היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הורה למשרד התחבורה לבטל את הקורסים לנהיגה מונעת המתקיימים בנפרד לנשים ולגברים. "ההפרדה בין גברים לנשים בקורסים אינה חוקית. הדבר עלול לבסס הפרדה גם בתחומים אחרים"

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, קבע לפני כשבועיים כי האישור שנתן לפני כמה שנים משרד התחבורה להפרדה בין גברים לנשים בקורסים לנהיגה מונעת אינו חוקי — ואסר על המשרד להפעיל קורסים נפרדים מטעמו, כך דווח בעיתון 'הארץ'. עם זאת, מנדלבליט התיר לקבוצות שהתארגנו באופן עצמאי לפנות למשרד התחבורה ולבקש קורס נפרד.

מנדלבליט נימק את החלטתו בכך שחוק איסור הפליה במוצרים ובשירותים אוסר על הבחנות "לא רלוונטיות בין גברים ונשים". בגלל הפגיעה הקשה בעקרון השוויון, החוק מאפשר הפרדה בשני תנאים: הראשון הוא שהיעדר הפרדה ימנע את מתן השירות לציבור הדורש הפרדה, והשני הוא שההפרדה קשורה לאופי השירות או המוצר. על שני תנאים מצטברים אלה הוסיף היועמ"ש שיקול נוסף — "התייחסות עקרונית לציבור הרחב שנפגע מהפיכת ההפרדה לטבעית".

על פי הדיווח של אור קשתי, בתחילת אפריל דן היועמ"ש בהפרדת הקורסים עם נציגי משרד התחבורה ועם בכירים במשרד המשפטים, בהם פרקליט המדינה שי ניצן, מנהל מחלקת הבג"צים בפרקליטות ענר הלמן והמשנים ליועמ"ש רז נזרי ודינה זילבר. אשתקד כתבה זילבר בחוות דעת כי "אין הצדקה מהותית להפרדה המגדרית בקורסים וציינה כי אין בהם שום תוכן רגיש מנקודת מבט חרדית".

במשרד התחבורה הסבירו כי אישרו את הקורסים בהפרדה מגדרית רק כשהיתה לכך דרישה, ובכל מקרה מדובר באחוז קטן מכלל הקורסים. בכירי משרד המשפטים דחו את הדברים ואמרו כי מספר הקורסים אינו רלוונטי – וכי הדיון עוסק בחוקיות ההפרדה באופן כללי. "מעבר לכך ששיתוף הפעולה הממשלתי עם הדרישות להפרדה מבטל את הערעור עליה, הוא מייצר לה ביקוש".

בעיתון 'הארץ' הובא תגובת משרד התחבורה שמסר כי הוא "מקיים קורסי נהיגה מונעת לכלל האוכלוסייה ולקבוצות מעורבות. עם זאת, לפי הכרעת היועץ המשפטי לממשלה, המשרד רשאי לקיים קורסי נהיגה מונעת לקבוצת נרשמים שהתאגדה באופן עצמאי כקבוצה נפרדת". במשרד אמרו כי הקריטריון לקבוצה מעין זו הוא 30 בקשות לפתיחתה".