אם גם אתם מחפשים איך להעביר את הזמן בצורה היעילה והמעניינת ביותר, כדאי שתכירו את הארכיון היהודי. מאגר תוכן עצום, מגוון ואיכותי שמתאים במיוחד לימים אלו. בואו לצלול אל תוך העולם המרתק של ההיסטוריה היהודית. לא תצליחו לצאת מזה

לאחרונה יצא לי להיתקל באחד מהפרוייקטים המושקעים ביותר שנעשו אודות ההיסטוריה היהודית והרגשתי כי במקרה הזה מוטלת עלי חובת השיתוף.

 הארכיון היהודי הינו מאגר מידע מדהים שניתן להעביר בו שעות רבות ומרתקות עבור כל מי שמתעניין בהיסטוריה היהודית הענפה לדורותיה, או רוצה לחוש מקרוב בהווי היהודי המסורתי דרך העיתונים החרדים השונים מאז ועד היום.

כבר בכניסה לארכיון, ניתן להתרשם מהעיצוב הויזואלי המושקע, השואב אותך ישירות אל אווירת המורשת היהודית העתיקה והעשירה. הוא מכיל בתוכו כמויות מידע בהיקפים אדירים, צילומי עיתונים ותיעודים נדירים של כל המתרחש בהיסטוריית התרבות היהודית  ב180 שנה האחרונות וניתן לשוטט בו ולשקוע בתוכו במשך שעות.

אם מתחשק לכם למשל לקבל תיאור מדויק על חתונה שהתקיימה בשנת תרפ"ח בקרב השושלת החסידית שלכם, או להתרשם מהתחושות שאפפו את העם היהודי בזמן מלחמת השחרור, הארכיון היהודי יספק עבורכם את כל המידע הנדרש דרך משקפת עיתונאית חרדית היסטורית.

 

כעת, בואו נחזור קצת אחורה. איך הכל התחיל?

העבודה על  הארכיון היהודי החלה כבר לפני 40 שנה. הרב הערשל מורגנשטרן ז"ל, שאחראי בין היתר על המיזם המוכר "אוצרות התורה", הבחין כי קיים צורך בחברה היהודית להעשרת הידע אודות העבר היהודי מהעינים של התקשורת החרדית לדורותיה. בעבודת כפיים מעוררת השתאות, הגיעה ידו לאלפי תדפיסי עיתונים חרדים, המספקים כמות מידע בלתי נתפסת מההיסטוריה הרחוקה ועד היום. במהלך השנים אוסף התיעודים התרחב למימדים עצומים ויחד עם התחדשות הכלים הטכנולוגיים, הפך להיות הארכיון החדשני והמתקדם ביותר שיש בתחום.

כיום הארכיון היהודי מנגיש כמות מידע בלתי נדלית אודות המורשת היהודית. באמצעות כלי חיפוש יעילים ומשוכללים תצליחו לדלות פרטי פרטים מאירועי העבר.  מפרשיית יוסלה שוחמכר ועד מלחמת העולם השנייה, מאירועים מרתקים בוילנה דאז ועד סיפורים מירושלים העתיקה,  מה"יוגענד בלעטער" ועד "יתד נאמן". הכל מהכל.

השימוש בארכיון, אינו מצריך לגלוש ברחבי המרשתת ולהיחשף לתכנים לא ראויים, אלא מועבר אליכם ישירות בתוך דיסק קשיח

 הארכיון היהודי משמש סטודנטים למחקר יהודי, חוקרים, סופרים, עיתונאים ועוד.

בתקופה זו, בה אנו תרים בנואשות אחר תעסוקת פנאי מעניינת, מומלץ לכל אחד להעמיק ולחקור בארכיון היהודי. להעשיר את האינטליגנציה היהודית ולהפוך את הבדידות לזמן איכות.