גדולי אדמור''י ניו יורק שגרו מכתב למושל המדינה שיאשר את פתיחת מסודות החינוך ומגוללים את השבועות הקשים שעברו על בני קהילתם ומתחננים למען בריאות נפש הילדים להורות על פתיח מחודשת של הלימודים • תוכן המכתב המלא בפרסום ראשון

בצעד נדיר וחסר תקדים שיגרו גדולי האדמורי"ם בניו יורק שבארצות הברית מכתב תחנונים למושל המדינה אנדרו קואומו כי יואיל בטובו להורות על פתיחת מסודות החינוך בהקדם האפשרי, במכתב ארוך והיסטורי מגוללים האדמורי"ם את עגמת הנפש שחוו בני הקהילה החרדית במהלך הימים הללו כאשר כלל ילדי הקהילה שהו בבית שבועות ארוכים כשהם מנותקים ממחנכיהם ומסדר יומם התורני.

בפתח המכתב ההיסטורי שהגיע לידי 'חדשות JDN' כותבים האדמורי"ם למושל המדינה כי ראשית כל הם רוצים להודות לו עבור כל מה שהוא עושה למען בטחון הקהילה החרדית בפרט ולמען בטחון כל אזרחי ניו יורק בכלל, במכתבם הם מציינים כי הם מעתירים לשלומו ולהצלחתו של המושל.

כאן כותבים האדמורי"ם כי כרבנים ומנהיגי קהילות הם מודעים לנזק הכלכלי הכבד שספגו קהילתם בשל נגיף הקורונה והסגר שהגיע בעקבותיו, עוד הם מציינים כי השבוע נחגג חג השבועות שהוא חג חשוב מאוד בו חוגגים אנו את 'קבלת התורה' דבר שהוא חשוב לנו מאוד והוא עומד בראש מעיינינו, "אנחנו לומדים ומקיימים את התורה באופן יום יומי גם בסופי שבוע וגם במהלך ימי הקיץ" כותבים האדמורי"ם.

במשך מכתבם מגוללים האדמורי"ם את ערך וחשיבות לימוד התורה, דבר שעובר מזה דורי דורות מאב לבנו, אך כעת בשל נגיף הקורונה לימוד התורה נפגע באופן קשה וחסר תקדים. גם פתרונות הלימוד שניתנו על ידי מערכות מקוונות המצריכים אינטרנט לא הועילו עבור הקהילות החרדיות שמחזיקים אינטרנט רק לצורך פרנסה ולא נותנים גישה לילדים לכך, דבר שגרם לריחוק בין הילדים למחנכיהם.

חתימת קודשם של מרנן האדמו"רים

כאן מבטאים האדמורי"ם את הקושי הגדול שספגו המשפחות במהלך הימים הללו כאשר שבועות ארוכים הילדים שהו בבתים כאשר בקושי רב הם מצליחים ללמוד משהו, התוצאות מהימים הללו ניכרים היטב על התלמידים, גם מומחים לבריאות הנפש אמרו כי החודשים הללו השפיעו לרעה על נפשות התלמידים ובני משפחותיהם. "אנחנו חוששים שאנחנו הולכים לאבד חלק גדול מהדור שלנו, אנחנו חייבים למנוע מזה לקרות" זועקים האדמורי"ם.

בשל כך פונים האדמורי"ם בכל לשון של בקשה למושל המדינה שיואיל בטובו לאפשר את פתיחת מסודות החינוך לרווחתם של הקהילה החרדית כולה, במכתבם הם מציינים כי הם מוכנים לעשות הכל על מנת שזה יקרה ולעבוד יחד עם הגורמים הרשמיים של המדינה בכדי למצוא פתרון בטיחותי ומהיר.

האדמורי"ם אף מציינים כי בניו יורק 'חופש הדת' היא ערך עליון והם מצפים מהמושל שיאשר את פתיחת מוסדות הלימוד דבר שגורם לעת עתה מניעה מלקיים את דתם. האדמורי"ם אף מודים למושל על פעילותו למען הקהילה והם פונים אליו כאל 'ידיד וותיק של הקהילה החרדית בניו יורק' לגרום לזה שזה יוכל לקרות בכדי שיוכלו להמשיך את המסורת רבת השנים הזו של לימוד התורה. דבר שיציל את דור העתיד בכל המובנים.

מי שחתומים על המכתב ההיסטורי הם האחים אדמורי"ם מסאטמאר, האדמו"ר ממונקאטש, האדמו"ר מויזניץ מאנסי, האדמו"ר מויזניץ ויליאמסבורג, האדמו"ר מוויען, האדמו"ר מבאבוב 45 והאדמו"ר מפאפא שליט"א.

יצוין כי השפעת המכתב ניכרה במהירות כאשר רק אמש (שלישי) הודיע מושל המדינה על כך שבשבועות הקרובים ייפתחו קייטנות הילדים, אם כי לגבי קעמפים ומחנות קיץ הכוללים לינה לא התקבלה עדיין החלטה סופית. לדברי גורמים המעורבים בפרטים מה שעומד מאחורי החלטתו של המושל הוא המכתב הנדיר אותו שיגרו גדולי האדמורי"ם בניו יורק שהשפיע עליו לפתוח קייטנות בהקדם.

אחד מעסקני הקהילה החרדית בניו יורק מציין בשיחה ל'חדשות JDN' כי בשל המכתב ההיסטורי המושל תכנן לקבל החלטה סופית כבר בימים אלה בנוגע לפתיחת מערכת החינוך בכללותה ולא רק פתיחת הקייטנות אך בעקבות המהומות בארצות הברית בשל המחאות האלימות העניין ירד מסדר היום עד תום הסערה אז ישוב המושל לדון בעניין, בקהילה החרדית מקווים כי כבר בימים הקרובים יכריז המושל על פתיחת מערכת החינוך לרווחת הקהילה החרדית כולה.