דף הגמרא ההיסטורי על רקע מחנה סנטה צ'זריה.

נחשף: דף גמרא בכתב יד של לומדי הדף היומי במחנות העקורים באיטליה

בתזמון מופלא נחשף השבוע דף ל"ח במסכת ברכות ששימש את לומדי הדף היומי במחנות העקרים באיטליה מיד לאחר השואה. בתחתית עמוד הגמרא נכתב "דף גמרא מתוצרת עצמית של אנשי המחנות לומדי הדף היומי סנטה צ'זריה איטליה תש"ו"

מרגש: בתזמון מופלא נחשף השבוע בסמיכות לסיום מחזור ה-יג של הדף היומי, דף ממסכת ברכות דף ל"ח שנכתב בכתב יד ושימש את לומדי הדף היומי במחנות העקרים באיטליה מיד לאחר השואה. הדף שנחשף בארכיון של ניצול שואה ששהה במחנה עקורים הוא של מסכת ברכות דף לח' עמוד ב'.

בתחתית עמוד הגמרא נכתב "דף גמרא מתוצרת עצמית של אנשי המחנות לומדי הדף היומי סנטה צ'זריה איטליה תש"ו". סנטה צ'זריה הייתה אחת ממחנות העקורים באיטליה לאחר סיום מלחמת העולם השניה בו שהו כאמור ניצולי השואה.

ממחקר שנערך בשנת תשמ"ז על ידי שמואל רזניקוביץ התברר שהרקע לכתיבת דפי הגמרא ללימוד הדף היומי בכתב יד היה שבראשית חודש אדר א', תחילת פברואר 1946 – הקים ר' לייבל קוטנר ב"סנטה-צזרייה" ישיבה מכינה, שהיתה שלוחה של ישיבת "מאור הגולה" שברומא. בישיבה ששכנה בבית המדרש הגדול במחנה, למדו כ- 50 תלמידים בהעדר ספרים. ולנוכח הדוחק הרב והמצוקה הגדולה, נאלצו עשרה סופרים לכתוב יום יום "דף אחד של 'דף היומי', שהעתיקוהו מגמרא אחת שהיתה בידם"…

מדובר היה במחזור השלישי של מחזור הדף היומי שהחל לאחר השואה בשנת תש"ו, ודף הגמרא שנחשף ממסכת ברכות הוא כאמור מתחילת המחזור השלישי אותו למדו אנשי מחנות העקורים באיטליה.

"רואים כמה יהודים מסרו את נפשם ללימוד הגמרא בכל מצב ובכל מחיר גם לאחר הסבל הנורא מכל בשואה האיומה ועוד טרחו לכתוב את הגמרא בכתב יד. לא לחינם אנו זוכים כיום שמאות אלפים לומדים את הדף היומי בכל קצוי תבל והתורה שבעל פה מתפשטת בכל מקום בעולם", אומר בן המשפחה שחשף את התגלית המופלאה.

2 תגובות

וואו
מרגש ממש.
מה אנחנו מבינים בנשמה של יהודי.

יהי זכותם של הצדיקים האלו
מגן בעדינו
לזכות לתשובה שלמה….

מזה העם היהודי פששש?

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן