ברוך דיין האמת: האברך הרב יהושע בן פז ז"ל נחשב לעילוי עוד מילדותו, עשה חייל בישיבת פוניבז' והיה ממייסדי ישיבת עטרת שלמה. לאחר נישואיו עבר להתגורר בירושלים והתמיד בלימודיו בכולל. הותיר אחריו אישה ושני ילדים, כשהקטן בן חודש

בתום שעות ארוכות של חיפושים אותרה הבוקר גופתו של האברך הרב יהושע בן פז ז"ל מירושלים, שנסחף הלילה בחוף הדולפינריום בתל אביב. הרב יהושע ז"ל למד בכולל בירושלים, הותיר אחריו אישה ושני ילדים, כשהקטן בן חודש בלבד.

המנוח ז"ל למד בצעירותו בתלמוד תורה קרלין סטולין בבני ברק והיה נחשב לעילוי צעיר. מוריו ורבותיו ראו בו עלם חמודות שעדיו לגדולות, שקד במשך שעות על תלמודו.

לאחר מכן החל את לימודיו בישיבת פוניבז' לצעירים שם המשיך לעשות חייל בלימודיו ובהתמדתו ויגיעתו בתורה. רבני הישיבה התפעלו מכח שקידתו ומניתוח הסברא בצורה מופלאה ויוצאת דופן.

היה ממייסדי ישיבת עטרת שלמה של הגאון רבי שלום בער סורוצקין שליט"א גם שם המשיך בשטייגען. חבריו מספרים כי היה יושב במשך שעות והוגה בתורה בעיון תוך ניתוח סברות ויגיעה בראשונים ובאחרונים.

עם הגיעו לפרקו נשא את רעייתו לבית שטרסבורג בירושלים ועבר להתגורר בעיר והחל את תלמודו בכולל אברכים לצעירים מצויניים.

יהודה, אחיו סיפר בראיון ל'קול ברמה': "יהושע הוא האדם הכי זהיר שאני מכיר. הוא לא יודע לשחות הם באו רק לשכשך רגליים. פתאום הוא הרגיש מערבולת שמושכת אותו והוא צעק לגיסו "שמעון אני נסחף" אבל שמעון עוד צעיר והוא לא ידע איך להציל אותו".

עוד הוסיף כי "אנחנו רק בידיים של הקב״ה, אבל יש דין של ״ונשמרתם״. אדם צריך לדעת שיש לו אחריות על משפחה. לפעמים אדם לא יודע כמה בני משפחה עומדים מאחוריו. זה דבר שאנחנו צריכים להתחזק בו בוודאי בבין הזמנים".