צלבי קרס רוססו על המצבות בבית העלמין הממוקם בכפר ווסטהופן, הסמוך לשטרסבורג. מקרון: "נילחם באנטישמיות בכל מקום עד שהמתים יוכלו לנוח על משכבם בשלום". רבה של שטרסבורג: "זהו חילול בית עלמין יהודי השלישי בתוך פחות משנה"

107 מצבות בבית עלמין יהודי בשטרסבורג שבמזרח צרפת הושחתו אמש (שלישי) כשרוססו עליהן צלבי קרס וכתובות נאצה אנטישמיות. מבקרים במקום גילו אתמול בבוקר את השחתת הקברים והזעיקו את המשטרה. האתר נסגר למבקרים ואנשי המחלקה לזיהוי פלילי אספו ממנו ממצאים בניסיון להתחקות אחר האחראים לפשע השנאה.

הרב הראשי לשטרסבורג וחבל הריין חבר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' הרה"ג רבי אברהם ווייל ביקר במקום יחד עם מושל המחוז ואמר כי, "לצערנו הרב זהו חילול בית עלמין יהודי השלישי בתוך פחות משנה; הפושעים ככל הנראה מהימין הקיצוני ריססו לפני כשבוע כתובת לא ברורה בראשי תיבות על בית ספר בכפר רור גם הוא בחבל הריין".

הרב וויל ומושל המחוז לפני בביהע שחולל – צילום באדיבות הקונסיסטואר חבל הריין

עוד הוסיף הרב וויל כי, "רק היום הבנו שכוונתם לחילול בית העלמין בווסטהופן. גם בביה"ע שחולל היום רוסס המספר 14 המצביע על המבצעים. אנו מזועזעים ונחרדים. לפני שבועיים נועדתי עם פיקוד המשטרה הבכיר בעניין. הם מתעתעים בכוחות הביטחון כאן ופוגעים עשרות פגיעות גם במהגרים, ועליהם למצוא את הדרך למצות את הדין בנחישות נגד המבצעים השפלים"

נשיא צרפת עמנואל מקרון הגיב לאירוע האנטישמי ואמר: ״היהודים הם צרפת. אלו התוקפים אותם, אינם שווים להיות חלק מהרעיון שהוא צרפת. האנטישמיות היא פשע ואנחנו נילחם בה בווסטהופן כמו בכל מקום עד שהמתים יוכלו לנוח על משכבם בשלום". שר הפנים הצרפתי גינה את האירוע ומסר: "האירוע נוגד את כל ערכיה של הרפובליקה ומביישים אותם". הוא הוסיף שהממשלה תעשה הכל על מנת לתפוס את האחראים ולהביאם לדין.

צילומים: הקונסיסטואר של הריין התחתון צרפת ואלי איטקין

כזכור, במהלך השנה חולל בית העלמין בהרלסהיים וכעבור כמה חודשים חולל בית העלמין בכפר קווצנהיים כעשרה ק"מ משטרסבורג ועל כמאה מצבות רוססו כתובות נאצה וצלבי קרס. צלבי קרס רוססו גם על האנדרטה לזכר קורבנות השואה. על אחת המצבות רוססה הכתובת; 'הזאבים השחורים'. כמה ימים לאחר חילול ביה"ע כינסו כל המפלגות ברחבי צרפת עצרות עם בכיכרות המרכזיות בערים נגד האנטישמיות. העצרת המרכזית התקיימה בפאריס בהשתתפות ראש הממשלה מר אדוארד פיליפ.

ב'ועידת רבי אירופה' מאשימים את ארגון הימין הקיצוני 'הזאבים השחורים' שככל הנראה אנשיו ביצעו גם את חילול ביה"ע בווסהופן. הארגון היה פעיל מאוד בשנות ה 70 ובין היתר מיוחסות לאנשיו גם חילול מחנה ההשמדה שטרוטוף שבו הומתו בתאי הגזים אלפי אסירים פוליטיים ובהם יהודים שהובאו במיוחד מאושוויץ על מנת להשתמש בהם לניסויי הריגה בתא הגזים וכמקור אספקה לחלקי גופות לבית הספר לרפואה של אוניברסיטת שטרסבורג.