גרפטון תומאס שדקר 5 יהודים בניו יורק, הואשם ב-6 סעיפים שונים, בהם גם פריצה ושוד. לאחר מעצרו נמצאו בביתו כתבי יד שהכילו תכנים אנטישמיים והוא חיפש בגוגל מידע על היטלר, מיקום של בתי כנסת בסביבתו ומידע על התרבות הנאצית

פיגוע הדקירה בבית הכנסת במונסי: כתב אישום הוגש היום (שני) נגד המחבל, גרפטון תומאס בן ה-37, בגין חמישה ניסיונות רצח ופריצה. על פי האישום, הדוקר פרץ לבית כנסת שבביתו של האדמו"ר מקאסאן הרב חיים רוטנברג שבשכונת פארשעי בעיר, ודקר חמישה אנשים, בהם אחד שנפצע קשה, בזמן סעודת מלווה מלכה וטיש הדלקת נרות במוצאי שבת האחרון.

הדוקר, אפרו אמריקני, מואשם כי פעל מתוך מניעים אנטישמיים והתובעים הפדרליים הגישו נגדו כתב אישום בגין פשע שנאה, בסעיף פשע השנאה נכתב שתומאס ניסה לרצוח את קורבנותיו עם נשק מסוכן ולפגוע בזכותם לחופש דת. עוד עולה מכתב האישום כי הוא כיסה את פניו באמצעות צעיף, נכנס לביתו של הרב ואמר, "אף אחד לא עוזב". אחר כך הוא הוציא מצ'טה והחל לדקור את החסידים.

גורמים רשמיים בארה"ב שבדקו את הטלפון הנייד שלו מצאו כי גרפטון חיפש בו מידע על התרבות הנאצית, צלבי קרב, רעיונות אנטישמיים, מיקום של בתי כנסת יהודיים בסביבתו ובנוסף חיפש את השאלה: "למה היטלר שנא את היהודים". לאחר מעצרו גילו הרשויות בביתו כתבי יד שהכילו תכנים אנטישמיים.

כשעתיים אחרי הפיגוע הוא נעצר בהארלם והוא עודנו עצור. בית המשפט קבע לו ערבות בסך חמישה מיליון דולר, ודיון נוסף ייערך ביום שישי. אמש כפר תומאס באישומים נגדו. משפחתו של תומאס מסרה שלנאשם "יש היסטוריה ארוכה של אשפוזים ומחלות נפש". המשפחה הוסיפה שמעולם הוא לא הורשע באף עבירה, ושאין לו עבר אנטישמי. היא דורשת מעורך דינו לשלוח אותו להסתכלות".

עוד פורסם כי הרשויות בודקות אם תומאס קשור לאירוע נוסף שבו הותקף אדם ליד מרכז יהודי נוסף במונסיי, כך לפי גורם במערכת אכיפת החוק. ב"ניו יורק פוסט" פורסם כי נבדק הקשר בין הנאשם בדקירות לבין המקרה שבו הותקף אב לארבעה בן 30 בזמן שהלך מחוץ למרכז דתי ב-20 בנובמבר.

כזכור, חמישה מתפללים חרדים נדקרו במוצאי שבת בסעודת מלווה מלכה בבית כנסת של של אדמו"ר מקאסאן בשכונת פארשעי בעיר מונסי שבניו יורק. הנפגעים הם שלושת בניו של האדמו"ר – חיים, מאיר ושלמה רוטנברג, וכן הרב יוסף ניימן שנמצא במצב קשה מאוד. שמו לתפילה: לרפואת יוסף בן פרל לרפו"ש.