התרגשות שיא לקראת מעמד ה"השבה" השנתי בערב יום כיפור

רבני קרן "נקי כפיים" לפתרון השבת חובות נעלמים התכנסו לגיבוש כללי ההשבה בכפוף להלכה

כמידי שנה, התכנסו רבני קרן "נקי כפיים" הנמנים על גדולי דייני דורנו, יחד עם חברי הנהלת הקרן ומתנדביו, לריענון הכללים ההלכתיים לביצוע רעיון ההשבה המהפכני, המתקיים בשעה 3:00 אחר הצהריים בערב יום הכיפורים, ומזכה בו ברגע את כלל בעלי הכספים בכל מקום שהם, תוך כדי שחרור בעלי החובות המוטרדים, מכל זיקה או מועקה נפשית עקב החוב הנעלם.

לאחר שבשנה שעברה הוצף מוקד הקרן באלפי פניות (!) בשעות הספורות של ערב יום הכיפורים בשעות הבוקר, מה שגרם ללחץ אדיר בתהליך המרת סכומי ההפקדה לכסף מזומן, תתקיים השנה היערכות רבתי מבעוד מועד, עם סכומי מזומן גדולים במיוחד, שיאפשרו את קיום הליך ההשבה לכל פרטיו ודקדוקיו.

קרן "נקי כפיים" מספק מענה הלכתי מהפכני לאנשים החייבים סכום כלשהו לאדם שלא ניתן להשיגו או שהוא לא ידוע. לשם דוגמה: יהודי שטס ברכבו בלילה גשום ומילה בבוץ הולך רגל שצעד לתומו על המדרכה. הנזק הוא ברור וחייבים לשלם אותו. למרות זאת, קשה עד בלתי ניתן להשיג את הניזוק, מה גם שחלפו כנראה חודשים או שנים מאז המקרה. הקרן מאפשרת לזכות את סכום הנזק ליהודי הניזוק בתהליך שאורכו פחות מ-5 דקות, ואשר פוטר את המזיק באופן מוחלט מכל חיוב ממוני בזה ובבא.

תהליך ה"השבה", שהינו פרי הגותם של גדולי דייני דורנו, בראשם הגאונים רבי נפתלי נוסבוים ורבי יעקב גרינוולד, ואשר עליו ממליצים בהתלהבות כלל גדולי הפוסקים, מורכב מ-5 שלבים שבלתי ניתן לדלג על אף אחד מהם: 1. הפקדת הכסף על ידי החייב באמצעות כרטיס אשראי; 2. הפיכת הכסף למזומן על ידי דייני הקרן; 3. זיכוי הכסף המזומן למזיק או לפורע החוב; 4. זיכוי הכסף לבעל הממון, באמצעות הכלל "זכין לאדם שלא בפניו"; 5. הפקדת הכסף בגמ"ח להלוואות לשם קיום מצוות "אם כסף תלווה", מה שהופך את ההשבה לזכות עבור בעל הכסף ובעצם מאפשרת את קיום ההליך הקנייני מכוח הכלל של "זכין לאדם".

בנוסף ל-5 שלבים אלו, דרושה אחריות כבירה למעקב ורישום מדוקדק אחר מיקום הכסף עד סוף הדורות, כדי להשיבו לידי בעליו האמתיים ביום שיבוא אליהו ויפגיש בין החייב לבעל הכסף. לולא זאת, מאבדת ההקניה את מוטיב הזכות, וממילא אינה פועלת.

יישום מלוא הכללים האמורים, דורש שימת לב מרובה והשתתפות בפועל של דיינים מומחים, כדי להתריע על כשלים או בעיות בתהליך ההקניה. בעיות יכולות לנבוע משלל כיוונים, כמו למשל שימוש בנוסחאות קנין שאינן תקינות, או זכייה עבור אדם שכבר אינו בין החיים ר"ל. יודגש כי התהליך הינו פתרון עבור חייבים שלא מסוגלים לאתר את בעל הכסף בדרכים קונבנציונאליות, שכן אם בעל הכסף הינו בר ההשגה, שוב לא נחשב ההליך זכות עבורו והקנין אינו פועל.

במסגרת אסיפת הדיינים, חודדו הנהלים והגדרים ההלכתיים לקיום ה"השבה", ונוסח תקנון למניעת השבה במקרים בה ההלכה אינה מאפשרת זאת. להפקדה לקרן 'נקי כפיים' לחצו כאן >>> http://bit.ly/2nT0LAP

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *