צילום: שוקי לרר

מרן רה"י: "לחלק את המניינים ב'ימים נוראים' אבל לא להוציא את עזרת הנשים"

רב העיר מודיעין עילית פרסם הנחיות לקראת תפילת ה'ימים הנוראים' בהם הביא את הוראת מרן ראש הישיבה הגרי''ג אדלשטיין שליט''א שלא לוותר על עזרת הנשים. בהוראות שיצאו לתושבי העיר הורה כי יש למצוא פתרונות נוספים ולקיים תפילות במבני החינוך של העיר

רב העיר מודיעין עילית הגאון רבי מאיר קסלר שליט"א עלה בשבוע האחרון לשאול את מרן ראש הישיבה הגאון רבי גרשון אדלשטיין שליט"א כיצד לקיים את תפילות ה'ימים הנוראים' בבתי הכנסת לאור המצב, ראש הישיבה הנחה לחלק את בתי הכנסת אך לא לוותר על עזרת השנים שכן תפילתן מעורר רחמי שמים גדולים.

ל'חדשות JDN' נודע כי הגר"מ קסלר הניח בפני ראש הישיבה מספר רעיונות איך לקיים מניינים לפי תקנות משרד הבריאות, אחד הרעיונות שהציג לראש הישיבה היה לבטל את עזרת הנשים בכל בתי הכנסיות כך שהנשים יתפללו ביחידות בבתים, ראש הישיבה שלל את הרעיון ואמר כי נשים מתעוררות יותר בתפילה במניין מאשר גברים וזה מעורר רחמי שמים יותר גדולים והאריך בחשיבות תפילתה של האשה ואסור לזלזל בזה.

בשל כך הורה ראש הישיבה כי חובה להקפיד על כל הוראות משרד הבריאות ולחלק את המניינים למספר מצומצם של מתפללים כפי ההנחיות ולמצוא פתרונות כגון הוספת מניינים רבים במתחמים של חיידרים, בתי ספר, סמינרים וישיבות קטנות וכדו' כך שיהיו מניינים מצומצמים אבל שהנשים יכללו בהם. "ביטול עזרת הנשים אינו פתרון" אמר.

לאחר ההתייעצות עם ראש הישיבה, הוציא הגר"מ קסלר מכתב מטעם לשכת הרב במודיעין עילית עם הוראות לגבאים איך לחלק את המניינים בצורה בטיחותית לפי ההוראות של משרד הבריאות, במכתב מקבלים הגבאים אישור מטעם לשכת הרב ועיריית מודיעין עילית לקחת כל מבנה של בית ספר בעיר ולהשתמש בו לתפילות הימים הנוראים וכן עוד הנחיות ורעיונות לשמירה מוחלטת של כללי הזהירות.

בסעיף נוסף במכתב מדגישים כי "יש בתי כנסיות שהגדילו השנה את שטח ביהכנ"ס על חשבון מקומות לנשים. אולם בימים הנוראים יש לתת אפשרות גם לנשים" כפי שהורה ראש הישיבה.

הגר"מ קסלר העביר את ההנחייה לרבני העיר ובמהלך השבת האחרונה מספר רבנים דרשו בבתי הכנסת שלהם בעיר מודיעין עילית וסיפרו את ההוראה המיוחדת ממרן ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין שליט"א.

גם הגר"י קנר מרבני העיר דרש בבית מדרשו "זכרון משה" בשבת ועורר בפני המתפללים ואמר כי "אין לנו גדול מראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין שליט"א המורה לשמור על כללי משרד הבריאות בכל תוקף וגם לקראת הימים הנוראים מעורר כן ועם זאת הורה כי אין לבטל את עזרת הנשים".

עוד הוסיף כי "אדרבה הם מתעוררות יותר בתפילה על ידי שמגיעות לבית הכנסת ומתפללות במניין, ולכן מוטל עלינו לחלק את המניינים לפי ההוראות ועם זאת לשמור כי הנשים יכללו בהם בכל מתווה שיהיה".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו