברמה' לפנות לדוברות המשטרה לבקשת תגובה בנושא נתקלות בתגובות מזלזלות על היזמה ועל הרדיו, מה שבטוח לא מוסיף כבוד למשטרה", כך קליין.