היסטוריה בעולם הישיבות הספרדי. לקראת זמן אלול הבעל"ט, מוסדות 'בנין אב' בירושלים, מיסודו של הראשון לציון הגר"א בקשי דורון זצ"ל, יקימו ישיבה גדולה ספרדית חדשה, על שמו ולעילוי נשמתו של מייסד ונשיא המוסדות • כל הפרטים בפרסום ראשון

התרגשות בעולם הישיבות הספרדי: בימים האחרונים התקבלה החלטה לפתוח ישיבה חדשה על שמו ולזכרו של הראשון לציון הגאון רבי אליהו בקשי דורון זצ"ל, הישיבה החדשה תעמוד בראשותו של הגאון רבי דוד אברהם שליט"א המכהן כיום כראש ישיבת 'בנין אב'.

מוסדות 'בנין אב', המונים כיום שורה ארוכה של ישיבות קטנות וגדולות, תלמודי תורה וכוללים, הנחשבים לכותל המזרח של עולם התורה הספרדי בארה"ק ובירושלים בפרט, מחזיקים בירושלים לבדה את שלושת הישיבות הקטנות המובילות בעיר: ישיבת בנין אב ברמת שלמה, ישיבת דבי אליהו בבית וגן בראשות הגאון רבי משה אדרי, ישיבת תורת אליהו בראשות הגאון רבי בן ציון בקשי דורון, כל זאת מלבד ישיבת 'בנין אב' בדרום הממוקמת באופקים ועומדת בראשותו של הגאון רבי משה שמול שליט"א.

כידוע, בשנים האחרונות התחוללה בירושלים מהפכת התתי"ם, כאשר חתנו הגדול של הראשל"צ, הגאון הגדול רבי דוד אברהם ראש ישיבת בנין אב, הנחשב לדמות הרוחנית המשפיעה ביותר בציבור האברכים הספרדי, הוביל את מהפכת בני התורה הספרדים בירושלים, ובזה אחר זה נפתחו תלמודי תורה לבני אברכים בכל שכונות העיר, ששמו קץ לאפלייה רבת השנים ממנה סבלו האברכים הספרדים.

הגר"ד אברהם עם חמיו הראשון לציון זצ"ל. צילומים: קובי הר צבי ושמואל דריי

דמותו של הגאון רבי דוד אברהם שליט"א הצליחה לסחוף אחריה אברכים ספרדים רבים בוגרי הישיבות הלטאיות החשובות, כמו 'חברון', 'בית מתתיהו', פוניבז', אור ישראל, ועוד, שבעבר נלחמו בכל כוחם להכניס את בניהם למוסדות אחרים, שולחים היום את בניהם לכתחילה לתלמודי התורה שבנשיאותו, מה שגרם לפריחתם של עשרות קהילות אברכים שנפתחו בעידודו והכוונתו האישית.

קהילות 'חניכי הישיבות' שנפתחו בהשראתו בכל שכונות העיר יצרו שינוי תודעתי עמוק ביחסי הכח במגזר, והמוני אברכים סרים למרותו.

"לא קשה להגדיר את סודו" אומר אברך מבית וגן ל'חדשות JDN': "חוץ מגאונתו העצומה בתורה, הוא פיקח מאד. הוא ללא ספק מגדולי ראשי הישיבות שקמו לספרדים אי פעם. הדעת תורה שלו זה דברים שלא שומעים באף מקום אחר".

"העובדה שהמשפחות הספרדיות הכי טובות, אלו שהיו מתביישים אם היית מציע להם חיידר ספרדי, הולכים אחרי הגר"ד אברהם בעינים עצומות זה מפתיע. זה נכדים של ראשי ישיבות ודיינים החשובים ביותר. בשבילם זה שינוי תרבותי חזק מאד" הוא מציין.

וכך, מה שהחל כת"ת קטן ברמות, התפתח תוך שנים ספורות לרשת תלמודי תורה לבני אברכים בכל השכונות בירושלים. ברמות, בגבעת שאול, הר נוף, בבית וגן וקרית יובל.

הגאון רבי דוד אברהם שליט"א

ואכן, ההצלחה המרכזית של הישיבה החדשה, זה הצלחתם להביא להסכמתו של הגר"ד אברהם לעמוד בראשותה. במיוחד בשל העובדה שהוא מכהן מזה שנים רבות כראש ישיבת בנין אב הקטנה והגדולה הנחשבת ליהלום שבכתר עולם התורה הספרדי, וכעת הוא יצטרך לחלק את זמנו בין היכלי הישיבות.

מפרטים נוספים שהגיעו לידי 'חדשות JDN', בימים אלו מתקיימים מגעים עם ראשי ישיבות נוספים המיועדים להיות הרמי"ם בישיבה.
בשלב זה לא ברור, היכן הישיבה הגדולה החדשה תמוקם, אך מה שמסתמן כבר בשלב זה שהיא תקבע את מושבה בירושלים.

הישיבה גורמת להתעניינות רבה בישיבות הקטנות בכל רחבי הארץ, וכבר כעת נרשמו לבחינה שלוש מאות בחורים, בעוד לא ברור כמה בחורים מתוכם הישיבה תקבל לשיעור א'.

לדברי רשמים מדובר בשיא של כל הזמנים בעולם הישיבות. ולישיבה צפויה הצלחה מטאורית.