"קברים שבורים וקוצים בכל פינה": הזנחה נוראית בבית הקברות העתיק ביפו • תיעוד

עשרות קברים בבית הקברות היהודי ביפו מכוסים בקוצים ודרדרים שצומחים במקום וכן כמה מהקברים שנהרסו ברבות השנים וכפי שנראה אין מי שידאג להם. אחד שמרבה להגיע למקום מספר ל'JDN': "יש קברים שפשוט נשברו בגלל עצים שגדלו בצמוד". במקום טמונים צדיקים וגדולי עולם זיע"א

נושא בתי הקברות בישראל ובעולם כולו הוא נושא טעון. בעוד מרבית בתי העלמין בישראל זוכים לטיפולם המסור של אנשי חברא קדישא ואנשי הרשויות יישנם לא מעט בתי קברות אשר סובלים מבזיון מחפיר, כזה שגובל בבזיון כבוד המת כפשוטו. בניכר התופעה נפוצה יותר אך מתברר שגם כאן בישראל ישנם בתי עלמין שכאלו.

מבדיקה שערך 'חדשות JDN' עולה כי כזה הוא בית העלמין היהודי העתיק ביפו. אברך שביקר ביממה האחרונה בבית הקברות היהודי ביפו כדי להתפלל בקברי הצדיקים הטמונים במקום, נחרד לראות במו עיניו את ההזנחה המשוועת במקום, כאשר עשרות קברים מכוסים בקוצים ודרדרים שצומחים במקום וכן כמה מהקברים שנהרסו ברבות השנים וכפי שנראה אין מי שידאג להם.

בשיחה ל'חדשות JDN' מספר האברך, "זמן רב שאני רוצה להתפלל בקברו של הגאון רבי אהרון עזריאל שאני ועוד רבים לומדים מספריו, ולאחר שנודע לי שהוא קבור ביפו, הגעתי למקום בשעות הקצרות שהמקום פתוח, לאחר התפילה בציונו הקדוש, הסתובבתי קצת בעוד קברים במקום וממש נחרדתי מההזנחה, יש קברים שאין אליהם גישה מרוב הערמות של השיחים שגדלו עליהם, יש קברים שפשוט נשברו בגלל עצים שגדלו בצמוד" הוא מספר, "זה לא יתכן שבית קברות יהודי בארץ ישראל יהיה נתון בכזאת הזנחה" הוא מסכם בצער.

בשיחה שערכנו עם אדם נוסף שמבקר מעת לעת במקום הוא מבקש לעורר על כך שלדבריו "בית הקברות פתוח רק בימי שני וחמישי בין השעות 08:00 ל – 12:00 בבוקר כך יוצא שהמקום פתוח רק לשמונה שעות בשבוע, שהם גם שעות שהרבה מהציבור שיכול ורוצה לבקר במקום, לא עושה זאת משום שהזמנים הללו מקשים עליו" "וכך נוצר מצב" לדבריו "שרבים מהציבור לא מגיעים לבקר במקום וההזנחה חוגגת, ואין מי שיעורר על כך, וחבל".

יצויין, כי מבין הרבנים וגדולי התורה הטמונים בבת הקברות היהודי ביפו ניתן למנות את: הגאון רבי אהרן עזריאל שכיהן כראש ישיבת המקובלים 'בית אל' בירושלים והיה תלמיד חבר של הרש"ש הקדוש ומחבר הספרים הנודעים שו"ת 'כפי אהרן'. הגאון רבי יהודה מרגוזה שמונה ע"י הראשון לציון הגאון רבי אברהם חיים גאגין לשמש כרבה של יפו. הגאון רבי יוסף רפאל בן נון שנמנה בין חכמי ירושלים ולימים כיהן כרבה של יפו, וחיבר את הספר 'יאיר מבין'.

כמו כן טמונים במקום, הגאון רבי יוסף ארווץ שעלה ממרוקו ושימש תחילה כחבר בית הדין לעדת המערביים בירושלים ולאחר מכן גם כאב בית הדין לעדת הספרדים ביפו, וחיבר את הספרים 'הוד יוסף'. הגאון רבי אברהם שלוש שעלה ממרוקו וייסד ישיבה ביפו שם למדו כמה מגדולי הדור הקודם, והרבנית שושנה עזריאל אשתו של הראשון לציון והרב הראשי לישראל הגאון רבי בן ציון מאיר חי עוזיאל. עוד יצוין כי בסיור בין המצבות שבמקום והתוארים שנכתבו על גביהם, ניתן להתרשם כי במקום טמונים עוד צדיקים ואנשי מעשה.

כתבות קשורות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו