נגיף הקורונה היכה בקובנה היהודית

אבל כבד בקרב הקהילה היהודית של קובנה בעקבות פטירתו של הנגיד הרבני החשוב ר' זאב (וילי) שטרן ז"ל מאנגליה שייסד והחזיק את מועדון הסטודנטים היהודים בעיר

דרכי קובנה אבלות: מלונדון התקבלה השבוע הבשורה המרה על הסתלקותו של הנגיד הרבני החשוב ר' זאב שטרן ז"ל, שנפטר לאחר שחלה בנגיף הקורונה. בן פ"ו שנים בפטירתו.

 

ר' זאב ז"ל המוכר בציבור שם החיבה וילי, היה איש עסקים ידוע שעסקיו חובקים עולם, אך מה שפחות היתה ידועה זו היא  דאגתו לעתיד העם היהודי בכל הקשור למניעת התבוללות.

 

ר' זאב שם דגש על דאגה ליהדותם של סטודנטים יהודים הלומדים באונברסיטאות  יחד עם אינם יהודים, שח"ו לא יעזבו מאחורי גוום את כרם בית ה'. ר' זאב דאג לתת להם כל מחסורם ולהשיבם אל  חיק היהדות.

 

בין יתר פעולותיו הוא הקים את המרכז היהודי בעיר קובנה, שם קיימת אוניברסיטה לרפואה שלומדים בה מאות סטודנטים יהודים, ברובם הגדול ישראלים. במקום פועל מעין "מועדון סטודנטים יהודים". המועדון היהודי המספק בכל יום מאות ארוחות כשרות למהדרין, לצד בית  כנסת, ספריה, חדרי למידה ומחשבים, שיעורי תורה ברצף ובעיקר בית חם ותומך לכל יהודי הנמצא בעיר קובנה.

 

את המרכז מנהל הרב ר' משה שינפלד ורעייתו ומספר אברכים בני תורה השוהים שם במסירות נפש  עצומה, ומהווים מגדלור לתורה וחסד בעיר בה לימדו והתהלכו גדולי עולם ששמם מוזכר בסילודין עד עצם היום הזה בהיכלי התורה והישיבות.

 

יצוין כי לאחרונה התפתח המועדון היהודי בצעדי ענק, וכשהמקום נהיה צר מלהכיל את כל מאות הסטודנטים  שמצאו במקום בית חם ושיעורי תורה , הוא עבר למשכן גדול ומרווח. בנוסף זכו היהודים בעיר לחנוך מקווה מפואר ביותר שב"ה נמצא בשימוש כמעט על בסיס יום יומי, וכן לסיים את כתיבתו של ספר תורה מהודר שהוכנס ברוב  פאר והתרגשות למעון החדש.

 

הרב זאב שטרן ז"ל היה הבריח התיכון של אחזקת כל הפעילות הזו, האיש שעליו נשען כל המרכז היהודי.

 

עתה משנדם ליבו בדיוק באמצע האתגר הגדול של ההכנות לפסח, כשהגבולות סגורים ואספקת  המזון היא משימה קשה שעלותה גדולה, עולה השאלה מה יהיה עם המפעל הענק שהקים.

 

מי יהיה זה שיקח על כתפיו את העול העצום של השכירות ועלות הפעלת המועדון שיעורי התורה והפעלת המקווה.

 

חרף הדאגה, בקהילה היהודית בקובנה סמוכים ובטוחים כי הפירות הרבים אותם הצמיח ר' זאב בעמל וביזע, ימשיכו ללבלב ולצמוח, והקהילה החשובה תוסיף לשגשג לתפארת יהדות ליטא והעם היהודי כולו

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן