צילום: ברוך אוביץ

הגר"מ שטרנבוך במכתב: "פיקוח נפש – ללמוד בחבורות קטנות בבתים"

ראב"ד ה'עדה החרדית' במכתב נחרץ: "פיקוח נפש, חובה להישמע להוראות הרופאים, אם חלילה לא יצייתו עכשיו להוראות, יש לחשוש שלא יוכלו עוד להציל". במכתבו הורה למוסדות שנסגרו לקיים מסגרות לימוד לעת עתה בחבורות קטנות בבתים תוך שמירה על הכללים

כתבות נוספות בנושא:

הפרקליטות: תושבי לוד שהגנו בגופם על השכונה והרגו מתפרע נהגו כחוק
שר המשפטים לשעבר נגד גדעון סער: "מאבקים פוליטיים צריכים להתנהל בקלפי"
רביץ הפתיע את רבני 'דגל': שכונה חדשה בטלזסטון על שם הרב שך
דרמה בחב"ד: "בכח התורה ובכח המינוי" דחו את הבחירות למינוי רב
 • ראש בראש מול הביטוח הלאומי

  תוכן מקודם

 • אובחנה עם OCD וקיבלה 59,000 שקל! / אובחן עם דיכאון וקיבל 52,000 שקל!

  תוכן מקודם

 • ''ההורים הותירו אותנו לבד ברחוב - עברנו חיי סבל נוראיים": הכלה במונולוג מצמרר

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

במכתב מיוחד אותו כתב אמש (חמישי) ראב"ד ה'עדה החרדית' מרן הגאון רבי משה שטרנבוך שליט"א, עורר להישמע להוראות הרופאים, והגדיר את המצב כ"פיקוח נפש". בדבריו עורר כי אם ימתינו ולא יפעלו עכשיו, אפשר שלא יוכלו לפעול עוד, ועל כן החובה לפעול בהקדם לצמצום התפשטות המגיפה כפי ההוראות וההנחיות.

במכתבו אף הורה למוסדות שנסגרו לקיים מסגרות לימוד לעת עתה בחבורות קטנות בבתים תוך שמירה על כללי הניקיון, ועל הרחקה האחד מחברו. אמש, עם התפשטות נגיף הקורונה לתוככי הציבור החרדי בכלל השכונות והערים, נכנסו ראשי המוסדות הכפופים להוראת הבד"ץ למעונו של מרן הגר"מ שטרנבוך שליט"א לשאול בדבר הנהגתם של המוסדות שהוכרחו להיסגר בעקבות המצב.

מרן הגר"מ שטרנבוך שליט"א השיב במכתב אותו פתח תחילה בהבהרת המצב לאשורו, ועל החובה לשמור על הכללים וההנחיות למניעת התפשטות הנגיף במצב הנוכחי אותו הגדיר כ"פיקוח נפש": "בעוונותינו הרבים מתפשט והולך בעולם מגיפת הקורונה, ויש הרבה נפגעים, חלקם חולים וחלקם מתים רח"ל, ובכל מדינה בעולם עשו תקנות הרחקה כדי למנוע את התפשטות המגיפה, ואף אנו נקיים האזהרות שיש בהם משום פיקוח נפש, וכבר כתב המגיד משנה (פ"ב דבשבת הי"ג) שאפילו אם מת אחד מכל אלף חולים, הרי זה נידון כסכנת נפשות לדון בו דיני הצלה בפיקוח נפש, וא"כ במחלה זו שמתים בה יותר מאחד מאלף חשיב כפיקוח נפש".

בדבריו מוסיף מרן הגר"מ שטרנבוך שליט"א כי אם לא יתעוררו עכשיו לפעול בהקדם, המצב עלול לצאת מכלל שליטה: "החובה מוטלת על כל אחד לפעול כהוראות הרופאים למנוע את התפשטות המחלה, ובפרט במצב זה שרבים הם החולים בזה שאין ניכר עליהם הדבר כלל, ואם ימתינו עוד זמן אפשר שלא יוכלו לפעול עוד, וע"כ החובה לפעול בהקדם לצמצום התפשטות המגיפה כהוראות הרופאים".

בדבריו הכריע באשר לישיבות והחיידרים שסגרו את שעריהם: "הישיבות והתתי"ם שהוכרחו לסגור את שעריהם, ייאספו לעת עתה בחבורות קטנות בבתים תוך שמירה על כללי הניקיון, ועל הרחקה האחד מחבירו, ודור דור גם בשעה שהיה סכנת מיתה ממש לא פסקו ללמוד תורה, ונתפלל ונקווה לה' שלא יחמיר המצב כאן בארץ הקודש עד שאפילו לתפילה בציבור לא נוכל להתאסף, ונחפשה דרכינו ונחקורה ונשובה עד ה'".

בהמשך דבריו קורא הגר"מ שטרנבוך שליט"א לערוך פדיון נפש כל אחד לפי יכולתו: "ראוי לסדר פדיון נפש לכל אחד ואחד, והעשיר יתן כפי עשרו ועכ"פ לא יפחות מאלף שקלים, ובעל הבית לא יפחות מחמישים, והמתפרנס מהציבור יתן כפי יכולתו, ויאמר "הרי זה פדיון לנפשי", וכל אחד ידע שהתיקון הוא צורך ממש".

את דבריו חתם מרן הגר"מ שטרנבוך שליט"א כי העיקר בעת הזאת לעורר ולהתעורר לתשובה בעקבות היפוך סדרי העולם: "בעולם הזה שכולו הסתר, הקב"ה מלביש רצונו ודרישותיו מאתנו על ידי הנהגתו בעולמו, וא"כ בוודאי יש לנו לראות בכל המגיפה והיפוך סדרי עולם שבאו על ידה כהתראה מהקב"ה לעמו, וחובתינו לערוך חשבון הנפש ועל כל אחד לפשפש במעשיו הן בבין אדם למקום והן בבין אדם לחבירו, וכל רב בישראל יעורר את בני קהילתו לפי מצבם, ובזה נזכה להמתיק הדינים ולבטל המגיפה".

"יש להוסיף בכל יום זמן ללימוד התורה, ולהתחזק באמירת מאה ברכות בכוונה שהוא מסוגל לבטל מגיפה, ובמיוחד בשבת קודש יש להיזהר ולהשלים חשבון מאה ברכות ע"י אכילת מיני פירות ומגדים (וכמבואר בגמ' מנחות מ"ג:), וכן יש להיזהר בכבודם של תלמידי חכמים, וחז"ל הזהירו (שבת קי"ט ע"ב) שהמבזה תלמידי חכמים אין רפואה למכתו, ועלול להיענש במחלה כעין זו שאין לה רפואה, ומידה טובה מרובה לנזהר בזה שממשיך על עצמו זכות להיות מוגן שהמחלה לא תפגע בו או בצאצאיו".

"בזכות לימוד התורה והתשובה והצדקה והחסד נראה נפלאות, ומן השמים ירחמו עלינו להסיר מעלינו כל נגע ומחלה, והקב"ה יחיש גאולתינו בביאת משיח צדקינו במהרה ובקרוב".

יצוין כי בימים האחרונים אף הורה מרן הגר"מ שטרנבוך שליט"א לסגור מיידית את מרכזי התורה והתפילה הממוקמים במקלטים או בקומות תחתונות בהם אין פתחי אוורור וחלונות – ומסתמכים אך ורק על מערכות מיזוג ואוורור, דבר שמגביר את הסכנה להפצת הנגיף.

כזכור, בתחילת השבוע התכנסו חברי בד"צ העדה החרדית במעונו של הראב"ד מרן הגר"מ שטרנבוך שליט"א לדון בדבר התנהלות מוסדות חינוך בעקבות התקנות החדשות של משרד הבריאות בעניין ההתגוננות מנגיף הקרונה ה"י. במהלך הדיון נפלה ההחלטה כי הלימודים בתלמודי תורה והישיבות יימשכו, אך התלמידים יחולקו לקבוצות קטנות יותר, כמו כן התלמידים לא יתפללו וכן לא יאכלו יחד, ובנוסף יבוטלו לימודי החול בחיידרים, ואף גני הילדים ובתי הספר לבנות יושבתו עד להודעה חדשה. במקביל אף מינו הבד"ץ "וועד עסקנים" שיעמדו בקשר מול המוסדות לפקח על קיום הוראות הבד"ץ בנושא ההיגיינה.

כתבות קשורות

הפרקליטות: תושבי לוד שהגנו בגופם על השכונה והרגו מתפרע נהגו כחוק
שר המשפטים לשעבר נגד גדעון סער: "מאבקים פוליטיים צריכים להתנהל בקלפי"
רביץ הפתיע את רבני 'דגל': שכונה חדשה בטלזסטון על שם הרב שך
דרמה בחב"ד: "בכח התורה ובכח המינוי" דחו את הבחירות למינוי רב
העוצמה של טראמפ: הספאק שמתמזג לרשת החברתית החדשה מזנק 400%
סיור מצולם: בקעת הירדן בזווית מעט אחרת
הממשלה מקדמת בניית אלפי דירות בהתיישבות היהודית - ולפלסטינים
המו"מ ייכשל? חיל האוויר הישראלי חזר לתרגל תקיפה באיראן
עוגת גבינה מוצלחת וטעימה / עטרה ז'ורנו
חציל, עגבניות שרי ושום קלויים בתנור / ניסי גולדרייך
אלו השירים החדשים והביצועים שיצאו לאור ליארצייט של ר' שלמה קרליבך
"שוקינג. היועץ המשפטי לממשלה תומך בחוק שיתן לו כח להדיח ראש ממשלה"
צפו: מוטי אילאוויטש, מקהלת שירה ותזמורת פריילך: "הארץ"
תיעוד נדיר מהחלל: פגיעת אסטרואיד על פני כוכב צדק • צפו
הסקר שמביך את בנט: מי צריך להנהיג את הציבור הדתי לאומי?
"בושה וחרפה": חבר בקואליציה משכנע את האירופאים לפעול נגד ישראל
רעולי פנים: כך עצרו בטורקיה את "המרגלים של המוסד" • צפו
רק תרגיל: רוסיה שיגרה טיל בליסטי מתוך צוללת בלב ים • צפו

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו