מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל התכנסה לקראת הבחירות לכנסת שייערכו בעוד כששבועיים. בישיבה השתתפו מרנן האדמו"רים מבעלז, גור, באיאן, ויזניץ, ביאלא, סלונים, סערט ויזניץ ומודז'יץ. נעדרו: מרנן האדמו''ר מצאנז, ויזניץ-מרכז וסאדיגורא


צפו: כ"ק מרנן האדמו"רים נכנסים לישיבת המועצת. צילום: יעקב מלמד, חדשות JDN

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל התכנסה הערב לקראת הבחירות לכנסת שייערכו בעוד כששבועיים. כ"ק מרנן האדמו"רים ככל הנראה אישרו את נוסח הקול קורא שתצא מטעמם בקריאה לכלל הציבור החסידי לצאת ולהצביע ולעורר על הצורך בהתחזקות המפלגות החרדיות לאור מצב הדת והיהדות החרדית בארץ ישראל.

במוקד הישיבה של גדולי הדור עמד בין היתר השחיקה החמורה בסטטוס קוו והתגברות חילולי השבת ברשויות המקומיות ברחבי הארץ לאור הקיפאון הממשלתי. בנוסף לכך שמדובר בבחירות גורליות עבור היהדות החרדית בארץ הקודש לאור חוק הגיוס שצפוי להיות מקודם לאחר כשתקום ממשלה, לצד נושאים רבים נוספים שיעמדו למרמס במקרה ותקום "ממשלה חילונית".

בישיבה בבית הסתדרות אגודת ישראל בירושלים השתתפו מרנן האדמו"רים מבעלז, גור, באיאן, ויזניץ, ביאלא, סלונים, סערט ויזניץ ומודז'יץ. מכינוס המועצת נעדרו מרנן האדמו"ר מסאדיגורא השוהה בארה"ב, כ"ק האדמו"ר מויזניץ-מרכז השוהה במנוחה והאדמו"ר מצאנז בשל התחייבות קודמת לסדר קידושין בחופת תלמיד בקריית צאנז בנתניה.

במהלך הישיבה הוכנסו חברי הכנסת של אגודת ישראל, השר יעקב ליצמן, סגן השר מאיר פרוש, ח"כ ישראל אייכלר וח"כ יעקב טסלר. בתום כשעה הסתיימה הישיבה, אך מרן האדמו"ר מויזניץ נשאר בחדר הישיבות למספר דקות ושוחח עם ח"כ טסלר, סגה"ש פרוש ומזכיר המועצת הרב יעקב ולצר, לאחר דקות ארוכות יצא האדמו"ר לדרכו.

סגן שר החינוך ח"כ מאיר פרוש אמר מוקדם יותר בראיון ל'חדשות JDN' לקראת ישיבת המועצת כי, "אני יודע שרוצים לדבר על דברים שעומדים ברומו של עולם, דברים שעומדים ברומו של עולם שבועיים לפני הבחירות זה נושא של איך מביאים שכל יהודי יבין את מה שמוטל על כף המאזניים, ברור שהנושא של הדת, זה מה שעומד על סדר היום".

"הולכים לבחירות פעם שלישית מכיוון שהנציגות החרדית לא מוותרת, בהוראת גדולי התורה, לדברים שרוצים לגזול מתוך מה שיש בהישגים שיש לציבור החרדים, אם זה בתחום השבת, נושא של בני ישיבות, נושא של החינוך הטהור, כל הדברים האלה מוטלים על כף המאזניים ומנסים לשסות את הציבור הכללי בנו, לכן הולכים עוד פעם לבחירות. בוודאי תהיה אמירה מאוד מאוד ברורה וממוקדת לציבור שיבין שכל מי שחרד לדבר ה' חייב לבוא ולהצביע".

בראיון שיפורסם במלואו הערב ב'חדשות JDN' מתייחס פרוש לכך שהרב דוד חי הכהן, ראש קהילת 'אורות התורה' בבת ים ומרבני הציונות הדתית שטרם החליט במי לתמוך, לאחר שבבחירות האחרונות תמכו ביהדות התורה: "גם בפעם הקודמת לא הייתה יותר משבועיים לפני הבחירות". לדבריו, "אני מניח שהרבה יהודים שמרגישים את עצמם פגועים מההתנהגות של המפד"ל לשעבר יצביעו ג', וודאי שהם רוצים את ההכוונה של הרבנים שלהם, אז אנחנו יודעים שהרב דוד חי הכהן שוקל את העניין".

סגן השר מתייחס בראיון לדיווחים כי הרב הכהן מעוניין להיפגש עם מרנן ורבנן חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל ודגל התורה בכדי לשמוע את עמדתם בהקשר לנושאים ימינים: "הדברים האלה, מה שקשור לחברי מועצת גדולי התורה הם לא דברים שאני יכול להתייחס אליהם, גם אם אני אדע משהו אני לא אומר אותו, אלו דברים שקשורים למזכיר מועצת גדולי התורה ואם הוא רוצה למסור מידע".

הראיון המלא עם פרוש יפורסם הערב ב'חדשות JDN'