צילום: מערכת בחצרות

"לא לגרום חילול ה'": באופן חריג – האדמו"ר מסאטמאר הורה על ביטול המעמד השנתי

באופן חריג ובשל המשך התפשטות נגיף הקורונה הורה האדמו''ר מסאטמאר כי השנה לא תתקיים בחסידות המעמד השנתי ביום כ''א כסלו. מידי שנה המעמד נערך בהשתתפות אלפי החסידים לרגל יום ההצלה של האדמו''ר בעל ה'דברי יואל' מסאטמאר זיע''א שניצל מצפרני הנאצים ימ''ש

בשל המשך התפשטות נגיף הקורונה ומחשש לחילול ה' אצל הממשלה המקומית הורה כ"ק האדמו"ר מסאטמאר שליט"א כי השנה לא יקיימו בחסידות את המעמד השנתי ביום כ"א כסלו זאת בשל סכנת נגיף הקורונה.

במכתב שפורסם בחסידות נאמר כי בשל הוראות הממשלה המבקשים ודורשים שלא תתפשט המחלה הלאה ומחשש לחילול ה' הורה כ"ק האדמו"ר שליט"א כי לא יתקיים בשנה זו סעודת הודאה ודינער השנתי בהתאספות ציבור אנשי שלומנו ביום כ"א כסלו.

עוד נכתב כי למרות שלא יתקיים הדינר וסעודת ההודאה מתבקשים החסידים לקבל את שלוחי המוסדות בסכומים הגונים. במכתב אף הובטח כי ברגע שיתאפשר הדבר יערכו בחסידות דינר שנתי בהשתתפות אלפי החסידים.

יצוין כי תאריך כ"א בכסלו הוא 'יום ההצלה' בחסידות סאטמאר יום בו ניצלו חייו של כ"ק האדמו"ר בעל ה'ויואל משה' מסאטמאר זיע"א מציפורני הנאצים ימ"ש היה זה בשנים הראשונות של מלחמת העולם השנייה כאשר הרבי מסאטמאר נטל חלק מרכזי מאוד בסיוע לפליטים שרצו לצאת להונגריה.

בשנת תש"ד כבשו הנאצים את הונגריה, ובסאטמאר הוקם גטו, דבר שגרם לחסידים להסתיר את הרבי, לאחר כמה ימים הוברח האדמו"ר לעיירת 'קלויזנבורג' שם נעצר הרבי בגטו מקומי. זמן רב ניסו לשחררו אך זה עוכב. בכ"א כסלו של שנת תש"ה שוחרר לבסוף האדמו"ר ועלה לרכבת שהובילה את הניצולים לשוויץ. מני אז מציינים בחסידות הגדולה את היום הזה. 'יום ההצלה'.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו