צילום: יוסי זליגר / פלאש 90

"הצמצום הדרסטי בטיסות עלול לגרום למחסור חמור במקומות טיסה לאומן"

סגן שר החינוך מאיר פרוש שיגר אמש מכתב למנכ"ל רשות שדות התעופה יעקב גנות בו ביקש להיפגש עמו בדחיפות כדי לדון במציאת פתרונות לטובת אלפי הנוסעים הרבים המבקשים להתפלל בראש השנה באומן. וזאת בעקבות פסיקת ביהמ"ש באחרונה

בעקבות צמצום הטיסות לאומן לקראת ראש השנה בהוראת בית המשפט המחוזי, שיגר אתמול סגן שר החינוך מאיר פרוש מכתב למנכ"ל רשות שדות התעופה יעקב גנות בו ביקש להיפגש עמו בדחיפות כדי לדון במציאת פתרונות לטובת אלפי הנוסעים הרבים המבקשים להתפלל בראש השנה באומן.

בפתח המכתב מבהיר פרוש את החשיבות הגלומה במציאת פיתרון מיידי ובשל מיעוט התאריכים בהם ניתן השנה להמריא לקראת החג. "מידי שנה בשנה יוצאים בערב ראש השנה אלפי חסידים לתפילות החג באומן שבאוקראינה. אומדן זהיר מדבר על 20 אלף איש שמתעתדים לטוס גם השנה", פתח פרוש את מכתבו.

בדבריו הסביר כי בשל העובדה שראש השנה הקרוב חל השנה בימים שני ושלישי, רבים מהמתפללים מבקשים להמריא לאוקראינה במהלך סוף השבוע הקודם לו, בלילה שבין חמישי לשישי או במוצ"ש שלפני ערב ראש השנה.

פרוש עמד במכתבו על ההחרגה הניתנת מידי שנה לחוק איסור המראות בשעות הלילה המאוחרות. "כידוע מאז נקבע ע"פ החוק איסור המראות בשעות הלילה המאוחרות, הוחרגו בכל שנה הטיסות הליליות לאומן וניתן היתר לקיימן גם בין השעות 1:40 ל-5:00 לפנות בוקר וזאת כדי לאפשר יציאה מסודרת לכל הנוסעים, וכך נעשה גם השנה".

"דא עקא, בעקבות עתירה שהוגשה בנידון, בוטלו רוב הטיסות שכבר תוכננו לערב ראש השנה, ומתוך כ-100 טיסות אושרו 15 טיסות בלבד לעשות שבין 23:00-6:00. לעומת זאת בשנה שעברה לדוגמה הפעילו החברות 31 טיסות שכר ל-5629 נוסעים ומתוכן 4 טיסות בזמן עוצר הלילה ועוד 3 טיסות הופעלו בערב החג (לאחר פתיחת השדה).

"למותר לציין כי צמצום כה דרסטי של מספר הטיסות עלול לגרום למחסור חמור במקומות ויש לבחון דרכים אחרות שיאפשרו להגדיל את מספר הטיסות המאושרות", כתב סגן השר.

את מכתבו חתם בבקשה להיוועד עמו כדי למצוא בדחיפות פיתרון. "לאור האמור לעיל אבקש להיפגש איתך בדחיפות על מנת לדון בנושא ולנסות למצוא פתרונות לטובת הנוסעים הרבים. אודה לך מאד על קביעת מועד לפגישה דחופה זו".

כזכור, ביהמ"ש המחוזי בלוד קבע לפני שבועות אחדים כי לא יהיו טיסות לאומן בלילה. זאת משום שמנהל רשות התעופה האזרחית חרג מסמכותו כשהתיר הפרה של שעות העוצר, 01:40-5:00, בטיסות הסמוכות לראש השנה.

גורמים בכירים בחסידות ברסלב אמרו ל'המבשר' עם קבלת ההחלטה בבית משפט המחוזי לצמצום הטיסות לאומן כי "מדובר בעוד החלטה שערורייתית ומקוממת המצטרפת לשורת הפסיקות הארוכה כנגד הציבור החרדי בכל דבר שקשור למגזר החרדי. הפסיקה היא אוטומטית נגדנו. מדובר במספר קטן של ימים לפני ראש השנה וההפרעה, אם ישנה, היא מינימלית. קשה להבין מדוע פסק בית המשפט את מה שפסק ובפרט לאור העובדה שהסמכות הרשות המקצועית בנושא זה (רשות התעופה) קבעה כבר כי הדבר הגיוני ומותר".

9 תגובות

כבוד סגן השר פורוש וחסידי ברסלב הנכבדים! אני מתגוררת בנתיב הטיסות ואנני מסוגלת לישון כשמטוסים יגים ברעש אימים מעל ראשי מידי לילה. האם זו כזו חוצפה לדרוש שקט בלילה ? למה כבודסגן השר יכול לישון בשקט ובשלווה בכל שעת לילה שירצה, ואילו אנחנו תושבים ואזרחים המצויים בנתיב הטיסה יכולים לעצום עין רק בין 1.40 ל5.00 בבקר? דמך סמוק מדמנו? יש לך זכויות יתר עלינו? טוסו לאן שאתם רוצים בטיסות היוצאות עד 1 בלילה . אי אתם רוצים לחסוך עלויות וכד' על חשבוננו? אם יהיהצורך נפנה לבג"ץ בנושא.

למי שרשמה על נתיב הטיסות רבנו (רבי נחמן מברסלב) אומר שהכל זה לטובה !! סך הכל יום אחד עם לחץ של טיסות על הראש זה שטות

כנראה לא הבנת!
לא מדובר בשאלה של שעות הטיסה, אלא אם תהיה בכלל טיסה! אין לנתב"ג את האפשרות לבצע כ"כ הרבה טיסות בזמן קצר!
אם חסידי ברסלב יכלאו בתחום מדינת ישראל לראש השנה זה מסוכן להם ולנו. מוכרחים לתת להם לנקות ראש באומן.
2 לילות בשנה תסגרי חלון ותפעילי מזגן!

לא מבין מה קורה במדינה
ביהמ"ש מחליט הכל ?
חושש מהיום שביהמ"ש יחליט לאסור את הנסיעות למירון בל"ג בעומר, כי נחסמים כבישים רבים ברחבי המדינה, תמיד הם ימצאו הסבר בכדי לדפוק את הימין ואת החרדים.

אולי אפשר להעביר את הטיסות לנמל אילת?

צריך לאפשר לחסידי ברסלב לטוס לאומן בכל שעה והפקחים של רשות שדות התעופה צריכים לעבוד טיפה יותר קשה.
גם ככה הם משלמים ברגע האחרון בטיסות של מוצאי שבת 1000 דולר לכרטיס והרבה מזה נשאר ברשות שדות התעופה. אז שיעבדו טיפה יותר קשה לא יקרה להם כלום

אולי הגיע הזמן להתחיל לנסוע עם אוניות. האמינו לי אקשן לא יהיה חסר.
1.דבר ראשון המקווה נגיש מיידית.
2.יש מקום לריקודים.
3.יהיו עוד כמה ימי שקט במדינה.

אלמליח אתה לא הבנת אני לא מדברת רק על כאן ועכשיו אני מדברת ברמה העקרונית. בכל מקום בעולם שדות התעופה ממוקמים הרחק ממקום ישוב ואם יש ישוב קרוב הנחיתות וההמראות מוגבלות כדי לאפשר סדר יון (לילה) נורמלי לאזרחים. רק ברפובליקת הבננות ששמה ישראל אפשר לילה לילה לגזול שעות שינה מילדים תינוקות ומבוגרים. ועכשיו בגלל שלחסידות מסויימת נח לטוס כמה שיותר קרוב לחג גם את מעט שעות השקט יגזלו לנו? אולי אם הם רוצים שנה טובה מד' שלא ירבו לעצמם קיטרוגים בין אדם לחברו שידוע שאפילו יוכ"פ לא מכפר??? ומזה שרוצה להיות ברסלב בכבוד אנני יודעת אם אתה עובד ובמה אתה עובד אבל לידעתך על שעות עבודה נוספות משלמים הרבה כסף ומי שרוצה שיעבדו בגללו מעבר לחוזה שישלם והרבה.אגב אני מכירה משפחות ברסלביות שאולי בגלל הטיסה לאומן לא יכולות לספק לילדהם צרכים מינימליים. נקודה למחשבה…

נתי רעיון מצויין אפשר לבקש שבחזור יטיסו אותם דרך המאדים זה יקח קצת יותר זמן.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *