Avi Dishi/Flash90

דאגה בקרב חסידי ברסלב: אוקראינה מתנגדת להגעת החסידים לאומן בר"ה

במסמך של לשכת השרים בפרלמנט האוקיאיני הם מודיעים לקראת העלייה המסורתית בראש השנה לאומן כי "הגעתם של רבבות עולי רגל לחוג במתכונת המסורתית אינה אפשרית". גורם בחסידות ברסלב ל'JDN': "הכל יכול להשתנות, יתכן מתווה מיוחד"

חודשיים וחצי בלבד קודם לראש השנה תשפ"א הדאגה גוברת בקרב כלל חסידי ברסלב בארץ ובעולם כולו בשל החשש הגדול שהשנה בעקבות מגבלות נגיף הקורונה לא תתאפשר העלייה המסורתית לציון הרה"ק רבי נחמן מברסלב זיע"א בעיר אומן שבאוקראינה.

הדאגה עולה שלב נוסף, כאשר הבוקר (שלישי) הודיעו בלשכת השרים בפרלמנט האוקראיני כי "הגעת אלפי חסידים לאומן לקיום חגיגות בפורמט המסורתי היא אינה אפשרית". הודעת משרד החוץ האוקראיני מגיע לאחר התייעצויות שקיימו במשרד ונעשו גם עם הצד הישראלי בחודשים האחרונים.

ההחלטה של אוקראינה התקבלה משום שישראל נמצאת ברשימה האדומה של המדינות, וכן משום שקיים איסור התקהלות במדינה, כמו כן, על פי ההודעה בתי החולים אינם ערוכים לעומס גדול, והיכולת לעקוב אחרי זרים ולאכוף את הנחיות הקורונה מוגבלת.

במסמך של לשכת השרים בפרלמנט האוקראיני שהגיע לידי 'חדשות JDN' נכתב: "הננו בזה להודיע, שבתאריך תשיעי לחודש יולי 2020, התקיימה ישיבה בין מחלקתית לדיון באפשרות לארגן (בהתחשב במגיפה של ווירוס הקורונוס COVID-19) את העלייה לרגל המסורתית של חסידים לעיר אומן לרגל השנה החדשה בלוח השנה היהודי".

"משתתפי הישיבה הסכימו כי הגעתם של רבבות עולי רגל לחגוג במתכונת המסורתית אינה אפשרית. תוך התחשבות בגורמים כאלה: מצב הנוכחי בישראל; איסור קיום אירועים המוניים באוקראינה; עומס על מוסדות רפואה אוקראינים; הצורך ליצור מספר משמעותי של מקומות להתבודדות ובטיחות החיים והבריאות של אזרחי ישראל ואוקראינה; קשיים בשליטה של ​​רשויות אכיפת החוק על קיום הבידוד העצמי על ידי עולי הרגל".

יצוין כי רק בשבוע האחרון ערך ראש העיר אומן אלכסנדר ציברי סקר בחשבון הפייסבוק שלו לגבי אישור כניסתם של חסידי ברסלב בראש השנה, תוצאות הסקר נטו לטובת הגויים המקומיים שלא רצו בהגעתם של רבבות החסידים, בקרב חסידי ברסלב שורר זעם גדול על ראש העיר שנודע כאנטישמי שמצא כיצד לאסור את כניסת החסידים בטענה של נגיף הקורונה.

גורם בחסידות ברסלב אומר ל'חדשות JDN' כי למרות מכתבם של לשכת שר החוץ האוקריני ולמרות הסקר שפרסם ראש העיר של אומן הדברים טרם ברורים, וייתכן מאוד כי ימצאו מתווה מיוחד שכן יאפשר הגעת של חסידים רבים לציון רבם בראש השנה כפי שנהגו מזה דורות.

מסמך לשכת השרים האוקראיני

7 תגובות

טוב לכולם. אנחנו לא מחפשים צרות, כל מקום של התקהלות וצפיפות ובפרט באומן עם כל הציבור הגדול שיש שם זה מתכון בטוח להתפרצות של הקורונה. בשעה שסוגרים בתי כנסיות ובתי מדרשות מחשש פיקוח נפש, אפשר וחובה גמורה לוותר גם על מנהגים ולא משנה כמה הם חשובים. פיקוח נפש מעל הכל.
טוב שזה מגיע כעובדה מוגמרת מאוקריינה כי למדינת ישראל היה קשה יותר לעצור את זה.

ברוך ה השנה תישארו בארץ ותיתפללו שיבוא משיח ויגאלנו מספיק עם הנסיעות לחו"ל ארץ העמים מלאה טומאה

האם ציון הננמ"ח יותר חשוב מהיכלי הישיבות הקדושות ???

ומה עם כל החסידים הנוהגים לנסוע לרבם לר"ה?

חסיד לא מודאג לא חושש .חסיד מתפלל מתגעגע מתחנן בדמעות שליש ביודעו שכל העולמות תלויות בראש השנה של הצדיק

אוי ואבוי! לא יהיה ראש השנה אצל רבנו???

מה הבעיה? שלא יסעו – ויתנו הכסף של הטיסות לצדקה – לאלמנות ויתומי קורונה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן