גם השנה תארח העיר ירושלים את חלוקת ה'קמחא דפסחא' הגדולה בעולם חרף משבר הקורונה אך בכפוף להנחיות מיוחדות של משרד הבריאות ומשטרת ישראל. כיצד יעבוד המערך הייחודי, ומהו המיקום החדש שנבחר לקיום החלוקה? • כל הפרטים הבלעדיים בפנים

ברחובות ישראל ניכרת בימים אלו היערכות מצומצמת לקראת חג הפסח הקרוב, ואנשים ממעטים לצאת לרחובות על מנת להיאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. משבר הקורונה אף הביא איתו מצוקה כלכלית קשה, פעילות המשק צומצמה באחוזים דרסטיים וצעדי המאבק בנגיף נותנים את אותותיהם.

ככל שהחג מתקרב הולכת וגוברת הדאגה מהמצוקה הכלכלית המשפיעה כמעט על כל בית בישראל, שם החלו לתכנן כיצד מכניסים את החג הקרב ובא, אולם אז נשמעה אנחת רווחה בבתים רבים שעה שנודע שארגון 'עונג שבת ויו"ט – משפחת רכניץ', בהנהלת איש החסד הרב אפרים שטרן, יקיים גם השנה את החלוקה הגדולה כמיטב המסורת חרף קשיי המשבר, והיא תיערך ביום רביעי הקרוב.

קיום החלוקה תחת המגבלות הקיימות בעת החירום הנוכחי הצריך את אישורם של משרד הבריאות ומשטרת ישראל, שלאחר דיונים רבים שכללו ירידה לשטח ובחינת כלל האפשרויות לקיום החלוקה הענקית – הושג האישור המיוחל, והביא עימו את הבשורה שמהווה עתה פתח תקווה ל-15 אלף משפחות שנהנות כל שנה מהחלוקה ויהנו ממנה גם השנה.

לקיום החלוקה נבחר מתחם תחנת הרכבת בשכונת מלחה בירושלים, שבו יפעלו שבעה נתיבים וטורי חלוקה. בהתאם להנחיות שנקבעו לקיום החלוקה, תותר הגעתו אל המתחם הענק של נציג בודד מכל משפחה באמצעות כלי רכב שיוכנס אל המתחם ועליו יועמסו המוצרים עלי ידי סדרנים מוגנים. נוסעי הרכב (שמניינם לא יעלה על שניים – כולל הנהג) יישארו בפנים. הליך איסוף והעמסת המוצרים יארך על פי התכנון דקות בודדות בלבד.

בהתאם להנחיות המיוחדות, רכב בעל 5 מקומות יוכל להכיל בתוכו עד שתי חבילות חלוקה, ורכב בעל 7 מקומות יוכל להכיל עד שלוש חבילות חלוקה – ובתנאי שהרכבים הם בעלי קיבולת מתאימה. כמו כן, יוכשר אחד מנתיבי החלוקה לכלי רכב גדולים יותר.

גורם בארגון 'עונג שבת ויו"ט' אומר בשיחה ל-JDN, כי "אם בכל שנה אנו עושים מאמצים כבירים כדי לקיים את החלוקה על הצד הטוב ביותר, השנה הפכנו עולמות כדי שהחלוקה תיערך כמיטב המסורת שלנו כדי שנוכל להאיר את ביתן של אלפי המשפחות במיוחד בתקופה זו. ב"ה המאמצים המיוחדים שלנו נשאו פרי והחלוקה תתקיים גם בעת החירום שבה אנו נמצאים כעת ובכפוף להנחיות מומחי הרפואה".

עוד אומר הגורם, כי "דווקא בגלל שאנו כיהודים מצווים על 'ונשמרתם מאוד לנפשתיכם', מערך החלוקה יפעל בדיוק לפי ההנחיות ולא נזוז מהן במילימטר אחד. ההנחיות הן לא המלצה אלא הנחייה מחייבת שרק עם נעמוד בהן, ונעמוד בהן בעז"ה, נוכל לקיים את החלוקה כראוי ונזכה גם השנה לשמח את אלפי המשפחות".


מפת מתחם החלוקה