ברוך דיין האמת: תלמיד חכם וצדיק מופלג – הרה"צ רבי בנימין הכהן זצ"ל

המנוח נולד וגדל בבית של קדושים ותלמידי חכמים בג'רבה שלימוד התורה בעיון היה ראש מעייניהם, משם שאב קדושה צניעות ויראת שמים. בשנים האחרונות למרות חולשתו היה מגיע לבית הכנסת כשהיה נעזר בבניו ובנכדיו, לאחרונה חלה בדלקת ריאות והבוקר השיב את נשמתו ליוצרה
 • "יצליחו בלימודם בזמן הבעל"ט" ברכתו המרגשת של הגאון הרב פינקל

  תוכן מקודם

 • שלא ישמע עוד שוד ושבר בגבולו ויזכה לבריאות הנפש ואריכות ימים

  תוכן מקודם

 • לא סתם ברכה זו גזירה לכל דבר ועניין

  תוכן מקודם

 • ודאי כל התורמים יזכו למידה כנגד מידה שצאצאיהם יהיו בריאים בנפשם

  תוכן מקודם

ברוך דיין האמת: בשעה האחרונה מגיעה הידיעה המרה והקשה על פטירתו של הגאון הצדיק רבי בנימין הכהן זצ"ל אשר היה חתנו של מרן הגה"צ רבי רחמים חי חיותה הכן זצ"ל והוא בשנת התשעים ושלוש לחייו.

המנוח נולד וגדל בבית של קדושים ותלמידי חכמים בג'רבה שלימוד התורה בעיון היה ראש מעייניהם, משם שאב קדושה צניעות ויראת שמים. בג'רבה למד אצל התלמידי חכמים. בהגיעו לפרק האיש מקדש נשא את רעיתו הרבנית הצדקנית פאנידה הכהן ע"ה שהיתה ביתו של מו"ר הגאון רבי רחמים חי חויתה הכהן זצוק"ל ראב"ד ג'רבה ואגפיה ורבה של מושב ברכיה, בחתונתם הצנועה השתתפו רבנים ודיינים חשובים ובראשם חמיו ראב"ד ג'רבה.

בשנת תש"י זמן קצר לאחר נישואיהם עלו לארץ הקודש עוד לפני שחמיו עלה, באותם שנים חמיו הרב זצ"ל היה חולה וזמן קצר  לאחר שעלו לארץ ניגש המנוח חתנו רבי בנימין למרן בעל החזון איש זצ"ל ושאל אותו האם כדאי שיעלה לארץ הקודש תוך כדי שציין את מצב בריאותו החלש, החזו"א זצ"ל שמע על גדולתו ותורתו של הרב זצ"ל והורה שיעלה לארץ הקודש.

לאחר ארבע שנים עלה לארץ קודש למושב 'ברכיה' שם כיהן כרב המושב עד יומו האחרון. באותם ימים הגיעו לבקרו במושב 'ברכיה' גדולי תלמידי החזו"א זצ"ל וכן הרה"ג רבי יחזקאל אברמסקי זצ"ל ונוכחו לדעת ש'ארי עלה מבל'.

המנוח כשעלה לארץ עם רעיתו הרבנית ע"ה, הגיעו בתחילה למעברת 'בית ליד' וגרו באוהלים בתנאים קשים מאוד. לאחר זמן עברו להרצליה פיתוח, שם בס"ד סדרו לרב בנימין זצ"ל עבודה מסודרת ואז זה היה דבר נדיר למצוא עבודה, למרות זאת רעיתו הרבנית ע"ה תמיד אמרה, אנחנו צריכים לעשות הכל כדי לגור במושב 'ברכיה' שכבר שמעה עוד בג'רבה על איגוד משפחות שבאו להתקבץ ולגור יחד במקום זה וכל זה מתוך מחשבה שמדובר באנשים יראי ה' ומלאים בתורה ובאמונת חכמים וזה מה שתמיד רצתה  להנחיל לילדיה שבעתיד יגדלו בין יראי ה'.

וכך שלא כדרך הטבע למרות נסיונות הקליטה הקשים, עברו מהרצליה פיתוח למושב 'ברכיה' כשבראשיתו כולו היה רק אוהלים ואדמה מסביב ובמשך הזמן מחלקת העליה החליטו לבנות את מבני הקבע במושב. הם עשו הגרלה בין העולים וכך יצא בחסדי ה' ית' שאת הבית הראשון לבניה זכו הרב זצ"ל וכך עד היום ביתם הוא מס' 1. ובבית קטן זה אירחו עוד שני משפחות נוספות בדוחק רב, אבל בשמחה גדולה עד אשר ירווח להם במקום אחר.

יצויין עוד שהמנוח רבי בנימין עבד לפרנסתו בחנות מכולת, ורעיתו המנוחה ע"ה במשך היום החל משעות הבוקר עבדה באדמה כשהטוריה בידה ערגה ערוגות במטעים השונים. אבל תמיד אמרה למרות כל הקושי הגדול הזה, אבל אנו יודעים שאנחנו לא מאבדים את מה שהיה לנו בג'רבה אנו נמצאים בקרבתם של אנשים שגרו איתנו לומדי תורה ואוהבי תורה.

ביתם ידוע היה במושב כמכניסי אורחים, הרבנית היתה טורחת יומם ולילה עבור כלות וכל מי שחסר לו. כל דבר הנוגע לביצור וחומת הדת הרב זצ"ל היה ראשון לכל דבר שבקדושה. בני המשפחה מספרים ל'חדשות JDN' כי היה להם אהבת תורה מיוחדת ותמיד היו דואגים למוסדות שאותם הקים בנה הרה"ג רבי חיים זצ"ל שנפטר בחייהם למרות הקשיים הרבים שהיו.

בהילולא של חמיו מוהרח"ח הכהן זצוק"ל, כל שנה היה מגיע מבין הראשונים ל"אוהל הרב", שם היה יושב במקום צנוע ומתחיל את סדר הלימוד כשהיה קורא מילה במילה. צער גדול פקד את המשפחה בעת שבנו הרה"ג רבי חיים הכהן זצ"ל נפטר בפתע פתאום בעת שהיה בשליחות בצרפת למען המוסדות ביום ו' בחשון תשס"ח.

בחול המועד סוכות תש"ע נפטרה עליו רעיתו הרבנית הצדקנית בת של קדושים פאנידה ע"ה. בעלה המנוח רבי בנימין זצ"ל לא השתתף בהלוויה וזאת משום שלא רצה שיגרם לו צער ובכי בחול המועד וקיים 'וידום אהרון'! כך גם בשאר ימי החג לא היה ניכר על פניו כל צער עד מוצאי שבת ושמחת תורה.

את סדר יומו החל באשמורת הבוקר בבית הכנסת מול ביתו במושב, ולאחר פת שחרית היה חוזר לבית הכנסת ללמוד ואחה"צ באופן קבוע היה אוסף את ילדי המושב בבית הכנסת ומלמד אותם חומש ומעשיות צדיקים מחכמי הגמרא כדי להשריש בהם אהבת תורה והיה מחלק להם מיני מתיקה, הילדים היו מחכים כל יום לשיעור זה שהיה מוסר בעזרת הנשים בבית הכנסת.

בשנים האחרונות למרות חולשתו היה מגיע לבית הכנסת כשהיה נעזר בבניו ובנכדיו, לאחרונה חלה בדלקת ריאות והבוקר נצחו אראלים את המצוקים ונשבה ארון הקודש.

מסע הלוויה יתקיים היום יום שני יט' בשבט תשפ"א, בשעה 14:30 מבית הכנסת המרכזי מושב "ברכיה". הרב זצ"ל יטמן בבית העלמין במושב 'ברכיה 'לצידם של בני משפחתו ורבנים חשובים. בכך נחתמו פרקי חייו של דמות עילאית מיוחדת, צדיק וחסיד המלאה בתורה חסד מצוות ומעשים טובים המלווים אותו בכתר שם טוב לעולם שכולו טוב. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.


כתבות קשורות

ממשיך בתפקידו: איסמעיל הנייה נבחר לראשות הלשכה המדינית של חמאס
מנסור עבאס חשף במתיחה: המשותפת תתמוך בתקציב המדינה? • האזינו
איווט מנסה לחנך עם מסים: "אין כאן גזירות, אלא ניסיון לשנות דפוסי התנהגות"
הנשיא אחרי החיסון השלישי: "מרגיש מצוין, לצאת להתחסן ולקיים מצווה"
טהרן מכחישה מעורבות; בנט: איראן היא זו שתקפה את הספינה - יש ראיות מודיעיניות
נתניהו מרוצה באופוזיציה: "אפשר לישון לילה שלם בלי טלפון אדום"
עומס חום קיצוני ישרור בישראל; אלו ההנחיות לצלוח את השרב בשלום
ויראלי ברשת: הנהג שנסע "נגד כיוון התנועה" • וידאו משעשע
מתן כהנא חושף את האמת מאחורי הרפורמה: הדרך שלי - של 'צהר'
סינגל-קליפ בכורה: צביקי נוילנדר מאחל לכם "עוד שמחה" • צפו
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
מוטי אטיאס בסינגל קליפ מרגש: "קער מיך צוריק"

3 תגובות

 1. לאדם רגיל שלא מכיר הוא נראה כמעיין סבא פשוט אך אל תביטו על החיצוניות, האדם הזה היה כולו גדוש בקדושה בתורה ויראת שמים רב פעלים וגדוש במצוות!!! אני הכרתי אותו במקרה והתאהבתי בצדיק מיוחד מהדור הקודם והישן…. אנשים רגילים לחיצוניות של גיטל פארק כובע וחליפה וכו… פה הוא היה פשטות שבפשטות ענווה וטוהר שלא נראה היום!!

 2. סבא, איך הלכת לנו ככה? איך? מה נעשה בלעדיך??? הלב שותת דם!!
  סבא שלי לא היה אדם רגיל, זה אדם שהיה גדוש באהבת ה', באהבה לתורה, למצוות, הוא היה אבא של מושב ברכיה, נשארנו יתומים.

 3. רבי בנימין זצ״ל
  פעמים רבות מאוד ביתי נגש אילו לקבל ברכה. על זוגות של בנות ובנים שהיה להם עיקוב רבים היו שברכבו הושיע אותם !
  שלא נדבר היה מוציא עין הרע מסבל של אנשים שביקשו עזרא
  סוגות של הלכה שמצא פיתרון
  אהבתו לעם ישראל היתה גדולה מאוד
  והכל ללא קבלת תמורה
  השעיר חלל ריק מאחור
  יהי זכרו ברוך

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן Hide picture