צילום: עיריית וורמס

בית העלמין חולל על ידי תימהונית – פוליטיקאים מיהרו לגנות את "האנטישמיות"

מתפללים שעלו אתמול להתפלל על ציוניהם של המהר"ם מרוטנברג וגדולי תבל הקבורים בבית העלמין בוורמס בגרמניה גילו להפתעתם כי על הקברים הותז צבע כחול. רבה של פרנקפורט גילה כי מדובר בתמהונית שנמלטה מאשפוז וצבעה בכחול כל מה שנקרה בדרכה

מתפללים שעלו אתמול להתפלל על ציוניהם של המהר"ם מרוטנברג וגדולי תבל הקבורים בבית העלמין בוורמס בגרמניה גילו להפתעתם כי על הקברים הותז צבע כחול. רבה של פרנקפורט הרב אביחי אפל שהוזעק לטפל בחילול אומר כי "מבירור שערכתי עולה כי מדובר בתמהונית על גבול אי שפיות שנמלטה מאישפוז וצבעה בכחול כל מה שנקרה בדרכה".

קצין בכיר ממשטרת ריינפאלץ הממונה על אבטחת המוסדות היהודים יויכים כריסטוף הודיע להרב מנחם ברומר העושה ימים ולילות למען בתי העלמין כי התמהונית נתפסה על חם עם ספריי הצבע בידה והיא נמצאת כעת במעצר בית מפוקח.

בית העלמין נסגר עד ליום חמישי הקרוב. במהלך הימים הללו ייצא צוות של החברה לשימור אתרים היסטוריים בגרמניה כדי להסיר את הצבע מהמצבות העתיקות בצורה שלא תהרוס את האותנטיות. גב׳ סטלה שינדלר לשעבר ראש הקהילה של חבל ריינפאלץ אמרה כי בכוונת הרשויות לסגור את ביהע כפי שנעשה במקומות נוספים ברחבי גרמניה. אפשר יהיה לתאם את הביקור ולהיכנס רק באמצעות הממונים על המקום.

הרב אפל, המכהן כיו"ר רבני גרמניה המכה וסגן יו"ר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה', הוסיף כי "לצערי מקרי האנטישמיות אמנם רבים בגרמניה וכוחות הביטחון וביטחון הקהילות עושים כל אשר לאל ידם למען בטחון היהודים אולם במקרה זה מדובר במעשה בודד של אשה תמהונית ואין מדובר במעשה אנטישמיות".

יועץ התקשורת של הועידה ודוברה, משה פרידמן, אמר ל'חדשות JDN' כי "אני ממליץ להבא לכל מי שחפץ לשלוח הודעות דרמטיות לתקשורת לברר לפחות קודם את הפרטים ואם בידו לעשות אכן בעניין, מלבד הצהרות דקרלטיביות, הרי הוא מבורך".

יצוין שיו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג ששיגר אתמול מכתב לשגרירת גרמניה בישראל, ד"ר סוזנה וואזום ריינר, בעקבות השחתת בית העלמין היהודי "הייליגר זאנד" בעיר וורמס שבגרמניה, ובו הוא דורש להעמיד לדין את האחראים לפשע השנאה ולשקם את הנזקים שנגרמו לבית העלמין.

"שמעתי בתדהמה וצער על השחתתו וחילולו של בית העלמין היהודי "הייליגר זאנד" בעיר וורמס, אחד העתיקים ביותר באירופה. אתר זה, שהוא עדות לאלף שנות חיים יהודיים על אדמות גרמניה, נפגע מפשע שנאה מתועב. בשעה שהעליה באנטישמיות הפכה למקור דאגה משותף במדינות רבות".

"ידוע לי היטב עד כמה הרשויות בגרמניה עירניות ומודעות לגל הזה של שנאה גזענית, אשר מנצלת את התפרצותה של מגיפת הוירוס קוביד-19 כתירוץ להעניק צורה חדשה לעלילות וקונספירציות אנטי-יהודיות ישנות. היחסים בין מדינותינו ובין גורמי החברה האזרחית בשני העמים, יחסים מיוחדים ואינטימיים בכל כך הרבה מובנים, הם יקרים ללבי, ואת יודעת היטב כמה אני מעריך את הידידות הרב-מפלגתית של ממשלתך".

"אני פונה איפוא כידיד אמת לרשויות הגרמניות ומדרבן אותן להעמיד לדין את האחראים לפשע השנאה הזה ולשקם את הנזקים שנגרמו לבית העלמין. אודה לך על התערבותך המיידית בעניין זה", דברי הרצוג. כאמור, מבדיקת 'ועידת רבני אירופה' עולה לא מדובר בכלל באירוע אנטישמי.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *