אוקראינה: בית כנסת בצורת סידור נחנך באתר הטבח בבאבי יאר

בית הכנסת החדש עוצב על ידי האדריכל הבינלאומי הנודע מנואל הרץ בהשראת סידור תפילה נפתח. נוכח מגבלות הקורונה עשרה רבנים בלבד נטלו חלק בטקס שהוביל רבה הראשי של אוקראינה. מישראל השתתפו הרבנים הראשיים והרב הראשי לשעבר הרב ישראל מאיר לאו

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • "הבית בבני ברק" משפחת הערליך בימים יפים יותר

  תוכן מקודם

 • שכני משפחת רוטנר בוידוי כואב: "תמיד ידענו שהמצב מורכב"

  תוכן מקודם

 • מזעזע: הספיק להתפלל במניין ונפטר במוצאי החג

  תוכן מקודם

היום (חמישי), חנך 'מרכז הזיכרון לשואה בבאבי יאר' (BYHMC) בית כנסת סמלי ומרחב תפילה, הראשון מאז השואה באתר הטבח. מבנה בית הכנסת הוצג לראשונה בטקס זיכרון בהשתתפות הרב הראשי לאוקראינה וקייב, יעקב דב בלייך, לצד תשעה רבנים נוספים, זאת בעקבות מגבלות ההתקהלות החלות באוקראינה בשל נגיף קורונה. באירוע השתתפו באופן וירטואלי רבנים מרחבי העולם מנהיגים מהעולם היהודי.

33,771 קורבנות יהודים נטבחו בבאבי יאר על ידי הנאצים במהלך ה-29 וה-30 בספטמבר 1941. עשרות אלפי אוקראינים, צוענים, פגועי נפש, שבויי מלחמה ואחרים נורו ונרצחו בגיא ההריגה בבאבי יאר במהלך הכיבוש הנאצי בקייב. מספר הנספים המשוער בבאבי יאר עומד על כ-100,000, מה שהפך את אתר הטבח לקבר האחים הגדול ביותר באירופה.

בית הכנסת החדש עוצב על ידי האדריכל הבינלאומי הנודע מנואל הרץ בהשראת סידור תפילה נפתח. כשהוא סגור, הבניין נדמה כמבנה שטוח שנפתח באופן ידני, וכשהוא נפרש נגלה לעיני המתבונן החלל תלת-המימדי של פנים בניין בית הכנסת. העיצוב הדמיוני והמיוחד במינו כולל גם חלל פנימי המהווה מעין שחזור של שני בתי כנסת אוקראינים מהמאה ה-17 וה-18 שנחרבו.

הראשון לציון והרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף שליט"א דיבר בטקס וציין כי "אין הנצחה גדולה יותר מלהקים מקום של תורה ותפילה לזכר הנרצחים. הנאצים ימ"ש פגעו בגוף אבל לא ברוח. צריך להנציח כמה שניתן בכדי שלא יארע אסון כזה שנית. את הגזענות יש לגדוע באיבה – כשהיא רק מתחילה, ולא לתת לה להתפרץ חלילה. אני מברך על היוזמה החשובה של בניית בית הכנסת שהיא מעשה גדול ונשגב".

הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו שליט"א אמר כי "טבח באבי יאר הוא הוכחה נוספת לזוועה של רצח יהודים אך ורק בשל יהדותם, והנה מוקם מקום תפילה, בו ישמיעו יהודים את קולם ויצהירו כי 'עם ישראל חי', עם ישראל ממשיך במורשתו, והשנאה היא זו שתעלם מעל פני האדמה. ברוכים כל העושים במלאכה למען הנצחת הנספים".

חנוכת בית הכנסת הסמלי התקיימה כאמור בטקס מקוון והשתתפו בו ויטאלי קליצ׳קו ראש עיריית קייב, נתן שרנסקי יו"ר הוועדה המייעצת של מרכז ההנצחה בבאבי יאר; הרב ישראל מאיר לאו – ניצול שואה, לשעבר הרב הראשי לישראל, וכיום יו״ר יד ושם; ורבים אחרים. בטקס יצוין יום הזיכרון לשואה באמירת פרקי תהלים על ידי הרבנים, ומנהיגי העולם היהודי שישאו דברים לזכר הנספים.

הרב יעקב דב בלייך אמר: "במשך שנים רבות לא היתה לבאבי יאר אבן זיכרון או אנדרטה ראויה. אך סמלי שמבנה ההנצחה הראשון יהיה מקום להתבוננות פנימית ולתפילה. בית הכנסת שנחנך יסייע למבקרים לזכור ולהתחבר לאירוע הרצח ההמוני שהתרחש בבאבי יאר ולא לשכוח את אותם יהודים שנרצחו בערב יום כיפור ובעיצומו של יום הכיפורים".

מרכז הזיכרון לשואה בבאבי יאר הוא ארגון צדקה לא-ממשלתי שמטרתו לשמר ולטפח את זיכרון השואה וטרגדיית באבי יאר באוקראינה, על ידי הפיכת אזור באבי יאר למקום זיכרון. הקרן הציבה לה למטרה לכבד את זכרם של הנספים באסון באופן ראוי ולעודד סובלנות חברתית באמצעות שמירה ולימוד ההיסטוריה של השואה. בספטמבר 2020 חתמה ממשלת אוקראינה המיוצגת על ידי שר התרבות אלכסנדר טקצ'נקו, בחסות נשיא אוקראינה, ולודימיר זלנסקי, על מזכר הבנות ושיתוף פעולה עם BYHMC, המיוצג על ידי חבר המועצה המפקחת רונאלד לאודר, לקידום בניית אנדרטת זיכרון שתנציח את טרגדיית באבי יאר. סדרת אירועי הנצחה יתקיימו במהלך שנת 2021 בסימן שמונים שנה לטבח באבי יאר.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן Hide picture

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell